9 kobiet i 16 mężczyzn z Mniejszości Niemieckiej powalczy o mandaty w Sejmie RP podczas najbliższych wyborów. Dwóch, a nie jak dotychczas zapowiadano jeden – będzie się starało zdobyć mandaty w Senacie.

Niespelna dwa tygodnie temu nieśmiało wspominano o starcie Romana Kolka do senatu. Jego kandydatura zostala już zatwierdzona i poparta przez Koalicję Obywatelską. Za spełnienie marzeń poseł Ryszard Galla uznał wówczas dwa miejsca w sejmie i jedno w senacie. Dziś apetyty MN wzrosły.

W obecnej sytuacji politycznej, przy próbie odbicia władzy przez zdobycie senatu i nie wystawianie kandydatów konkurujących z opozycyjnym, pozostaje pytanie: komu dodatkowy kandydat odbierze głosy – partii rządzącej czy opozycji?

Tyle, że tym razem sytuacja jest specyficzna i „nie oddanie” kilku tysiecy głosów może (choć nie musi) spowodować skutki katastrofalne, także dla MN, która pupilem obecnej władzy nie jest.

Wciąż nie mamy kometarza Koalicji Obywatelskiej. Stwierdzić możemy jedynie, że nie spodziewano sie tam dodatkowego kandydata do senatu i wiadomość o wystawieniu Rafała Bartka spowodował konsternację. Rzecz skomentuje marszałek Andrzej Buła, ale chwilowo jest nieobecny w kraju.

24 kadydatów do Sejmu RP KWW Mniejszość Niemiecka to:

  1. Ryszard Galla
  2. Zuzanna Donath-Kasiura
  3. Józef Swaczyna
  4. Bernard Gaida
  5. Edyta Gola
  6. Zygfryd Steuer
  7. Norbert Rasch
  8. Joanna Hassa
  9. Kryspin Cieplik
  10. Mirosław Lasar
  11. Anna Kasprzyk
  12. Aleksander Sachanbiński
  13. Bogna Lewkowicz
  14. Joachim Świerc
  15. Maria Koschny
  16. Rafał Magosz
  17. Krystyna Rychlik
  18. Sebastian Gerstenberg
  19. Julita Widera
  20. Bernard Groeger
  21. Norbert Hober
  22. Stefan Szłapa
  23. Brygida Labisz
  24. Jan Pankala

Kandydaci to specjaliści, przedstawiciele organizacji pozarządowych, przedsiębiorcy, strażacy, nauczyciele.

– Bazując na politycznych doświadczeniach i silnych podstawach regionalnej kultury zarówno niemieckiej, śląskiej jak i polskiej, oraz hołdując zasadom poszanowania prawa i porządku demokratycznego, kandydaci KWW Mniejszość poczuwają się do odpowiedzialności wobec społeczeństwa regionu za doskonalenie prawa i współpracę demokratyczną oraz budowę trwałych więzi w naszej małej ojczyźnie – Heimacie. Dlatego postawiliśmy na specjalistów, osoby zaangażowane, znane nie tylko w środowisku Mniejszości Niemieckiej, dla których Opolskie ma znaczenie. To bardzo dobrzy kandydaci, najlepszy wybór dla województwa opolskiego – mówił posęł Ryszard Galla przedstawiajac kandydatów.

Z kolei Rafał Bartek wyjaśniał dlaczego zdecydował się startować do Senatu.

Fot. kapitan

 

Udostępnij:
Wspieraj wolne media

Skomentuj

O Autorze

Dziennikarz, publicysta, dokumentalista (radio, tv, prasa) znany z niekonwencjonalnych nakryć głowy i czerwonych butów. Interesuje się głównie historią, ale w związku z aktualną sytuacją społeczno-polityczną jest to głównie historia wycinanych drzew i betonowanych placów miejskich. Ma już 65 lat, ale jego ojciec dożył 102. Uważa więc, że niejedno jeszcze przed nim.