Na większości kąpielisk w naszym regionie ruszył już sezon letni, podobnie jak na kąpielisku w Nowych Siołkowicach, gdzie oficjalne rozpoczęcie lata odbyło się w sobotę 29 czerwca. Miejsca strzegą ratownicy, którzy dbają o bezpieczeństwo wszystkich odwiedzających.

Upalne dni sprzyjają dużej liczbie osób chcących wypocząć na kąpieliskach. Jednak podczas relaksu nie można zapominać o bezpieczeństwie nad wodą. Ostrożność powinien zachowywać każdy, wybierając jedynie strzeżone miejsca do kąpieli i stosując się do regulaminu kąpieliska.

– Ważne jest to, aby osoby, które przychodzą na dany teren kąpieliska, zapoznały się z jego regulaminem. Tutaj w Nowych Siołkowicach jest to przede wszystkim kwestia wybrania odpowiedniej strefy: dla nieumiejących pływać jest przeznaczona strefa do 1,2 m. Dotyczy ona zwłaszcza dzieci, które do 12 roku życia muszą być pod opieką rodziców – zaznaczała Monika Śliczny-Wilk, ratowniczka. – Nie wolno również wychodzić poza kąpielisko, oddalać się, dlatego że jako ratownicy jesteśmy obecni na kąpielisku, a nie na całym akwenie.

@opowiecie.info Na kąpielisku w Nowych Siołkowicach rozpoczął się sezon letni, który potrwa do 1 września. ⛱️☀️ #gminapopielow #lato #wakacje #wakacje2024 #zabawa #rozrywka #piknik #rodzina ♬ Holidays (Radio Edit) – Remady & Manu-L

Sezon na kąpielisku w Nowych Siołkowicach rozpoczął się 29 czerwca i potrwa do 1 września. W tym czasie miejsca będą strzegli ratownicy. Nic nie zastąpi jednak własnej odpowiedzialności, gdyż mimo licznych apeli wciąż zdarzają się nieszczęśliwe wypadki na wodą. Najczęściej są one skutkiem beztroski, braku świadomości z istniejącego zagrożenia, zbytniej pewności siebie oraz korzystania z kąpieliska pod wypływem alkoholu.

–  Jeżeli widzimy, że ludzie mają przy sobie alkohol, to wypraszamy ich z kąpieliska, bo nie powinni tu być pod jego wpływem. Nie zawsze jest to możliwe do zweryfikowania, ale co roku jest z tym problem, że sporo osób wchodzi do wody po spożyciu alkoholu, co nie powinno mieć miejsca –  kontynuowała Monika Śliczny-Wilk. – Jednak widzimy, że wiele ludzi już zna zasady obecne na kąpielisku i z ich przestrzeganiem jest coraz lepiej. Często spotykamy te same twarze, a jak przyjeżdża ktoś nowy, to również stara się stosować do regulaminu. Najtrudniej jest z osobami dorosłymi, które wypływają poza kąpielisko, a później mają problem, aby wrócić, bo źle ocenili swoje siły. To zdarza się tutaj najczęściej.

W związku z rozpoczęciem sezonu letniego na kąpielisku w Nowych Siołkowicach odbył się ekologiczny piknik edukacyjny. Od godz. 15:00 czekały liczne atrakcje: animacje dla najmłodszych, turniej piłki nożnej dla dzieci, turniej piłki siatkowej, pokazy pierwszej pomocy i stoiska edukacyjne. Nie odbyło się również bez wyposażonej strefy gastronomicznej, a wieczorem imprezę zwieńczył kameralny koncert z muzyką na żywo.

Wydarzenie zostało zrealizowane w ramach zadania pn. „EKO-edukacja w Gminie Popielów” i dofinansowane ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej  oraz Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Opolu z Programu Regionalnego Wsparcia Edukacji Ekologicznej.

fot. Milena Skóra

 

 

Udostępnij:
Wspieraj wolne media

Skomentuj

O Autorze

Studentka Public Relations na Uniwersytecie Opolskim. Interesuje się muzyką, chętnie czyta książki rozwojowe. Wolny czas spędza również na macie, ćwicząc jogę.