Wzmocniona zostanie konstrukcja nawierzchni, korektę przejdą łuki, przebudowane zostaną cztery skrzyżowania, powstaną chodniki, zatoki autobusowe i przejścia dla pieszych wraz z oświetleniem. Przeprowadzone zostanie kompleksowe odwodnienie.

Wszystkie te zabiegi na drodze wojewódzkiej nr 459 w Naroku pochłoną ponad 10,7 mln złotych. Blisko 9 mln zł pochodzi z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Opolskiego 2014 – 2020. 400 tys. zł przekazała na ten cel gmina Dąbrowa. Nową jezdnią pojedziemy dokładnie za rok w sierpniu 2020 roku. Projekt jest częścią planu kompleksowej poprawy dróg wojewódzkich będących ważnym elementem infrastruktury komunikacyjnej, która łączy wschodnią część województwa dolnośląskiego z opolskim.
Wkład własny gminy (400 tys.) świadczy o tym że zależało jej bardzo na tej inwestycji. – Droga obecnie jest pozbawiona chodnika, czyli bezpiecznej komunikacji dzieci i młodzieży, całych rodzin – wymienia powody wójt gminy Dąbrowa Katarzyna Gołębiowska – Jarek. Na tym terenie działa szkoła, będzie tam również hala gimnastyczna i coraz większa frekwencja w tej szkole z uwagi na wygaszone gimnazjum w Żelaznej. Mamy bardzo dużo dzieci uczęszczających do szkół i przedszkoli – dodaje wójt.

A prace ruszą lada dzień. Dziś podpisano stosowną umowę.

Jak wyjaśnia Przemysław Szukalski, kierownik budowy, w pierwszej kolejności zostanie przebudowana infrastruktura podziemna czyli sieci energetyczne i sieć kanalizacji deszczowej. – Rozpoczniemy od wymiany pełnej konstrukcji jezdni, wykonania stabilizacji, podbudowy z kruszywa oraz warstw bitumicznych. Następnie przebudowane zostaną ciągi pieszo – rowerowe oraz chodniki, zatoki autobusowe oraz miejsca postojowe przy kościele. Do momentu rozpoczęcia przebudowy podbudowy jezdni, będziemy starali się dopuścić ruch wahadłowy. W momencie wejścia w pełną konstrukcję jezdni, będziemy zmuszeni, aby zamknąć jezdnię. Szacuję, że potrwa to do 3 miesięcy – mówi.

– Trwa ofensywa drogowa. Mimo, że inwestycja w Naroku nie jest wskazana w RPO WO 2014-2020 jako droga wojewódzka strategiczna, jest bardzo istotna dla mieszkańców tej miejscowości. Cieszę się, że udało nam się wyłonić wykonawcę i wkrótce ruszą tam prace. Liczę, że ten kompleksowy remont poprawi przede wszystkim komfort życia mieszkańców Naroku – mówił Szymon Ogłaza, członek zarządu województwa.

W Naroku będzie droga na długie lata…

W Naroku będzie droga na długie lata…

Fot. kapitan

Udostępnij:
Wspieraj wolne media

Skomentuj

O Autorze

Dziennikarz, publicysta, dokumentalista (radio, tv, prasa) znany z niekonwencjonalnych nakryć głowy i czerwonych butów. Interesuje się głównie historią, ale w związku z aktualną sytuacją społeczno-polityczną jest to głównie historia wycinanych drzew i betonowanych placów miejskich. Ma już 65 lat, ale jego ojciec dożył 102. Uważa więc, że niejedno jeszcze przed nim.