Wiele kierowców wraz z nastaniem zimy w Polsce często zastanawia się, czy wymiana ogumienia na opony zimowe jest obowiązkowa. Prawo jednak nie wymusza na kierowcach takiej zmiany. To nie oznacza oczywiście, że nie mówi nic odnośnie do tego, w jakim stanie powinny być opony. Jeśli będziesz miał ogumienie, które nie będzie spełniało określonych wymogów, musisz liczyć się z mandatem i punktami karnymi. Dlatego wiedzieć, w jakim stanie powinny być opony w Twoim samochodzie. O tym właśnie jest ten artykuł.

Opony zimowe – konieczność czy zdrowy rozsądek

Jak wspomnieliśmy wcześniej, w Polsce nie ma obowiązku zmiany opon. Jednak każdy kierowca, który jeździ na oponach sezonowych, powinien takiej wymiany dokonać. Przede wszystkim ze względów bezpieczeństwa. Zimowe ogumienie z kilku względów po prostu lepiej sprawdza się w warunkach, które panują przez chłodniejszą część roku. Przede wszystkim wykonane jest z miększej mieszanki. Zapewnia ona lepszą przyczepność w niskiej temperaturze. Kolejna rzecz, jaką różni się opona zimowa to bieżnik. Jest on przystosowany do jazdy po śliskiej i mokrej nawierzchni. Oczywiście zdecydowanie bezpieczniej jeździ się na zimowych oponach także na śniegu. Wiele osób właśnie wtedy przypomina sobie o zmianie opon – kiedy spada pierwszy śnieg. Jednak montażu opon zimowych powinno się dokonywać według temperatury, jaka panuje na zewnątrz.

Kiedy zmienić opony na zimowe?

Według ekspertów najlepszy moment na zmianę opon jest wtedy, kiedy temperatura na zewnątrz spada do około 7°C. To właśnie wtedy mieszanka, z której powstaje ogumienie, daje odczuwalne różnice i zwiększa bezpieczeństwo prowadzenia samochodu w porównaniu do opon letnich. Jeśli więc zauważysz, że w prognozie pogody zapowiadane są właśnie takie temperatury na najbliższe dni, to warto umówić w warsztacie wizytę na usługę, jaką jest zmiana opon.

Jeśli szukasz wulkanizatora w Opolu, to możesz zajrzeć pod ten link https://qservicecastrol.eu/warsztaty/usluga-wymiana-opon-i-wulkanizacja/miasto-opole/. Znajdziesz tam listę warsztatów zrzeszonych w sieci Q Service Castrol. Dzięki wyborowi, któregoś z nich będziesz miał pewność co standardów obsługi i wykonania, które obowiązują w danej sieci. Oczywiście, jeśli szukasz warsztatu w innym mieście, to na tej stronie znajdziesz także serwisy samochodowe w wielu innych lokalizacjach.

Opony zimowe a minimalna grubość bieżnika

Prawo nie mówi o tym, jaka powinna być minimalna głębokość bieżnika w oponie zimowej. Przepisy odnośnie do tej charakterystyki opon dotyczą wszystkich typów ogumienia ogólnie. To znaczy niezależnie od tego, jaka jest pora roku i jakie opony masz założone, bieżnik w nich musi mieć głębokość przynajmniej 1,6 mm. Musisz jednak pamiętać, że to tylko wymagania prawne. Żeby zapewnić sobie bezpieczeństwo, zdecydowanie lepiej jest, jeździć na oponach, w których głębokość bieżnika jest zdecydowanie większa. W przypadku nowych opon wynosi ona zwykle 8-10 mm. Oczywiście z czasem będzie się ona zmniejszać. Jeśli bieżnik w Twojej oponie ma mniej niż 4 mm to czas, żeby pomyśleć o kupnie nowego kompletu. Żeby sprawdzić głębokość bieżnika, możesz użyci suwmiarki, specjalnego miernika lub nawet monety. Krawędź pięciozłotówki ma właśnie około 4 mm.

Jak wybrać opony zimowe?

Na ogumieniu zimowym znajdziesz charakterystyczny symbol płatka śniegu na tle gór. Kupując opony, powinieneś mieć świadomość, że mają one duży wpływ na bezpieczeństwo. Od stanu ogumienia zależeć będzie przyczepność samochodu i to jak wykonuje on wszystkie manewry. Dlatego kupując opony, warto wybierać nowe. W przypadku używanych nigdy nie będziesz mieć pewności do ich rzeczywistej historii. Musisz uwierzyć w przebieg, jaki poda Ci sprzedawca, a także to, że nigdy nie brały udziału w wypadku. Może też okazać się, że opony będą na tyle wadliwe, że w ogóle nie będzie możliwy ich montaż. Podsumowując nowe opony zimowe to zawsze najlepszy wybór.

*Materiał partnera

Udostępnij:
Wspieraj wolne media

Skomentuj

O Autorze

Zawsze Pewnie, Zawsze Konkretnie