Osiemnastu młodych muzyków zaprezentowało w Opolu swoje umiejętności gry na organach. W kościele pod wezwaniem Matki Boskiej Nieustającej Pomocy odbył się IX Międzynarodowy Festiwal Młodych Organistów im. Śląskich Muzyków Kościelnych.

– Tegorocznej edycji patronuje Ernst Köhler, urodzony w 1799 roku w Bielawie organista w kościele św. Elżbiety we Wrocławiu. Konkurs jest okazją do promocji śląskiej twórczości organowej oraz znajdujących się na terenie Opola i Opolszczyzny organów piszczałkowych, a także spotkania młodych muzyków i nauczycieli – mówi Ewelina Szendzielorz, wicedyrektor Diecezjalnego Instytutu Muzyki Kościelnej w Opolu.

Organiści z diecezjalnych studiów organistowskich z Opola, Wrocławia, Gliwic, Bielska-Białej i Tarnowa startowali w jednej lub dwóch kategoriach. Pierwsza związana była z literaturą organową. Zadaniem uczestników było zagranie trzech utworów: preludium i fugi Jana Sebastiana Bacha, dzieła Ernsta Köhlera oraz wybranej przez siebie kompozycji. Druga kategoria dotyczyła akompaniamentu liturgicznego. Organiści grali wybraną pieśń do Ducha Świętego, a także improwizację wstępu i akompaniament z własną harmonizacją do wylosowanej pieśni.

Uczestników festiwalu oceniała komisja w składzie prof. Stefan Baier z Hochschule für katholische Kirchenmusik und Musikpädagogik w Ratyzbonie, prof. Jacek Glenc z Akademii Muzycznej im. K. Szymanowskiego w Katowicach oraz dyrygent Hubert Prochota.

W kategorii A – literatura organowa – pierwsze miejsce jury przyznało Agacie Żogale oraz Kamilowi Cieślukowi (oboje z Diecezjalnej Szkoły Muzycznej II st. w Gliwicach). Drugie miejsce zajął Maciej Sowa (Diecezjalne Studium Organistowskie im. ks. K. Pasionka w Tarnowie), trzecie – Filip Przybyło (DSO w Tarnowie). Wyróżniono Jakuba Karmelitę (DIMK w Opolu) oraz Damiana Kułagę (DSO w Tarnowie). Komisja konkursowa przyznała też dwa wyróżnienia specjalne: pierwsze zdobył Dominik Tobór (DIMK Opole) za wykonanie Toccaty d-moll (op. 59 nr 5) Maxa Regera, a drugie – Kamil Cieśluk za Fiat Lux Théodora Duboisa. W kat. B – akompaniament liturgiczny z elementami improwizacji – najlepszy okazał się Piotr Kaczmarczyk (DIMK Opole). Kolejne miejsca zajęli: Kamil Cieśluk (DSM II st. Gliwice) i Bartłomiej Szojda (Diecezjalne Studium Muzyki Kościelnej w Bielsku-Białej).

W ramach festiwalu dla młodych organistów zorganizowano Mistrzowski Kurs Interpretacji Literatury Organowej, który poprowadził prof. Stefan Baier.

Organizatorem wydarzenia był Diecezjalny Instytut Muzyki Kościelnej w Opolu.

Fot. Diecezjalny Instytut Muzyki Kościelnej w Opolu.

Udostępnij:
Wspieraj wolne media

Skomentuj

O Autorze

Reporterka. Pisze o tym, czym żyje powiat opolski. Absolwentka politologii na Uniwersytecie Opolskim. Miłośniczka podróży małych i dużych. Ponad wszystko uwielbia góry. Na górskich szlakach spędza większość wolnego czasu. Zdarza jej się śpiewać, głównie w chórze. Uwielbia czytać książki, a przy dobrej pogodzie - jeździć na rowerze.