Wyjątkowe nagrody im. Jana Całki, legendy opolskiej Solidarności, po raz trzeci przyznano w piątek (29 marca) wieczorem podczas Gali Inicjatyw Społecznych w Opolskim Teatrze Lalki i Aktora. Zdobyli je Alicja Stelmaszczyk, działaczka na rzecz osób niewidomych oraz Fabryka Inspiracji, organizator Festiwalu Książki. 

Organizatorzy przewidzieli dwie główne nagrody im. Jana Całki. W kategorii „Lider Społeczny Roku” wybrano laureata spośród 21 nominowanych.

Największe uznanie zdobyła Alicja Stelmaszczyk, niewidoma aktywistka na rzecz osób z tą samą niepełnosprawnością.

– Kapituła oceniając kandydaturę brała pod uwagę zaangażowanie w działalność społeczną, kreatywność, skuteczność, postawę godną naśladowania, umiejętność angażowania innych i wpływ na rozwój społeczeństwa obywatelskiego – informuje Aleksandra Zwarycz, naczelnik Centrum Dialogu Obywatelskiego.

O laureatce: „Choć niewidoma, zaraża optymizmem”

– W każdym z tym wymiarów pani Alicja uzyskała najwyższe noty. Jest osobą niewidomą o energii i pasji do działania, której mógłby pozazdrościć nie jeden pełnosprawny. Zaraża optymizmem i wiarą w to, że można zmieniać świat. I wreszcie przełamuje stereotypy, w których osoby niepełnosprawne są bierne i w zupełności zależne od innych. Myślę, że udało nam się wyłonić prawdziwy autorytet – dodaje pani naczelnik.

Pani Alicja od ośmiu lat jest wolontariuszką w Opolskim Oddziale Fundacji Szansa dla Niewidomych, w Środowiskowym Domu Samopomocy i Stowarzyszeniu Rodzin i Przyjaciół  Osób z Zaburzeniami Psychicznymi „Nadzieja”, gdzie współrealizowała m.in. Festiwal Niezwykłości, prowadziła treningi interpersonalne a także treningi organizowania czasu wolnego i zajęcia terapeutyczne.

Jest zawodniczką Opolskiego Klubu Sportowo Turystycznego Niewidomych i Słabowidzących Cross Opole w strzelectwie sportowym. Także pomysłodawcą fundatorem i  Wiceprezesem Fundacji „naKole”, współtwórcą i koordynatorem wielu projektów m.in. aktualnie realizowanego projektu „Opolszczyzna na kołach”, zakładającego aktywizację osób z niepełnosprawnością oraz wzmocnienie  wolontariatu jako formy aktywności obywatelskiej.

W kategorii „Lider Społeczny Roku 2018” zgłoszono następujących kandydatów:

1. Aleksandra Sławek
2. Teresa Cygan
3. Henryk Wierny
4. Marlena Szeremet
5. Edmund Wajde
6. Ks. Bp. Marian Niemiec
7. Jan Wantuła
8. Urszula Sas-Dołżycka
9. Małgorzata Kostrzewska
10.Jacek Tadeusz Rogoża
11.Ludmiła Franiczek
12.Jan Konopka
13. Alicja Stelmaszczyk
14. Justyna Soppa
15. Krystyna Rostocka
16.Janusz Piotrowski
17.Iwona Barbara Domeyko-Gabor
18. Weronika Zowada
19.Paweł Przybył
20.Danuta Sokołowska
21.Ludmiła Kaszko

W tej kategorii wyróżnienia zdobyli:

Henryk Wierny
Jan Konopka
Danuta Sokołowska
Ludmiła Kaszko

Natomiast w kategorii „Pożytek Roku” jury wybrało laureata spośród 9 nominowanych projektów społecznych:

1. Atlantis Bieg Opolski
2. Prowadzenie Placówki Wsparcia Dziennego –Świetlicy Środowiskowej „NARNIA”
3. Festiwal Książki Opole
4. „Razem. Blisko. Lepiej”
5. Różnorodność działań na rzecz mieszkańców Opola
6. 16.Festiwal Filmowy Opolskie Lamy
7. Opolski Festiwal Fotografii
8. Program psychoterapeutyczny
9. Opolskie Wycieczki Przyrodniczo-Historyczne 2018

Laury powędrowały do Festiwalu Książki, który organizuje Fabryka Inspiracji w Opolu.

– W imieniu fundacji Fabryka Inspiracji chcielibyśmy bardzo podziękować paniom dyrektor Elżbiecie Kampie i Danucie Łuczak z Miejskiej Biblioteki Publicznej, które zgłosiły nas do konkursu – mówi Natalia Ciecióra z Fabryki Inspiracji.

Fot. Fundacja Fabryka Inspiracji PL

– Dziękujemy za nagrodę i wyróżnienie, które są dla nas podsumowaniem ostatnich lat i dowodem na to, że Opolanie kochają czytać! Wisława Szymborska mówiła, że czytanie to najlepsza rozrywka jaką sobie ludzkość wymyśliła, więc zapraszamy już za prawie dwa miesiące w drugi weekend czerwca na najbardziej zaczytany weekend w roku – Festiwal Książki Opole 2019.

W tej kategorii wyróżnienia zdobyli:

  • Prowadzenie Placówki Wsparcia Dziennego – Świetlicy Środowiskowej „NARNIA” – Fundacja Pomocy Dzieciom i Rodzinie Horyzont
  • 16. Festiwal Filmowy Opolskie Lamy – Stowarzyszenie Opolskie Lamy
  • Opolski Festiwal Fotografii – Fundacji 2.8
  • Program psychoterapeutyczny – Stowarzyszenia Quisisana

Każdego roku podczas trwania festiwalu na targach książki bawią się tłumy. Organizowane jest Wielkie Opolskie Dyktando i spotkania ze znanymi autorami.

W Opolu była już śmietanka polskiej literatury, m.in. Katarzyna Bonda czy Remigiusz Mróz. W 2018 r. w Festiwalu wzięło udział około 15 tys. osób, a do opolskich rodzin trafiło ok. 10 tys. książek.

Fot. Sławomir Mielnik

 

Udostępnij:
Wspieraj wolne media

Skomentuj

O Autorze

Dziennikarka, redaktor wydania miesięcznika Opowiecie.info. Wcześniej związana przez 10 lat z Nową Trybuną Opolską w Opolu. Pisze o tym, czym żyje miasto, z naciskiem na kulturę. Fanka artystów i muzyków, brzmień pod każdą postacią oraz twórczych inicjatyw. Lubi dużo rozmawiać. W wolnym czasie jeździ na koncerty i festiwale, czyta książki i ogląda filmy – dość często o mafii.