Muzeum Śląska Opolskiego mimo pandemii zrealizowało wszystkie plany. – Mamy nowe wydawnictwa, prowadzimy badania, ciekawym projektem było “muzeum w podróży”. Udało się nam dotrzeć do młodzieży z wielu szkół naszego województwa – mówi Iwona Solisz, dyrektorka muzeum.
– Ubiegły rok przebiegł pod hasłem trzeciego powstania śląskiego i to faktycznie była ogromna ilość wydarzeń i inicjatyw, które zaproponowali pracownicy jednego z naszych oddziałów, Muzeum Czynu Powstańczego, i które udało nam się w całości zrealizować – relacjonuje Iwona Solisz, dyrektor Muzeum Śląska Opolskiego. – Nie jestem w stanie wymienić wszystkich propozycji i aktywności, które mieliśmy, ale zaczęliśmy bardzo ciekawa wstawą „100 lat temu na Górnym Śląsku”, która była prezentowana w gmachu głównym Muzeum Śląska Opolskiego. Potem były kolejne wystawy. Ogromna ilość propozycji dla szkół – spotkań online – bo tylko takie były możliwe ze względu na pandemię. Poszerzyliśmy naszą działalność o różne aktywności terenowe dla uczestników wydarzeń, liczne gry terenowe, ogniska powstańcze, konkursy literackie i plastyczne. Wszystko to było możliwe dzięki bardzo wysokiej dotacji celowej, którą Muzeum Śląska Opolskiego otrzymało na ten rok. To było ponad 250 tysięcy złotych. marszałek Andrzej Buła i wicemarszałek Zbigniew Kubalańca zobowiązali się, że dostaniemy na te wszystkie wydarzenia programowe fundusze, zadeklarowali także, że dostaniemy pieniądze na przebudowę i modernizację oddziału w Górze Św. Anny i z tych zapewnień bardzo solennie się wywiązują. Mamy już projekt budowlany i otrzymaliśmy pozwolenia konserwatorskie i budowlane na realizację pierwszego etapu modernizacji, polegający na wykonaniu termomodernizacji Domu Polskiego i sali trzeciego powstania śląskiego.
– Bardzo intensywnie trwają przygotowania do rozpoczęcia tej inwestycji wiosną przyszłego roku – zapewniła Iwona Solisz na konferencji prasowej. – Równocześnie współpracujemy ze Stowarzyszeniem Architektów Polskich. SARP – oddział w Opolu ogłosiło właśnie konkurs koncepcyjny na przebudowę pozostałych budynków Muzeum Czynu Powstańczego także na cele Muzeum Przyrody, które mieści się też w Górze św. Anny. Jest on propagowany i ogłaszany w całym kraju, ale nie tylko, ponieważ zespoły spoza Polski też mogą się do niego zgłaszać, Rozstrzygniecie konkursu wiosną.
– Otrzymałam już projekt budżetu województwa i mam nadzieję, że tak rzeczywiście będzie i nie skończymy na konkursie i zaczniemy realizację tej inwestycji – wyraziła nadzieję dyrektor MŚO. – Będziemy się starać także o zdobycie pieniędzy na docelowe przygotowanie bardzo atrakcyjnej oferty wystawienniczej i edukacyjnej w Górze św. Anny.
– Nie zarzuciliśmy pozostałej działalności muzeum – uspokajała Solisz. – Zrealizowaliśmy trzy, wcześniej zaproponowane, wystawy czasowe. Intensywnie współpracujemy z naszymi partnerami. Istotną częścią naszej pracy jest działalność edukacyjna. Tutaj zrealizowaliśmy projekt „Muzeum w podróży”, mobilny, wymagający wyjazdu pracowników w teren. W szkołach w mniejszych miejscowościach zrealizowaliśmy 41 lekcji dla 60 klas. Ponad tysiąc uczniów uczestniczyło w takich zajęciach warsztatowych popularyzujących sztukę i prezentujących dziedzictwo kulturowe Opolszczyzny.
– Działalność na przyszły rok będzie związana z edukacja kulturową Opolszczyzny, bo projekt Bardzo Młoda Kultura, który właśnie się kończy, a który przyniósł niezwykłe owoce w podnoszeniu kompetencji kulturowych społeczeństwa naszego województwa, zwłaszcza tego młodszego pokolenia – będzie kontynuowany – zapowiedziała Iwona Solisz. – Na ten cel w ramach środków zagwarantowanych obecnie mamy 150 tysięcy. Będziemy zatem w dalszym ciągu współpracować ze stowarzyszeniami, pasjonatami, instytucjami kultury, nauczycielami, którzy sa zaangażowani w edukacje kulturową Opolszczyzny.
– Z działań, które aktualnie realizujemy chciałabym zwrócić uwagę na wystawę historyczną poświęconą opolskim cementowniom. Planowana jest na listopad przyszłego roku i w tym samy terminie planujemy konferencję naukową, na którą planujemy zaprosić przedstawicieli różnych środowisk: muzealników i pasjonatów zajmujących się dziedzictwem przemysłowym, żeby rozmawiać o utraconym dziedzictwie i zachowanej pamięci.
Iwona Solisz zapewniła, że bardzo dobrze rozwija się współpraca MŚO z innymi placówkami w regionie. Organizowane są wspólne szkolenia dla pracowników z Muzeum Jeńców Wojennych. Z Teatrem im. Jana Kochanowskiego MŚO realizuje projekt „Sztalugi i proscenia, czyli teatr idzie do muzeum”. – Bardzo wiele naszych aktywności się przenika, szukamy nowych pomysłów żeby wspólnie rozwijać ofertę artystyczną i kulturową dla mieszkańców województwa opolskiego – podsumowała Iwona Solisz, dyrektor Muzeum Śląska Opolskiego.
Fot. melonik