Ani Aniela Dulska ani żadna inna występująca w tym dramacie postać nie są wzorcami do naśladowania. Niestety dulszczyzna pleni się wokół jak covid. Dziwne jest zatem wybranie tej sztuki do narodowego czytania. Ten świetnie napisany przez Gabrielę Zapolską dramat o podwójnej moralności przeczytają w Opolu aktorzy opolskiego teatru.

– Do tej pory do czytania często zapraszani byli samorządowcy, politycy, osoby publiczne. Wśród dzieł w przeszłości znalazły się m.in. „Pan Tadeusz”, trylogia Sienkiewicza, „Lalka” czy ostatnio „Balladyna”. W tym roku czytamy „Moralność pani Dulskiej”. Postanowiliśmy zaprosić do czytania aktorów naszego teatru. Gabriela Zapolska opowiedziała o podwójnej moralności i hipokryzji. Stworzona przez nią tragifarsa okazała się być nad wyraz uniwersalna. Sto piętnaście lat po premierze „Moralności pani Dulskiej” podwójne standardy, zaściankowość i obawa „co ludzie powiedzą” nadal nierzadko biorą górę nad ludzką przyzwoitością – mówi Zbigniew Kubalańca, wicemarszałek województwa opolskiego. przypomina, że akcja wspólnego czytania zapoczątkowana została w 2012 roku przez Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego.

– Czytanie będzie miało konwencję spektakli stolikowych – zapowiada zastępca dyrektora teatru im. Jana Kochanowskiego Paweł Dobrowolski. – Aktorzy przy stole będą interpretować powieść. To będzie dla nas hołd dla Giovannego Castellanosa, który zmarł w zeszłym roku na Covid, a jest reżyserem spektaklu, który gramy w naszym teatrze od 2018 roku – zaznacza Paweł Dobrowolski.

Dyrektora Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Opolu Tadeusza Chrobaka zauważa, cieszy każde wydarzenie powodujące wzrost zainteresowania czytelnictwem. – Dziś musimy walczyć o to, żeby odwiedzali nas czytelnicy. Możemy powiedzieć o dwóch grupach osób w bibliotece. Uczniach, którzy wypożyczają lektury i tych, którzy chcą sięgać po książki dobrowolnie. Aby zachęcać do czytania obok książek papierowych, proponujemy również – poprzez użyczenie kodów – korzystanie z platform, gdzie znajdują się e-booki. Zdajemy sobie sprawę, że młodzież szybciej skorzysta z książki cyfrowej – mówi Tadeusz Chrobak dodając, że liczba wypożyczających od kilku lat jest stała.

Przypomnijmy, że opolskie Narodowe Czytanie odbędzie się w ogrodzie WBP w sobotę, 4 września, o godz. 14:00. Akcję przygotowała Wojewódzka Biblioteka Publiczna wraz z zespołem Teatru im. Jana Kochanowskiego. Wyboru i opracowania fragmentów “Moralności pani Dulskiej” dokonał dyrektor teatru Norbert Rakowski.

Narodowe Czytanie „Dulskiej”. Znak czasu?

Fot. kapitan

Udostępnij:
Wspieraj wolne media

Skomentuj

O Autorze

Dziennikarz, publicysta, dokumentalista (radio, tv, prasa) znany z niekonwencjonalnych nakryć głowy i czerwonych butów. Interesuje się głównie historią, ale w związku z aktualną sytuacją społeczno-polityczną jest to głównie historia wycinanych drzew i betonowanych placów miejskich. Ma już 65 lat, ale jego ojciec dożył 102. Uważa więc, że niejedno jeszcze przed nim.