Monika Konieczny zdobywa medale na ogólnopolskich i międzynarodowych konkursach cukierniczych. Jej konik to artystyczne zdobienie pierników i innych słodkich wyrobów, czym z powodzeniem zajmuje się od 2019 roku.

Przygodę z tą dziedziną mieszkanka Kotorza Małego rozpoczęła jako wolontariuszka zespołu Caritas. Jednym z jej zadań było wtedy przygotowanie pierników na bożonarodzeniowy jarmark.

– Któregoś dnia przyjechała do nas artystka z Muzeum Wsi Opolskiej, by nam pomóc. Wzięła ze sobą kilka ozdobionych kanwą pierników, no i zafascynowała mnie nimi – wspomina Monika Konieczny. – Gdy tylko wróciłam do domu, zrobiłam lukier i zaczęłam ozdabiać herbatniki. Pierników jeszcze wtedy nie miałam wypieczonych, ale później zabrałam się również za nie.

Od tamtej chwili minął zaledwie miesiąc, a Monika zdążyła zająć 1. miejsce w szkolnym konkursie dekorowania pierników. Uczyła się wtedy w Zespole Szkół Zawodowych nr 4 w Opolu, a konkretnie na kierunku technik technologii żywności z kwalifikacją cukiernik. Zdolności rozwijała pod okiem mistrza cukiernictwa Piotra Wasika. Aktualnie studiuje na III roku technologii żywności i żywienia człowieka na Politechnice Opolskiej.

– W kuchni czuję się jak ryba w wodzie. Lubię w niej eksperymentować z nowymi smakami i próbować nowych rzeczy – podkreśla Monika. – Tak samo podchodzę do cukiernictwa. Bawię się lukrem, kombinuję i wymyślam różne rozwiązania. Dekorowałam już chyba wszystko, co cukiernicze, a przede wszystkim pierniki i torty. Szczególnie do gustu przypadł mi lukier królewski, który robi się z cukru pudru, białek i soku z cytryny.

Rok po szkolnym sukcesie dekoratorka z Kotorza Małego została wyróżniona w konkursie Dekor-Piernik-Art 2020. Podczas kolejnej edycji, w 2021 roku, wywalczyła natomiast 1. miejsce. To jednak nie koniec, bo w 2022 roku na Sweet Expo w Warszawie otrzymała brązowy medal w kategorii „eksponat dekoracyjny mały” za karuzelę z lukru królewskiego i srebrny medal w kategorii „dekorowanie pierników”.

Natomiast w tym roku, również na warszawskim Sweet Expo, zdobyła srebrny medal w kategorii „tort okolicznościowy” i złoty medal w kategorii „dekorowanie pierników”. Z kolei w listopadzie pojechała do angielskiego Birmingham na międzynarodowy konkurs Cake International – jedno z największych tego typu wydarzeń na świecie. Uczestniczyło w nim ponad 1700 osób z prawie 50 państw. Monika zajęła tam 3. lokatę, a na podstawie punktacji za swoją pracę zdobyła złoty medal. Nagrodzono ją za pierniki, które ozdobiła koronkowymi wzorami przypominającymi haft.

W międzyczasie Monika Konieczny wygrała też konkurs niezwiązany z cukiernictwem – nie ogranicza się bowiem wyłącznie do tej jednej słodkiej dziedziny. Był to zorganizowany w 2021 roku Ogólnopolski Konkurs Gastronomiczny im. Zbigniewa Kopyckiego „Kuchnia Roślinna”. Zwyciężyła tam w kategorii carving, czyli rzeźbieniu w owocach i warzywach.

fot. archiwum prywatne

Udostępnij:
Wspieraj wolne media

Skomentuj

O Autorze

W dziennikarstwie od 9 lat, w fotografii o rok krócej. Miłośnik narciarstwa, karate i siatkówki, spośród których nie uprawia tylko trzeciej z dyscyplin. Przez całe życie poświęca się sportowi, choć w Opowiecie.info zajmuje się też innymi tematami. W wolnym czasie fotografuje krajobrazy, szczególnie podczas podróży, które tak bardzo kocha.