– Jestem pewien, że 13 października będę odbierał gratulacje – mówił podczas wtorkowej konwencji wyborczej KWW Mniejszość Niemiecka przewodniczący TSKN, kandydat do Senatu RP Rafał Bartek.- Odbieram je w tym dniu już od czterdziestu kilku lat. Zadbali o to moi rodzice…

-Moje urodziny to dobra data na wybory – żartował Bartek.

-Za nami miesiące przygotowań do zbliżających się wyborów parlamentarnych. Przygotowań, które nie były i nie są łatwe, bo przecież nie jesteśmy partią polityczną i nie zajmujemy się tym tematem na co dzień.- mówił dalej Bartek. -Tworząc Komitet Wyborczy Wyborców musimy go zawsze tworzyć od nowa, od dołu, od naszych działaczy, od spotkań, rozmów, ustaleń. Nie inaczej było i tym razem, ale dzięki Państwa zaangażowaniu, zaangażowaniu wielu ludzi w terenie, dzięki podpisom złożonym najpierw pod rejestracją Komitetu (było ich ponad 2500 na 1000 wymaganych) a potem pod rejestracją kandydatów (11.000 podpisów na listę Sejmową a wymaganych było 5000) to się po raz kolejny powiodło! Ktoś może jednak zapytać- po co to wszystko? Czy nie prościej byłoby przyglądać się polityce z boku? Przecież prawa mniejszości są dzisiaj zagwarantowane w tym czy innym prawodawstwie państwowym czy też europejskim. W tym kontekście warto sobie przypomnieć słowa Papieża Jana Pawła II z orędzia na XXII Światowy Dzień Pokoju z 1989r. Wtedy papież pisał m.in. ”Istotnie, szacunek im (mniejszościom) okazywany należy poniekąd uznać za kamień probierczy zgodnego współżycia społecznego i jako wskaźnik obywatelskiej dojrzałości osiągniętej przez dane państwo i jego instytucje.” Możemy więc dzisiaj retorycznie zapytać jak jest z tą dojrzałością Państwa i jego instytucji w sytuacji, kiedy utrudnia nam się na nowo dostęp dzieci do języka niemieckiego, wnioski o ustawienie tablic dwujęzycznych nie są przez lata w ogóle rozpatrywane, a prawa mniejszości przy powiększaniu miasta łamane.

Podczas konwencji zaprezentowano 24 kandydatów do sejmu, a także dwóch kandydatów do senatu, w okręgach 52 (Opole i powiat opolski) i 53 (powiaty głubczycki, krapkowicki, kędzierzyńsko-kozielski, oleski, strzelecki). Wszyscy kandydaci zostali zarejestrowani, a udało się to dzięki prawie 11 000 zebranym podpisom pod listami poparcia. Na liście Mniejszości Niemieckiej znajdziemy m.in. przedsiębiorców, nauczycieli, samorządowców, społeczników.

Do senatu kandydują Rafał Bartek i Roman Kolek.

Fot. kapitan

Udostępnij:
Wspieraj wolne media

Skomentuj

O Autorze

Dziennikarz, publicysta, dokumentalista (radio, tv, prasa) znany z niekonwencjonalnych nakryć głowy i czerwonych butów. Interesuje się głównie historią, ale w związku z aktualną sytuacją społeczno-polityczną jest to głównie historia wycinanych drzew i betonowanych placów miejskich. Ma już 65 lat, ale jego ojciec dożył 102. Uważa więc, że niejedno jeszcze przed nim.