Dr Joanna Filipczyk, dotąd kierownik Działu Sztuki Muzeum Śląska Opolskiego, zastąpi na stanowisku dyrektor Galerii Sztuki Współczesnej, Annę Potocką, która instytucją kierowała 26 lat. 

W drugim etapie postępowania konkursowego wzięło udział czterech kandydatów: Joanna Filipczyk kierująca Działem Sztuki Muzeum Śląska Opolskiego, Sylwia Gawłowska z Działu Wystaw i Edukacji Muzeum Polskiej Piosenki, historyk sztuki Krzysztof Kucharczyk oraz Marek Puchała, dyrektor BWA Wrocław.

– Zaproponowany przez panią Joannę Filipczyk sposób prowadzenia galerii i program jej działalności będą właściwym wypełnieniem założeń konkursowych – informuje Grzegorz Marcjasz, sekretarz Urzędu Miasta Opola, członek komisji konkursowej.

I jak dodaje, kandydatka będzie najlepszym gwarantem realizacji przez instytucję jej celów statutowych, zapewnienia dobrego poziomu jej funkcjonowania, a także wprowadzenia wartości dodanej w postaci nowych inicjatyw służących rozwojowi galerii, odpowiadających na potrzeby odbiorców sztuki, służących poszerzaniu ich kręgu oraz mających na celu kształtowanie kompetencji kulturowych mieszkańców miasta, regionu i kraju.

CZYTAJ: 57. KFPP w Opolu. Sprawdź pełny program festiwalu

Program, o którym mowa wyżej, zostanie podany do publicznej wiadomości siedem dni od dnia powołania dyrektora instytucji kultury.

Kandydatów ubiegających się o stanowisko dyrektora GSW w Opolu oceniała dziewięcioosobowa komisja: trzech przedstawicieli organizatora z Urzędu Miasta Opola, po dwóch przedstawiciel Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, przedstawiciel załogi GSW oraz Związku Polskich Artystów Plastyków, Okręg Opolski.

Przypomnijmy, że konkurs na nowego dyrektora GSW w Opolu został przeprowadzony po tym, gdy minister kultury, Piotr Gliński nie wyraził zgody na wniosek prezydenta Opola o automatyczne, kolejne przedłużenie kontraktu dla Anny Potockiej, która GSW szefuje od 26 lat.

Kim jest nowa dyrektor GSW?

Joanna Filipczyk jest absolwentką jednolitych pięcioletnich studiów magisterskich na kierunku historia sztuki (Uniwersytet Wrocławski) i studiów podyplomowych na kierunku menedżer kultury (Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach), a także doktorem nauk humanistycznych w zakresie nauk o sztuce (Uniwersytet Wrocławski).

Od 1994 pracuje w Muzeum Śląska Opolskiego w Opolu, a od 1995 roku jako szefowa Działu Sztuki tego muzeum. Obecnie zatrudniona jest na stanowisku kustosza dyplomowanego.

Jest autorką aktualnych wystaw stałych Muzeum Śląska Opolskiego z zakresu sztuki prezentujących malarstwo polskie, ceramikę górnośląską oraz malarstwo Jana Cybisa, a także autorką wielu wystaw poświęconych opolskiemu środowisku plastycznemu i towarzyszących im wydawnictw.

Od 1999 roku kształtuje także działalność wystawienniczą Galerii Muzeum Śląska Opolskiego jako  pomysłodawczyni i autorka prezentowanych tam ekspozycji, zebranych w cyklach: „Laureaci nagrody im. Cybisa”, „W kręgu Cybisa” oraz „Sztuka polska XX wieku”.

Zainteresowania badawcze skupia na polskiej sztuce powojennej, ze szczególnym uwzględnieniem opolskiego środowiska artystycznego. W 2015 roku wydała książkę poświęconą temu środowisku „Sztuka na peryferiach. Opolskie środowisko plastyczne 1945-1983”

Udostępnij:
Wspieraj wolne media

Skomentuj

O Autorze

Dziennikarka, redaktor wydania miesięcznika Opowiecie.info. Wcześniej związana przez 10 lat z Nową Trybuną Opolską w Opolu. Pisze o tym, czym żyje miasto, z naciskiem na kulturę. Fanka artystów i muzyków, brzmień pod każdą postacią oraz twórczych inicjatyw. Lubi dużo rozmawiać. W wolnym czasie jeździ na koncerty i festiwale, czyta książki i ogląda filmy – dość często o mafii.