Budzone raz po raz przez polityków upiory, dają o sobie znać szczególnie w okolicach kampanii wyborczych. Kolejne wybory co prawda dopiero za trzy lata ale nastały czasy permanentnej kampanii. W związku z tym Mniejszość Niemiecka od listopada ubiegłego roku prowadzi akcję ukazującą wartości tkwiące w wielokulturowości.

W ramach kampanii „Mniejszość Niemiecka ma wartość” przewidziano kilka rodzajów działań. Te najbardziej widoczne to bilbordy, które stanęły już w listopadzie w kilku miejscach województwa opolskiego m.in.: w Opolu, Krapkowicach, Kędzierzynie-Koźlu, Oleśnie, Strzelcach Opolskich- informuje Joanna Hassa, koordynatorka kampanii.

Dziś kolejny element kampanii: wystawa w Muzeum Śląska Opolskiego. Do 30.08.2020 w Muzeum Śląska Opolskiego można zobaczyć wystawę z twarzami kampanii „Mniejszość Niemiecka ma wartość”.

Nawet PRL pozwalał na łączenie rodzin, a jednak oficjalnie Niemców na Śląsku do 1989 roku nie było. Dzisiaj z przyznawaniem się do niemieckości też jest różnie. W świadomości społeczności niemieckiej pozostają obawy związane z jej deklarowaniem. Są one wciąż jeszcze uzasadnione. Akty antyniemieckości wynikają głównie z braku kontaktów z rzeczywistością i braku dialogu.

– Najmniej problemów mamy w województwie opolskim, dlatego że tutaj ten kontakt, to codzienne obcowanie ze sobą i niemiecką kulturą jest powszechne – przyznaje  Rafał Bartek przewodniczący  Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Niemców na Śląsku Opolskim. – Mimo to wciąż  musimy przypominać, że Mniejszość Niemiecka ma wartość – mówi  Rafał Bartek.

„Mniejszość to bogactwo” ten slogan często towarzyszy dyskusjom na temat mniejszości, ale codzienność w kraju w którym przyznawanie się do swych niemieckich korzeni było w całym okresie komunizmu zakazane, oczywistością nie jest. Obserwujemy, że świadomość tego kim jest mniejszość, co ją wyróżnia w społeczeństwie polskim, w tym również wśród mieszkańców województwa opolskiego pozostaje na odczuwalnie niskim poziomie. Tak zrodził się pomysł na wyjątkową kampanię, która przybliżając ciekawe postacie ze środowiska Mniejszości Niemieckiej, pokazuje, że bycie częścią społeczności mniejszości narodowej jest czymś wyjątkowym.

-Musimy przypominać, jak wielu znakomitych ludzi w przeszłości jest zapleczem kulturalnym Mniejszości Niemieckiej – mówi Zuzanna Donath-Kasiura  wiceprzewodniczącą  Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Niemców na Śląsku Opolskim.

W roku 2020 w ramach kampanii „Mniejszość Niemiecka ma wartość” wydana zostanie ponadto publikacja naukowa pt. „Mniejszość Niemiecka w województwie opolskim jako wartość dodana” autorstwa dr Magdaleny Lemańczyk i dr. Mariusza Baranowskiego, zawierająca wynika badań socjologicznych przeprowadzonych wśród członków TSKN w roku 2019. Wraz z wydaniem publikacji planowana jest konferencja naukowa. Podobnie jak w roku ubiegłym również w tym roku ukażą się w mediach społecznościowych filmy z bohaterami kampanii.

Bohaterowie kampanii 2020

  • Anna Wyrwich – Przewodnicząca DFK Bogacica, Koordynator Miro Deutsche Fussballschule w Bogacicy, germanistka, mieszkanka Bogacicy.
  • Andrea Polański – uczennica, Członkini DFK Gogolin, moderatorka, Wiceprzewodnicząca Związku Młodzieży Mniejszości Niemieckiej, laureatka ogólnopolskiej olimpiady języka niemieckiego, dziennikarka w mediach Mniejszości Niemieckiej.
  • Karina Walach – mieszka w Łanach, germanistka, nauczycielka języka niemieckiego, Przewodnicząca DFK Łany, koordynatorka Miro Deutsche Fussballschule Łany, była radna gminy Cisek.
  • Norbert Rasch – germanista, mieszkaniec Prószkowa. Były Przewodniczący TSKN oraz były członek zarządu VDG. Były Radny Sejmiku Województwa Opolskiego. Od 2018 roku Wiceprezes Izby Gospodarczej Śląsk. Członek zespołu muzycznego Aneta & Norbert. Przedsiębiorca.
  • Mattheus Czellnik – pochodzi z Dobrodzienia, sekretarz DFK Dobrodzień, członek zarządu Międzygminnego Towarzystwo Regionalne Dobrodzień – Zębowice. Student administracji.
  • Adam Kubik, 34 lata, pochodzi z Rożniątowa. Badacz Śląska, doktorant Uniwersytetu w Heidelbergu, wykładowca języka niemieckiego.

Fot. kapitan

Udostępnij:
Wspieraj wolne media

Skomentuj

O Autorze

Dziennikarz, publicysta, dokumentalista (radio, tv, prasa) znany z niekonwencjonalnych nakryć głowy i czerwonych butów. Interesuje się głównie historią, ale w związku z aktualną sytuacją społeczno-polityczną jest to głównie historia wycinanych drzew i betonowanych placów miejskich. Ma już 65 lat, ale jego ojciec dożył 102. Uważa więc, że niejedno jeszcze przed nim.