W poszukiwaniu najwyżej położonych miejsc powiatu opolskiego przyszła pora na gminę Tułowice. Na podstawie map ustaliłem, że w całej gminie jest tylko jedna wieś, której teren sięga powyżej 210 metrów nad poziom morza. Tą wsią są Goszczowice. We wsi są dwa miejsca, sięgające powyżej 210 metrów npm. Zdziwiłem się w obu tych miejscach. Poniżej mapa, pokazująca pierwsze z tych miejsc:
Czerwonym kolorem zaznaczyłem drogę, która z centrum Goszczowic prowadzi w stronę Łambinowic. Niebieskim kolorem zaznaczone są dwa ostatnie budynki mieszkalne po prawej stronie drogi, dla jadącego w stronę Łambinowic. Dalej jest już tylko cmentarz, który zaznaczyłem fioletowym kółkiem. Po drugiej stronie drogi, względem cmentarza, jest plac sportowy. Odcinek drogi, leżący powyżej 210 metrów npm. zaznaczyłem ciemniejszym kolorem.
Z mapy widzimy też, że na tym najwyższym obszarze (w granicach poziomicy 210) ktoś wykopał dziurę (jej brzegi pokazuje linia z kreseczkami do środka) i postawił w niej jakiś budynek gospodarczy (zaznaczyłem go żółtym kolorem). Poniżej zdjęcie odcinka drogi, leżącego powyżej 210 metrów npm.:
Po cokole płotu widzimy, że teren wznosi się w stronę zielonej bramy. Tam jest najwyżej. Potem droga lekko opada. Dom widoczny w oddali, to jeden z tych zaznaczonych na mapce niebieskim kolorem – ten bliższy cmentarza. Drugi z zaznaczonych na mapie domów pokazuje kolejne zdjęcie:
Teren za zieloną bramą wygląda tak:
Na zdjęciu widać wykopane zagłębienie, w którym postawiono budynki gospodarcze. Być może najwyższe miejsce w całej gminie Tułowice jest tam, gdzie postawiono wieżyczkę od ślizgawki z placu zabaw. Pytałem właściciela tego terenu (mieszkaniec domu nr 4), czy wie, że mieszka w najwyżej położonym miejscu gminy Tułowice. Nie wiedział o tym. Zostawiłem mu więc wydrukowaną mapkę, by miał dowód na to, iż mieszka najwyżej w gminie Tułowice.
Dużo bardziej tajemnicze jest drugie w Goszczowicach wzniesienie, sięgające powyżej 210 metrów npm. Aby do niego dotrzeć, musiałem zawrócić do centrum Goszczowic i wybrać tam drogę w stronę wsi Klucznik (Gmina Łambinowice, powiat nyski). Gdzie jest to wzniesienie pokazuje kolejna mapka:
Na mapce kolorem czerwonym zaznaczyłem granice gmin. Wieś Klucznik to już gmina Łambinowice w powiecie nyskim. Goszczowice to gmina Tułowice w powiecie opolskim, a mały zielony trójkąt u góry mapy to wieś Lipno w gminie Niemodlin.
Interesujący nas obiekt znajduje się blisko środka mapki. Dwa koła (a właściwie owale) jedno w drugim, tworzące pierścień, z kreseczkami do pierścienia z obu stron, oznaczają rów o owalnym kształcie. Teren otoczony tym rowem, to pagórek. Czy "6,0" oznacza, że ten pagórek sięga 6 metrów wyżej niż teren dookoła? Gdyby tak było, to pagórek sięgałby na jakieś 212 metrów npm., bo teren, na którym się znajduje leży ok. 206 metrów npm. (jest powyżej poziomicy 205 metrów).
Od zabudowań Goszczowic dotarłem na obszar objęty mapką drogą polną, która zaznaczona jest grubą przerywaną linią, biegnącą od prawego brzegu mapki. Granica gmin to też droga gruntowa. Gdy już zbliżyłem się do zagadkowego obiektu, trafiłem na takie ostrzeżenie:
Sam obiekt to widoczna na zdjęciu kępa drzew w środku zaoranego pola. Oprócz ostrzeżenia o monitoringu i zakazie wejścia na to pole, było jeszcze ogrodzenie z drutów i ostrzeżenie, że druty są pod napięciem. Zgaduję, że te druty pod napięciem były raczej na zwierzynę, niż na ludzi, ale monitoring był na ludzi.
Nie wchodziłem na pole. Podążyłem drogą graniczną (czerwony kolor) do miejsca najbliższego obiektu i zrobiłem z tego miejsca zdjęcie:
Trafiłem gdzieś na informację, że jest to kurhan, czyli grobowiec z pradawnych czasów. Pagórek jest więc sztucznie usypany, zapewne z tej ziemi, którą wybrano z otaczającego go rowu. Trudno więc uznać ten pagórek za najwyższe wzniesienie gminy Tułowice. Wprawdzie sięga on chyba na 212 metrów npm., czyli wyżej niż poprzednie opisane miejsce, ale liczą się wzniesienia naturalne, a nie sztucznie usypane. Jeśli ktoś ma jakieś informacje o tym kurhanie, to proszę o wpisanie ich w komentarzu lub przesłanie do mnie mejlem na adres:
beczka@ceti.com.pl