Najdłuższe od 100 lat zaćmienie Księżyca nastąpi już w piątek, 27 lipca 2018 roku. Rozpocznie się o godzinie 21:30 i potrwa 1 godzinę i 43 minuty. Faza całkowita potrwa do godz. 23:13.

Zaćmienie Księżyca jest dość rzadkim zjawiskiem. Występuje w sytuacji, w której Ziemia znajdzie się pomiędzy Słońcem a Księżycem będącym w pełni. Nasz satelita musi znaleźć się w strefie cienia rzucanego przez Ziemię. W tym przypadku do Księżyca przez pewien czas nie dochodzi światło Słońca i mamy do czynienia z zaćmieniem.

Faza całkowita potrwa do godz. 23:13, ale potem czeka jeszcze na nas faza częściowego zaćmienia, a więc „schodzenie” z tarczy Księżyca ziemskiego cienia. Zaćmienie będzie częścią jeszcze jednego zjawiska astronomicznego: trzech wzajemnie powiązanych ze sobą zaćmień, w tym dwóch słonecznych, a pomiędzy nimi całkowitego zaćmienia księżycowego. Całkowite zaćmienie występuje wtedy, gdy cały Księżyc znajduje się w cieniu Ziemi. Nie znika on nam jednak całkowicie z naszych oczu. Ziemska atmosfera w zależności od stopnia zapylenia nadaje mu czerwony, pomarańczowy lub brunatno-szary kolor.

Najlepsze miejsce na obserwowanie całkowitego zaćmienia Księżyca 2018 będą mieli mieszkańcy terenów położonych na dalekim wschodzie oraz Rosji. Zaćmienie będzie również dobrze widoczne z Polski.

Następne tak długie zaćmienie księżyca będzie można zobaczyć dopiero w 2123 roku.

Udostępnij:
Wspieraj wolne media

Skomentuj

O Autorze

Zawsze Pewnie, Zawsze Konkretnie