Dwudniowa konferencja rozpoczęła opolskie obchody setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Młodzież wysłuchała dyskusji naukowców.

Grono historyków i profesorów z dziesięciu ośrodków w Polsce spotkało się na konferencji pt. „Wizje niepodległości Polski w XX wieku. Historia. Pamięć. Edukacja”. Opolskie szkoły, m.in. III Liceum Ogólnokształcące czy Zespół Szkół w Dobrzeniu Wielkim, przysłuchiwały się wykładom.

Spotkanie otworzył wicemarszałek Stanisław Rakoczy, który zapowiedział, że na najbliższej sesji sejmiku podjęte zostaną uchwały w sprawie ogłoszenia roku 2018 Rokiem 100-lecia Niepodległości i 20-lecia Samorządności Województwa i Powiatów. Organizowano będą rocznicowe wydarzenia w całym regionie.

Dr hab. Joanna Wojdon z Uniwersytetu Wrocławskiego skierowała do obecnych na sali nauczycieli historii prośbę, aby uczyli, a nie tylko realizowali podstawę programową i przerabiali kolejne podręczniki.

Wszyscy mówcy podkreślili wagę wieloletniego procesu, w którym dążono do odzyskania niepodległości. Przedstawili postrzeganie polskiej walki o wolność w innych krajach oraz w Polsce na przestrzeni lat i następnych pokoleń.

Konferencja zapoczątkowała, jak powiedział Rektor Uniwersytetu Opolskiego, prof. Marek Masnyk, „długotrwałą wigilię rocznicy stulecia niepodległości”. Okrągły jubileusz ma zjednoczyć Polskę, a okazja do świętowania ma cieszyć wszystkich, bez względu na podziały polityczne.

Fot. Nikola Krupa, Marcin Luszczyk

Udostępnij:
Wspieraj wolne media

Skomentuj

O Autorze

Zawsze Pewnie, Zawsze Konkretnie