Sala koncertowa Państwowej Szkoły Muzycznej w Opolu rozbrzmiała dźwiękami skrzypiec, altówek, wiolonczel i kontrabasów. Popis swoich umiejętności dała orkiestra smyczkowa Blue Lake z USA. Młodym muzykom zza oceanu towarzyszyli ich rówieśnicy z województwa opolskiego, uczniowie „Muzyka”.

Koncert to część międzynarodowego projektu artystycznego realizowanego przez amerykańskich muzyków oraz Stowarzyszenie Mażoretek Polskich, Rozwoju Kultury i Sportu.

– Nasza współpraca zaczęła się pięć lat temu w Dobrzeniu Wielkim przy okazji działań z dobrzeńską orkiestrą – mówi Gerard Kasprzak, prezes stowarzyszenia – W tym roku w dniach 25-29 czerwca gościmy dzieci i młodzież z USA. Łącznie pięćdziesiąt osób w wieku 13-18 lat. Przebywają oni u dwudziestu rodzin z Opola i okolic. To wspaniała możliwość nawiązania kontaktów oraz szlifowania języka angielskiego. Wśród rodzin goszczących zostaną rozlosowane dwa bezpłatne miejsca na dwutygodniowy obóz artystyczny w Stanach Zjednoczonych oraz tygodniowy pobyt u amerykańskiej rodziny. Pozostałe dwa miejsca przypadną uczniom ze szkoły muzycznej.

– Jak tylko dowiedzieliśmy się o tej inicjatywie, postanowiliśmy, że zaprosimy do siebie cztery osoby. Na początku była niewielka bariera językowa, ale po paru godzinach wszystko się ułożyło i znaleźliśmy wspólny język. To dobra okazja, aby podszkolić angielski. Z kolei młodzież chętnie poznawała polskie słówka. Było bardzo sympatycznie – mówi Barbara z Opola.

– Chodzę do szkoły baletowej, muzyka i towarzyszy nieustannie, więc wspólnych tematów nie brakowało. Sporo ze sobą rozmawialiśmy. Wymieniliśmy się numerami telefonów, więc myślę, że ten kontakt będzie trwał – dodaje jej córka Hania.

Młodzież wystąpiła pod batutą Surena Petrosyana.

– Cieszymy się że możemy tu być. Czas leci nam bardzo przyjemnie. Bardzo dziękujemy za ciepłe przyjęcie – mówił przed koncertem.

– Uczestniczyłyśmy w próbach przed koncertem. W przerwach zawsze była okazja do chwili rozmowy. To bardzo ciekawe doświadczenie – opowiada jedna z uczennic PSM w Opolu, która brała udział w koncercie.

– Repertuar przygotowywali Amerykanie. Podczas występu prezentowaliśmy utwory muzyki popularnej. Zagraliśmy też znaną na Opolszczyźnie piosenkę „Poszła Karolinka do Gogolina” – dopowiada jej koleżanka.

Poza spędzaniem czasu z opolskimi rodzinami, młodzież z USA zwiedziła zamek w Mosznej oraz najciekawsze zakątki stolicy województwa.

– To dla nas wspaniałe doświadczenie jako muzyków móc poznawać różne kraje, kultury. Zwykle odwiedzamy mniejsze miasta i tam koncertujemy. To naprawdę daje wiele radości i satysfakcji. Zamek w Mosznej, który mieliśmy okazję zobaczyć podczas naszej wizyty na Opolszczyźnie zachwycił mnie. Jest przepiękny. Ludzie, których tutaj poznaliśmy są bardzo mili – opowiada o swoich wrażeniach Ella, skrzypaczka z Blue Lake Orchestra.

Muzyczną ucztę w szkole muzycznej zorganizowano w ramach odbywającej się 28 czerwca „Nocy Kultury”.

Patronat nad wydarzeniem objął marszałek województwa opolskiego. Jego współorganizatorami byli: Państwowa Szkoła Muzyczna w Opolu oraz Młodzieżowy Dom Kultury w Opolu.

Portal Opowiecie.info był partnerem medialnym koncertu.

Fot. Anna Kurc

Udostępnij:
Wspieraj wolne media

Skomentuj

O Autorze

Reporterka. Pisze o tym, czym żyje powiat opolski. Absolwentka politologii na Uniwersytecie Opolskim. Miłośniczka podróży małych i dużych. Ponad wszystko uwielbia góry. Na górskich szlakach spędza większość wolnego czasu. Zdarza jej się śpiewać, głównie w chórze. Uwielbia czytać książki, a przy dobrej pogodzie - jeździć na rowerze.