80 proc. nastolatków wie, czym jest inflacja, ale niemal połowa z nich w wieku 12-15 lat uważa, że ich wiedza na temat finansów jest mała. Z kolei tylko 27 proc. rodziców wysoko ocenia swoją wiedzę na temat finansów. Co więcej, co drugi nastolatek o zarządzaniu pieniędzy dowiaduje się z TikToka i YouTube’a.

Prawie połowa badanych nastolatków w wieku 12-15 lat nisko ocenia swoją wiedzę na temat finansów, a tylko 7 proc. z nich deklaruje wysoką wiedzę. U starszych nastolatków w wieku 16-18 lat wyniki są nieco bardziej obiecujące, gdyż 22 proc. z nich określa swoją wiedzę finansową jako dużą. Takie wyniki badań zostały zaprezentowane na zlecenie Santander Bank Polska.

Swoje umiejętności racjonalnego wydawania pieniędzy nastolatkowie oceniają pomyślnie, bo 60% starszych nastolatków (16-18 r.ż.) i 26% młodszych (14-15 r.ż.) deklaruje, że wie, jak rozsądnie robić zakupy. Martwić może jednak fakt, że rodzice także nie czują się zbyt kompetentni w dziedzinie finansów. Zaledwie 27% uważa swoją wiedzę finansową za dużą.

Nastolatkowie a zarządzanie pieniędzmi. Skąd młodzi ludzie czerpią wiedzę o finansach?

Można zauważyć, że nastolatkowie lepiej oceniają swoje umiejętności racjonalnego wydawania pieniędzy niż wiedzę na temat finansów. Wynika to z tego, że kupowanie jest czymś, co robią na co dzień i dobrze znają. Dr Agata Trzcińska z Wydziału Psychologii Uniwersytetu Warszawskiego wyjaśnia, że niska ocena swojej wiedzy finansowej u młodszych nastolatków (12-15 lat) może mieć podłoże w mniejszym doświadczeniu dotyczącym zarządzania pieniędzmi. Z racji tego, że edukacja finansowa w szkole pojawia się dopiero w klasach ponadpodstawowych, młodsi uczniowie mogą nie czuć się jeszcze pewnie, jeśli chodzi o tematy finansowe.

„I” jak inwestycja i inflacja 

Zadania testowe weryfikujące wiedzę na temat stóp procentowych, procentu składanego, inflacji czy dywersyfikacji ryzyka wykonało poprawnie 80 proc. nastolatków w wieku 16-18 lat  – podobnie jak ich rodzice. Problemem okazało się pytanie dotyczące dywersyfikacji dochodów z inwestycji. Tam prawie 30 proc. starszych nastolatków, jak i rodziców, udzieliło błędnej odpowiedzi. Badani mają jednak wiedzę na temat inflacji. Wyniki pokazują, że 80 proc. osób w wieku 12-15 lat wie, czym się ona charakteryzuje.

Nastolatkowie a zarządzanie pieniędzmi. Skąd młodzi ludzie czerpią wiedzę o finansach?

Internet głównym nośnikiem informacji o finansach? 

Większość dzieci w wieku 12-15 lat uczy się zarządzania pieniędzmi w domu (50 proc.) i w szkole (43 proc.) – tak wynika z przeprowadzonego badania. Jednak dla starszych nastolatków głównym źródłem wiedzy staje się już Internet (49 proc.). Młodzi w wieku 16-18 lat najczęściej korzystają ze źródeł takich jak: TikTok (48 proc.), YouTube (45 proc.) czy Instagram (31 proc.) Z kolei telewizję jako źródło wiedzy o zarządzaniu pieniędzmi wskazuje ponad 30 proc. badanych nastolatków. Najmniejszą popularność osiągają zaś podcasty i prasa.

Dzieci mają wiele możliwości, aby zdobywać wiedzę na temat pieniędzy. Warto jednak zauważyć, że to od rodziców zależy jej jakość i oddziaływanie. Tak więc dorośli, aby móc edukować o finansach, najpierw sami muszą czuć się wykfalifikowani w tej kwestii. Dopiero później mogą efektywnie nauczać swoje dzieci.

Nastolatkowie a zarządzanie pieniędzmi. Skąd młodzi ludzie czerpią wiedzę o finansach?

Źródło informacji: Santander Bank Polska
Więcej zobaczysz na: PAP MediaRoom

Udostępnij:
Wspieraj wolne media

Skomentuj

O Autorze

Studentka Public Relations na Uniwersytecie Opolskim. Interesuje się muzyką, chętnie czyta książki rozwojowe. Wolny czas spędza również na macie, ćwicząc jogę.