Po interwencji Opowiecie.info niepełnosprawni opolanie, pani Zosia Gleska z dużą dysfunkcję ruchu oraz jej mąż Bogusław po wylewie, wreszcie doczekają się miejsca parkingowego blisko ich klatki schodowej.

Pani Zosia ma poważny problem ze stawem biodrowym od wczesnego dzieciństwa, ponadto również w dzieciństwie zapadła na chorobę Heine-Medina (polio), w konsekwencji której ma unieruchomioną nogę. To sprawia, że ma problemy z poruszaniem się, więc zaparkowany blisko domu samochód jest dla niej jak zbawienie.

Niestety, nie zawsze jest możliwe, bo jak pokazuje życie, przypadku miejsc do parkowania dla niepełnosprawnych nie wystarczy odwoływać się do moralności i empatii, a jedynie przez kieszeń. Tylko mandaty skutecznie wywołują u zdrowych odruch, że nie można parkować na „kopercie”, bo to jest miejsce dla auta osoby poszkodowanej przez los.

Nasza interwencja.  Znajdzie się „koperta” dla niepełnosprawnej pani Zosi i jej niepełnosprawnego mężaPrzed klatką schodową domu, gdzie mieszka pani Zosia, jest nieaktualny znak niepełnosprawności na niebieskiej tablicy sprzed 30 lat, ale nikt już go nie respektuje.

Pani Zosia niejednokrotnie za wycieraczkę aut stojących w tym miejscu wkładała naprędce napisaną kartkę „Jeśli zabierasz moje miejsce na parkingu, to zabierz też moje kalectwo”.

– Ale jakoś nie skutkuje – żali się pani Zosia. – Nie raz myślałam, żeby się przeprowadzić w miejsce, gdzie będzie parking pod samą klatką, ale mam wspaniałych sąsiadów, którzy zawsze pomogą, a drugich takich już nie będzie.

Po interwencji Opowiecie.info w opolskim ratuszu urząd  przychylił się do stworzenia „koperty” w pobliżu budynku pani Zofii, to miejsce parkingowe powstanie jeszcze w tym roku.

– Chcemy pomóc tej pani, ale także pozostałym mieszkańcom miasta, bo należy pamiętać, że to miejsce z „kopertą” nie będzie przypisane wyłącznie do konkretnej osoby czy do mieszkania – mówi Daria Strąk z biura prasowego Urzędu Miasta w Opolu. – Na tym miejscu mogą parkować też inne osoby z niepełnosprawnością.

– Miejsce dla osób niepełnosprawnych musi spełniać ściśle określone kryteria – dodaje Darią Strąk. – Musi mieć oznakowanie pionowe i poziome oraz odpowiednie wymiary, więc często kwestia utworzenia takiego miejsca parkingowego rozbija się o możliwości techniczne danej przestrzeni. Ale chcę też przypomnieć, że osoby niepełnosprawne w strefie płatnego parkowania mogą parkować w dowolnym miejscu za darmo.

Za empatię i sprawne podejście do problemu Opowiecie.info dziękuje Darii Strąk i wszystkim osobom, które przyczynią się do ułatwienia życia niepełnosprawnym osobom.

Udostępnij:
Wspieraj wolne media

Skomentuj

O Autorze

Dziennikarstwo, moja miłość, tak było od zawsze. Próbowałam się ze dwa razy rozstać z tym zawodem, ale jakoś bezskutecznie. Przez wiele lat byłam dziennikarzem NTO. Mam na swoim koncie książkę „Historie z palca niewyssane” – zbiór moich reportaży (wydrukowanie ich zaproponował mi właściciel wydawnictwa Scriptorium). Zdobyłam dwie (ważne dla mnie) ogólnopolskie nagrody dziennikarskie – pierwsze miejsce za reportaż o ludziach z ulicy. Druga nagroda to też pierwsze miejsce (na 24 gazety Mediów Regionalnych) – za reportaż i cykl artykułów poświęconych jednemu tematowi. Moje teksty wielokrotnie przedrukowywała Angora, a opublikowałam setki artykułów, w tym wiele reportaży. Właśnie reportaż jest moją największą pasją. Moim mężem jest też dziennikarz (podobno nikt inny nie wytrzymałby z dziennikarką). Nasze dzieci (jak na razie) poszły własną drogą, a jeśli już piszą, to wyłącznie dla zabawy. Napisałam doktorat o ludziach od pokoleń żyjących w skrajnej biedzie, mam nadzieję, że niedługo się obronię.