Bożonarodzeniowe jasełka to jak zwykle jedno z ostatnich przedświątecznych wydarzeń w Publicznej Szkole Podstawowej z Oddziałami Sportowymi w Dobrzeniu Wielkim. Tegoroczne odbyły się w środę – 20 grudnia.

W jasełkach wystąpili uczniowie i uczennice z klas V, VII i VIII. W odgrywanych scenach i wykonywanych utworach nawiązywali nie tylko do narodzin Chrystusa, ale i do realiów współczesnego świata. Żyjemy w pośpiechu, zapominając często o drugim człowieku, a nowoczesne technologie, które mają nas ze sobą łączyć, często tylko oddalają nas od siebie. Taki przekaz wzbogaciły utwory wykonane przez szkolnych artystów, w tym chór, który stworzyli podopieczni klas IV, V, VI, VII i VIII.

@opowiecie.info Bożonarodzeniowe jasełka to jak zwykle jedno z ostatnich przedświątecznych wydarzeń w Publicznej Szkole Podstawowej z Oddziałami Sportowymi w Dobrzeniu Wielkim. Tegoroczne odbyły się w środę – 20 grudnia. #Dobrzeń #DobrzeńWielki #GminaDobrzeńWielki #BożeNarodzenie #BożeNarodzenie2023 #święta #święta2023 #jasełka #jasełka2023 #szkoła ♬ Winter Melody – Jacob’s Piano

Przedstawienie w dobrzeńskiej podstawówce było efektem twórczej pracy ponad 60 osób. Byli to ochotnicy z całej szkoły, w tym sześć nauczycielek: Katarzyna Lauer-Borucka, Elżbieta Rychlik, Elżbieta Senkowska, Sylwia Paprocka, Aneta Baron i Anna Hendzel. Na całokształt złożyły się nie tylko koncepcja, trafny scenariusz i liczne próby, ale i piękna świąteczna scenografia. Ostatnie prace nad nią nauczycielki ze swoimi podopiecznymi zakończyły dzień wcześniej o godz. 19.00.

– Żyjemy bardzo szybko i szczególnie przed świętami warto zwolnić, by dostrzec to, co w tym czasie najpiękniejsze. Dostrzec drugiego człowieka, nie koncentrować się przesadnie na bożonarodzeniowych zakupach i porządkach – podkreślała Katarzyna Lauer-Borucka. – Tematykę jasełek zaczerpnęłyśmy z życia codziennego, próbując wprowadzić naszych gości w świąteczne klimaty. Chciałyśmy, by poczuli magię Bożego Narodzenia, dlatego każdy włożył w ten występ dużo serca.

Dzięki scenografii szkolna sala gimnastyczna zamieniła się w zimową krainę. W centralnej części znalazła się szopka bożonarodzeniowa z figurką małego Jezusa, a przed nią oświetlony lampionami podest dla występujących muzyków. Było też kilka świecących choinek i gwiazd, bezlistne drzewa i ozdobione lampkami domki. Parkiet pokryły z kolei papierowe ścinki imitujące śnieg, a nad głowami występujących zawisły gwiazdy z torebek śniadaniowych. Wszystko to dodało występom odpowiedniego klimatu.

W PSP z OS w Dobrzeniu Wielkim takie jasełka to pielęgnowana od lat tradycja. Każdego roku wystawiane są dwukrotnie: raz przed pracownikami szkoły oraz rodzinami uczniów i raz przed całą szkołą. Odbywają się przy starannie przygotowanej scenografii i są połączeniem wstawek aktorskich, wokalnych i instrumentalnych. Zawsze też niosą przekaz nawiązujący do Bożego Narodzenia i powszechnie cenionych wartości.

fot. Tomasz Chabior

Udostępnij:
Wspieraj wolne media

Skomentuj

O Autorze

W dziennikarstwie od 9 lat, w fotografii o rok krócej. Miłośnik narciarstwa, karate i siatkówki, spośród których nie uprawia tylko trzeciej z dyscyplin. Przez całe życie poświęca się sportowi, choć w Opowiecie.info zajmuje się też innymi tematami. W wolnym czasie fotografuje krajobrazy, szczególnie podczas podróży, które tak bardzo kocha.