Po golach Dominika Lewandowskiego, Maksymiliana Nowaka i Patryka Tuszyńskiego MKS Kluczbork pierwszy raz w historii zdobył Puchar Polski na szczeblu wojewódzkim. Zrobił to 22 maja na swoim stadionie, gdzie od lat odbywają się finały tych rozgrywek.

O tym, co działo się do 40. minuty, napisać można niewiele. Kto spodziewał się wielkiego futbolu, ten nie mógł być zadowolony. Dużo było gry w środku pola i niepotrzebnych strat, a mało znakomitych ataków zakończonych groźnymi strzałami. Ruch i MKS grały ze sobą w szachy i to pierwsza z tych ekip, występująca na co dzień szczebel niżej, przysporzyła rywalom więcej problemów niż druga.

Zmieniło się to, gdy Dominik Lewandowski otworzył wynik, kończąc golem niemoc gospodarzy. To dodało im pozytywnej energii, która 2 minuty później przełożyła się na prowadzenie 2-0. Tym razem za sprawą soczystego uderzenia z okolic szesnastki Maksymiliana Nowaka. To dodało wigoru nieciekawemu dotąd spotkaniu i dobrze wróżyło przed drugą połową.

Po przerwie Ruch nie był już tak groźny dla MKS-u, jak przed 40. minutą. Trzecioligowa drużyna z Kluczborka dominowała i kontrolowała przebieg spotkania, skutecznie się przy tym broniąc i szukając szansy, by powiększyć prowadzenie. Jednak to formacja obronna dominowała, co sprawiało wrażenie, że gospodarze nastawiają się na kontry. Potwierdziło się to 72. minucie, gdy jedną z nich indywidualną akcją i golem zakończył Patryk Tuszyński.

MKS Kluczbork sięgnął po Puchar Polski z szczeblu wojewódzkim po raz pierwszy w historii. W nagrodę otrzymał 40 tys. zł i w nowym sezonie będzie reprezentował Opolszczyznę na szczeblu centralnym rozgrywek. Tam może trafić nawet na zespół z ekstraklasy, tak jak w 2017 roku Ruch Zdzieszowice (Legia Warszawa), w 2022 roku Start Jełowa (Zagłębie Lubin) i w 2023 roku Stal Brzeg (Warta Poznań).

Ruch Zdzieszowice – MKS Kluczbork 0-3 (0-2)

Bramki: 40. Dominik Lewandowski (0-1), 42. Maksymilian Nowak (0-2), 72. Patryk Tuszyński (0-3).

Ruch: Poźniak – Sotor, Szampera, Fedorowicz, Kosia-Fomba, Wilk – Stępień, Kiliński, Grek (89. Goshovskyy), Zapotoczny (72. Podborączyński) – Strzelecki (85. Damrat). Trener: Łukasz Wicher.

MKS: Osobiński – Napora (26. Nowak), Lechowicz, Trojanowski, Maj – Wienczek (80. Szota), Płonka, Neison, Tuszyński (84. Rachel), D. Lewandowski (87. Dachnowski) – Wojtyra (69. Zawada). Trener: Łukasz Ganowicz.

Żółte kartki: Osobiński, Płonka, Neison, Wojtyra.

Sędziował: Maciej Krzyżowski.