W piątek (4 sierpnia) odbył się wyjątkowy wernisaż w krapkowickiej galerii „Studnia”. Był on wyjątkowy nie tylko pod względem pojawienia się aż trojga artystów, ale także za sprawą pierwszego w tej części Polski pokazu wypału technika „Obvara”.

Tym razem wernisaż został poświęcony, aż trzem osobom. Na miejscu mozma było zetknąć się z pozją, ceramiką, czy grafiką komputerową.

Niezwykły pokaz wypału przy okazji piątkowego wernisażu w galerii „Studnia”

Maria Wandrowska oraz Sabina Niwińska-Kuc wraz z burmistrzem Krapkowic – Andrzejem Kasiurą

Maria Wandrowska, zajmuje się ceramiką i pokazała nie tylko swoje rzeźby, ale także przedmioty użytkowe, które wykonuje, takie jak: doniczki, czy mydelniczki. Kolejnym artystą była Bożena Krewska, poetka, która zaznajomiła uczestników z poezją, m.in.: były odczytywane jej wiersze. Obecna była także Sabina Niwińska-Kuc, która jest grafikiem komputerowym i w sposób artystyczny przedstawia wizerunki zamków i pałaców regionu.

Jak to się mówi „Polska nie gęsi swój wypał mają” i to właśnie chcemy pokazać, na piątkowym wernisażu. Wszyscy mówią jedynie o Rzymianach, czy o Grekach, a mało kto wie, jak to było tutaj u Słowian – mówił Dariusz Wandrowski

Bogowie słwoiańscy

Celem wernisażu było także zwrócenie uwagi na technikę wypału ceramiki, która wywodzi się z z terenów Europy Środkowej, jest mało znana, niedoceniania, a efekt, który można dzięki niej uzyskać jest zniewalający. Pokaz rozpoczął się około godziny 20.00.

Wypał techniką „Obvara”

„Obvara” to tradycyjna technika wypalania ceramiki. Proces ten polega na szybkim zanurzeniu wypalanej ceramiki w gorącej, specjalnej mieszaninie. Najczęściej skład mieszanki obejmuje wodę, mąkę żytnią i piwo lub mleko. Po zanurzeniu, ceramika jest natychmiast wyciągana, co powoduje reakcję chemiczną i tworzy charakterystyczne, nieregularne wzory i kształty na powierzchni przedmiotu. Technika „Obvara” nadaje ceramice unikalny wygląd. Warto zaznaczyć, że technika ta wymaga precyzji i doświadcze. Ceramika wypalana tą metodą często jest używana do tworzenia dekoracyjnych przedmiotów użytkowych i ozdób.

O oprawę muzyczną zadbał Przemysław Pietrzyk

Niezwykły pokaz wypału przy okazji piątkowego wernisażu w galerii „Studnia”

Przemysław Pietrzyk

Zobacz także: Wystawa fotografii Jerzego Żyły w galerii „Studnia” w Krapkowicach

Organizatorem wydarzenia jest Stowarzyszenie Twórców i Artystów „Pasja”.

Portal Opowiecie.info objął to wydarzenie patronatem medialnym.

Udostępnij:
Wspieraj wolne media

Skomentuj

O Autorze

Studentka Pedagogiki na Uniwersytecie Opolskim, pasjonująca się muzyką i motoryzacją, a ponadto to uwielbiająca podróżować. Zawsze uśmiechnięta, wierząca, że "To co nas nie zabije, uczyni nas silniejszymi".