Ośrodek diabetologii dziecięcej z Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Opolu został włączony do międzynarodowej organizacji INNODIA, skupiającej akredytowane jednostki prowadzące badania kliniczne w Europie w zakresie poszukiwania nowych terapii i sposobów na wyleczenie cukrzycy typu 1.

INNODIA łączy badaczy akademickich, firmy farmaceutyczne, lekarzy i pacjentów i – jak napisano na stronie internetowej www.innodia.org – jest pośrednikiem między tymi, którzy chcą opracować nowe terapie, a tymi, którzy mają wiedzę i narzędzia, aby to zrobić, żeby „zaspokoić tę samą niezaspokojoną potrzebę medyczną: brak ostatecznych leków na cukrzycę typu 1”.

– Jesteśmy trzecim ośrodkiem w Polsce, który został przyjęty do programu INNODIA. Naszym wspólnym celem jest przyspieszenie terapii zapobiegających i leczących cukrzycę typu 1 – wyjaśnia dr hab. n. med. Agata Chobot, kierownik Oddziału w USK w Opolu i Kliniki Pediatrii Uniwersytetu Opolskiego, prof. UO. –  Dołączenie naszego ośrodka do tego grona daje nam możliwość włączenia się w opracowywanie nowych leków na podstawie dostępu do cennych danych. Dla naszych pacjentów oznacza to dostęp do najnowszych badań prowadzonych na świecie i okazję do wpływania na rozwój terapii. Wszystkie te działania można śledzić na stronie internetowej programu, do czego serdecznie zachęcam – wyjaśnia prof. Chobot.

Wsparcie organizacyjne w przygotowaniu dokumentacji akcesyjnej udzielili specjaliści z działającego w naszym szpitalu Uniwersyteckiego Centrum Badań Klinicznych.

– Wzrost liczby chorujących na cukrzycę typu 1 jest ogólnoświatowym trendem, a przyczyny są dalej nieznane – informuje prof. Agata Chobot. – Objawami, które powinny zaniepokoić opiekunów dzieci, są zwiększone pragnienie, częste oddawanie moczu i utrata kontroli nad mikcją u dzieci, które już nie moczyły się w nocy oraz spadek masy ciała – podaje.

Dziecięca diabetologia w USK w Opolu już legitymuje się certyfikatem międzynarodowej sieci SWEET, co oznacza, że jej pacjenci są prowadzeni wg zaleceń międzynarodowej organizacji zajmującej się diabetologią dzieci i młodych dorosłych ISPAD (International Society for Pediatric and Adolescent Diabetes).

Prof. Agata Chobot jest członkiem zarządu grupy młodych naukowców JENIOUS ISPAD, a od jesieni 2022 r. – także członkiem Rady Doradczej ISPAD. Lekarze i pielęgniarki z naszego ośrodka każdego roku uczestniczą w organizowanych przez ISPAD szkołach młodych naukowców i profesjonalistów systemu ochrony zdrowia, przedstawiając na międzynarodowym forum projekty badawcze, które następnie realizują w naszym województwie.

Fot. Edyta Hanszke-Lodzińska

Udostępnij:
Wspieraj wolne media

Skomentuj

O Autorze

Dziennikarz, publicysta, dokumentalista (radio, tv, prasa) znany z niekonwencjonalnych nakryć głowy i czerwonych butów. Interesuje się głównie historią, ale w związku z aktualną sytuacją społeczno-polityczną jest to głównie historia wycinanych drzew i betonowanych placów miejskich. Ma już 65 lat, ale jego ojciec dożył 102. Uważa więc, że niejedno jeszcze przed nim.