Za nami „Oncoday” czyli warsztaty dla studentów Wydziału Lekarskiego. W sobotę (18 maja) na Wydziale Lekarskim Uniwersytetu Opolskiego spotkali się z lekarzami, wykładowcami i specjalistami w dziedzinie onkologii. 

Za nami „Oncoday” czyli warsztaty dla studentów Wydziału Lekarskiego
W programie „Oncoday”:
• wykład dr hab. n.med. Barbary Radeckiej (onkolog kliniczny, Ordynator Kliniki Onkologii z Odcinkiem Dziennym Opolskiego Centrum Onkologii) oraz wykład dr n. med. Tomasza Sachańbińskiego (chirurg onkologiczny, ordynator Oddziału Klinicznego Chirurgii Onkologicznej z Pododdziałem Chorób Piersi Opolskiego Centrum Onkologii)
• warsztaty z badania piersi, badania per rectum, badania dermatoskopowego skóry, przeprowadzania biopsji gruboigłowej, anatomii chirurgicznej, brachyterapii, komunikacji z pacjentem onkologicznym.

W wydarzeniu uczestniczyły również Ambasadorki Kampanii profilaktycznej „jesteś ważna” organizowanej przez powiat lubiński, z którymi współpracuje SKN Oncos. Panie wysłuchały wykładów oraz wzięły udział w warsztatach z palpacyjnego badania piersi na trenażerach. Zdobytą wiedzą będą dzielić się dalej z mieszkankami Lubina i okolic.

Onkologia to ważny dla nas temat. Jest to dziedzina medycyna, która się obecnie bardzo szybko rozwija – wprowadzane są terapie nowymi lekami. Jednak nadal najważniejsze pozostaje to, żeby wykryć nowotwór jak najszybciej, ponieważ wtedy szanse wyleczenia są największe. Dlatego tak ogromne znaczenie mają badania przesiewowe oraz wizyta u lekarza, gdy pojawią się budzące niepokój objawy. Chcemy więc przekazać Czytelnikom, aby korzystali z badań, takich jak kolonoskopia, cytologia, mammografia oraz zachęcali do tego swoich bliskich. Nasze wydarzenie między innymi podkreślało znaczenie profilaktyki i zwracało uwagę na wczesne objawy chorób nowotworowych. Jedne z warsztatów dotyczyły również rozmowy z pacjentami onkologicznymi. Podczas nich studenci mogli ćwiczyć umiejętność komunikacji z pacjentem standaryzowanym, a następnie analizować swoją postawę – mówią Organizatorzy.

Warsztaty miały zachęcić studentów do tematyki onkologii oraz rozwijać w nich czujność onkologiczną.

Wierzymy, że zdobytą wiedzę wykorzystają w przyszłej medycznej karierze, bez względu na to jaką specjalizację wybiorą. Prowadzenie warsztatów jak i udział w nich były działalnością dodatkową w wolnym czasie. Było to
wydarzenie od studentów dla studentów. Dlatego szczególnie jesteśmy dumni, że cieszyły się takim zainteresowaniem. Pokazały one, że nasi studenci chcą robić coś dobrego dla siebie i innych oraz pogłębiać swoją wiedzę w wolnym od zajęć czasie. Jak zawsze mogliśmy liczyć również na wsparcie naszych wykładowców. Niewątpliwie był to dzień, gdzie połączyła nas wszystkich pasja do medycyny – dodają Organizatorzy.

Opiekę merytoryczną nad warsztatami pełnili:
dr hab. n.med. Barbara Radecka
dr n. med. Tomasz Sachańbiński
dr. n. med. Kamila Czerw
lek. Anna Świercz
lek. Agnieszka Kluczny
mgr. Karolina Tomiczek-Kudła
lek. Karolina Zarańska

Wydarzenie zorganizowało Studenckie Koło Naukowe Oncos (SKN Oncos) we współpracy z SKN Chirurgii Onkologicznej „Excisio” oraz Studenckim Towarzystwem Naukowym UO.

Fot. Michał Kwaśniak

Udostępnij:
Wspieraj wolne media

Skomentuj

O Autorze

Zawsze Pewnie, Zawsze Konkretnie