Publikację pod takim tytułem wydało Towarzystwo Społeczno-Kulturalne Niemców na Śląsku Opolskim. Zawiera ona wyniki badań socjologicznych przeprowadzonych wśród członków Mniejszości Niemieckiej województwa opolskiego. Książkę wydano w ramach kampanii „Mniejszość Niemiecka ma wartość”.

Badania socjologiczne wśród członków Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Niemców na Śląsku Opolskim  przeprowadzili w roku 2019 dr Magdalena Lemańczyk z Polskiej Akademii Nauk oraz dr Mariusz Baranowski z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

– Efektem przeprowadzonych badań był raport, na podstawie którego powstała publikacja „Mniejszość Niemiecka w województwie opolskim jako wartość dodana” – informowała na konferencji prasowej Zuzanna Donath-Kasiura. – Przedstawiane w publikacji badania stanowią aktualną diagnozę stanu tożsamości ludzi posiadających niemieckie korzenie. Jest to skomplikowane i wielowymiarowe zagadnienie, stąd też istotna jest wiedza na temat ich świadomości, postrzegania aktywności organizacji mniejszości niemieckiej i własnego w nich udziału, sukcesów i barier, dumy grupowej itp.

– Tego rodzaju badania i analizy stanowią dla nas niezmiernie istotną informację odnośnie tego, w jaki sposób ukierunkowywać nasze działania w przyszłości, i w końcu, na jakie aspekty zwracać uwagę rządom Polski i Niemiec, jak również innych instytucji krajowych i europejskich, w kontekście konstytucyjnego prawa do zachowania i pielęgnowania własnej tożsamości narodowej – przyznał przewodniczacy TSKN Rafał Bartek. – Wyniki badania podkreślają ponadto ważny aspekt funkcjonowania mniejszości niemieckiej w regionie, w którym Niemcy od pokoleń mieszkają i w którego rozwój się angażują – mianowicie samoświadomość potencjału społeczno-kulturowego i ekonomicznego. Doświadczenia europejskie pokazują, że mniejszość, jej język, kultura mogą być zarówno postrzegane jako wyróżnik, jako motor napędowy gospodarki danego regionu, jak i mogą być traktowane jako zagrożenie. Jak to jest w województwie opolskim i jak będzie za kilka czy kilkanaście lat, zależy w głównej mierze od nas samych. Nie możemy bowiem nigdy ulec złudzeniu, że znajomość kultury niemieckiej, języka i tradycji regionu jest nam dana raz na zawsze. Aby te wartości przetrwały, trzeba o nie ciągle na nowo zabiegać i podejmować stale codzienny wysiłek – podkreślał Bartek.

– W dniach 9.12.-10.12.2020 TSKN na Śląsku Opolskim organizuje konferencję online pt. „Mniejszość niemiecka w Polsce: teraźniejszość i perspektywy przyszłości” – poinformowała Joanna Hassa. –  Podczas pierwszego dnia konferencji w godzinach 18.00-20.00 autorzy wyżej wspomnianej publikacji opowiedzą o przeprowadzonych badaniach, ponadto przedstawione zostaną nowe inicjatywy realizowane przez organizacje mniejszości niemieckiej w Polsce. W drugim dniu, również w godzinach 18.00-20.00 TSKN zaprasza na dyskusję z udziałem naukowców, którzy oprócz przybliżenia charakterystyki Mniejszości Niemieckiej w Polsce podyskutują nad przyszłością i perspektywami dla tej społeczności. Wydarzenie będzie na żywo transmitowane na facebooku Mniejszość Niemiecka w Opolu / Deutsche Minderheit in Oppeln oraz na kanale YouTube TSKN SKGD.

Publikacja wydana została przez wydawnictwo Książka i Prasa na zlecenie Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Niemców na Śląsku Opolskim w ilości 500 egzemplarzy. Dla zainteresowanych publikacja dostępna jest w siedzibie TSKN. Realizacja publikacji była możliwa dzięki dotacji Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, Federalnego Ministerstwa Spraw Wewnętrznych, Budownictwa i Ojczyzny oraz Urzędu Marszałkowskiego Województwa Opolskiego.

Fot. melonik

 

Udostępnij:
Wspieraj wolne media

Skomentuj

O Autorze

Dziennikarz, publicysta, dokumentalista (radio, tv, prasa) znany z niekonwencjonalnych nakryć głowy i czerwonych butów. Interesuje się głównie historią, ale w związku z aktualną sytuacją społeczno-polityczną jest to głównie historia wycinanych drzew i betonowanych placów miejskich. Ma już 65 lat, ale jego ojciec dożył 102. Uważa więc, że niejedno jeszcze przed nim.