,,Noc z Andersenem 2023. 800 lat historii Starych Siołkowic w jedną noc” – to tytuł spotkania w Filii Bibliotecznej w Starych Siołkowicach. W nocy z 31 marca na 1 kwietnia, dzieci i młodzież uczestniczyły w Nocy z Andersenem. Były zabawy, quizy i oczywiście czytanie baśni.

Noc z Andersem rozpoczęła się o godz, 20:00 i trwała do 8:00 rano. Chęć udziału w spotkaniu wyraziło 15 osób – dzieci i młodzież w wieku od 12 do 15 lat. Czekały na nich quiz wiedzy o historii Starych Siołkowic, czytanie baśni i warsztaty robienia książek Pop up, czyli książek o nietypowej formule, w której znajdują się trójwymiarowe postacie czy budowle.

– To pierwsza Noc z Andersenem w naszej Filii Bibliotecznej. Wiele bibliotek w całej Polsce organizuje takie spotkania, ale że w Starych Siołkowicach w tym roku obchodzimy 800 lat istnienia miejscowości i nasza biblioteka niedawno zyskała nową lokalizację, to postanowiliśmy zorganizować noc właśnie tutaj – mówiła Maryla Sadlo, bibliotekarka Filii Bibliotecznej w Starych Siołkowicach. – Spotkanie nosi nawet tytuł: ,,Noc z Andersenem 2023. 800 lat historii Starych Siołkowic w jedną noc”, aby połączyć te dwa tematy. Będziemy też starać się organizować Noce z Andersenem raz w roku, w różnych bibliotekach w gminie Popielów.

Podczas trwania Nocy z Andersenem nie mogło zabraknąć jedzenia. Zadbano zatem o kolację i śniadanie dla wszystkich uczestników spotkania. Ponadto w tę noc Filia Biblioteczna w Starych Siołkowicach zyskała bajkowy klimat. Przed wejściem do sali widniała niebieska zasłona z napisem: ,,Noc Andersena 2023″, a całość zdobiły światełka.

Noc z Andersenem to ogólnopolska akcja bibliotek, która ma zachęcić do czytania książek, promowania szeroko rozumianej  kultury i integracji. Spotkanie organizuje się, by upamiętnić urodziny Hansa Christiana Andersena. Baśniopisarz urodził się 2 kwietnia w 1805 roku – tego samego dnia obchodzimy również Międzynarodowy Dzień Książki Dziecięcej. Nocne spotkania biblioteczne mogą przebiegać w różnorodny sposób, lecz  zawsze przyświeca im ten sam cel, czyli zachęta co czytania książek. 

fot. Milena Skóra

Udostępnij:
Wspieraj wolne media

Skomentuj

O Autorze

Studentka Public Relations na Uniwersytecie Opolskim. Interesuje się muzyką, chętnie czyta książki rozwojowe. Wolny czas spędza również na macie, ćwicząc jogę.