Koncerty, wystawy, gry i zabawy, spektakle i widowiska, ale też pokazy i warsztaty, wykłady i spotkania, filmy i inne atrakcje – to wszystko odbędzie się już w piątek (31 maja) w ramach Nocy Kultury. Wstęp na większość wydarzeń jest bezpłatna. Motywem przewodnim wielu z nich są trzy ważne wydarzenia: 30 lat od wyborów 1989 roku, 15 lat Polski w Unii Europejskiej i 200. rocznica urodzin Stanisława Moniuszki.

Pierwsze imprezy startują już od godz. 17.00. W piątkowy wieczór będziemy się bawić nawet do 1 w nocy. Pękającą w szwach ofertę rozrywek przygotowały czołowe opolskie instytucje kultury, ale też kościoły, opolskie media, puby i kina.

– Opolanie bardzo lubią gry miejskie, stąd będzie ich więcej.  Archiwum Państwowe zaprasza do udziału w grze „Poznaj Opole 89”, która będzie nawiązywała do historii Opola sprzed 1989 roku – zdradza Magdalena Matyjaszek, naczelnik Wydziału Kultury, Turystyki i Współpracy Zagranicznej Urzędu Miasta Opola.

Organizatorzy Nocy Kultury w Opolu zadbali o różnorodny program wydarzeń. Pojawią się akcenty międzynarodowe związane z postacią meksykańskiej malarki Fridy.

– Frida Kahlo wciąż budzi ogromne emocje. W Galerii Zamostek pokażemy prace inspirowane twórczością  tej artystki – zapowiada Elżbieta Kampa, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej.

Atrakcji dla fanów Fridy będzie jednak więcej. W Fotogalerii MBP zobaczymy również wystawę fotografii. Będą to reprinty prywatnych zdjęć Fridy Kahlo i Diego Rivery. Natomiast w Małej Galerii MBP na I piętrze podziwiać będzie można wystawę kostiumów związanych z teatralnym projektem „Frida: życie sztuka rewolucja” Jakuba Przebindowskiego.

W nawiązaniu do meksykańskich klimatów w MBP odbędzie się kolejna edycja gry detektywistycznej „Morderstwo w bibliotece”. Tym razem jej hasło brzmi: „El Minorito – Płomień zbrodni”.

Noc z Korą i Maanam w Muzeum Polskiej Piosenki

Ciekawie zapowiada się wydarzenie „Do innych niepodobna noc Kory” w Muzeum Polskiej Piosenki, która ma upamiętnić zmarłą w tamtym roku Olgę „Korę” Sipowicz, wokalistkę zespołu Maanam.

– Zaczynamy o godz. 20.00 spotkaniem z wieloletnim partnerem Kory – z Kamilem Sipowiczem – zapowiada Jarosław Wasik, dyrektor Muzeum Polskiej Piosenki.

Następnie muzeum zaprasza na emisję koncertów Maanamu z lat 80. i innych materiałów dokumentalnych, filmów i wywiadów związanych i z Korą, i z jej zespołem.

Noc Kultury 2019, czyli ponad 50 wydarzeń w 32 miejscach Opola! [WIDEO, PROGRAM]

Fot. mat. promocyjne

NOC KULTURY 2019 – PROGRAM

1. RZPWE PEDAGOGICZNA BIBLIOTEKA WOJEWÓDZKA W OPOLU  •  ul. Kościuszki 14  

godz. 17.00–18.30

Koncert słuchaczy Wydziału Wokalnego Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia
im. Fryderyka Chopina w Opolu z okazji Roku Moniuszkowskiego oraz wystawa publikacjipoświęconych 15-leciu Polski w Unii Europejskiej

 2. FILHARMONIA OPOLSKA  •  ul. Krakowska 24

godz. 21.00–23.00

  1. rocznica urodzin Józefa Elsnera – wystawa

W 250. rocznicę urodzin Józefa Elsnera zapraszamy do obejrzenia wystawy śladami historii życia, twórczości i spuścizny kompozytora. Twórca zapomniany, niedoceniony? Zobaczmy jak wyglądają dzieła drukowane ponad 200 lat temu, a jak prezentują się dzisiaj.

3. MIEJSKA BIBLIOTEKA PUBLICZNA  •  ul. Minorytów 4  

godz. 18.00–0.00

Wypożyczalnia dla Dzieci – Pokój Bajek

18.00–23.00

Niech moc będzie z Wami w trakcie galaktycznej przygody z Gwiezdnymi wojnami – gra detektywistyczna

Wejdź na pokład Sokoła Millennium i wyrusz z nami w podróż pełną przygód!
Wykaż się odwagą i pokonaj lorda Vadera. Odkryj, co kryje się po ciemnej stronie mocy, rozwiązując zadania i łamigłówki podczas nocnej gry w bibliotece. Nie zabraknie gwiezdnych atrakcji i zabaw plastycznych. Zapraszamy dzieci wraz z rodzicami

GALERIA MBP ZAMOSTEK

godz. 17.30

SPACER Z FRIDĄ – wernisaż wystawy w trzech odsłonach

FRIDA KAHLO / OBECNOŚCI – wystawa grafiki, malarstwa, fotografii

W tej części wystawy obejrzymy grafiki Agnieszki Sandomierz, Rafała Olbińskiego oraz obrazy Tomasza Tobolewskiego. Prezentowane utwory, graficzne i malarskie, to przykłady współczesnych odniesień do twórczości Kahlo. Zobaczymy także wybór prac z „Albumu grafiki meksykańskiej” wydanego w 1955 roku, wśród których znajduje się dzieło Fanny Rabel, artystki polskiego pochodzenia, uczennicy Kahlo. Ponadto na wystawie zaprezentowany zostanie cykl fotografii – FRIDA POP z kolekcji KARTEL SZTUKI, będący otwartym projektem dokumentującym popkulturowe wykorzystywanie wizerunku artystki. Zobaczymy też  „Portret zwielokrotniony” Fridy autorstwa Martyny Kliszewskiej i Katarzyny Chmury oraz zbiór książek i albumów dotyczących meksykańskiej artystki, które ukazały się dotychczas w Polsce.

godz. 21.30

SPACER Z FRIDĄ – kuratorskie oprowadzanie

FOTOGALERIA MBP

FRIDA DOKUMENT – wystawa fotografii, instalacja

Dzięki uprzejmości Ambasady Meksyku w Polsce zobaczymy reprinty prywatnych zdjęć Fridy Kahlo i Diego Rivery. Sztuka fotografii była obecna w życiu malarki od najwcześniejszych lat za sprawą jej ojca Guillermo Kahlo – fotografa. Z kolei Frida wielokrotnie portretowana była przez wybitnych fotografików swojej epoki. W tej części wystawy znajdzie się również instalacja „Ołtarz wotywny”.

MAŁA GALERIA MBP (I piętro)

FRIDA TEATR – wystawa kostiumów

Trzecia odsłona związana jest z teatralnym projektem „FRIDA: życie sztuka rewolucja” Jakuba Przebindowskiego. Jest to pierwszy polski tekst dramaturgiczny, inspirowany życiem i twórczością Fridy Kahlo. Prapremiera sztuki odbyła się w 2017 roku w Warszawie w 110. rocznicę urodzin meksykańskiej malarki. Honorowy patronat objęła Ambasada Meksyku w Polsce, a w skład Honorowego Komitetu weszli: Edward Dwurnik, Rafał Olbiński i Marek Keller. Zaprezentowane na wystawie kostiumy, których autorką jest Martyna Kliszewska – malarka i aktorka, odtwórczyni roli Kahlo, stanowią twórczą interpretację codziennych strojów Fridy, które z czasem stały się
jej znakiem rozpoznawczym. Wykorzystane tkaniny oraz biżuteria tworzą swoisty kolaż inspirowany ikonicznymi fotografiami Nicolasa Muraya oraz autoportretami Kahlo.

HOL MBP

godz. 19.00–0.00

Warsztaty florystyczne dla dzieci i młodzieży w każdym wieku

W czasie warsztatów będzie zabawnie, kreatywnie, twórczo. Dla wszystkich rośliny: kwiaty, pędy, liście i… Przyjdźcie, zobaczcie sami, jak wspaniale jest tworzyć z tak kruchej materii jak kwiaty.

Organizator: Kwitnące Horyzonty – Edukacja Florystyczna, Monika Bębenek

godz. 20.30–23.30

Morderstwo w Bibliotece Vol. 9: EL MINORITO – PŁOMIEŃ ZBRODNI

Palące meksykańskie słońce, mariachi przygrywający na trąbkach i mandolinach oraz ona i on. Zakochani w sobie od pierwszego wejrzenia, na przekór wszystkim mieszkańcom hacjendy. Ale od szaleńczej miłości do zbrodni jest tak blisko!
Czy pomimo mnóstwa intryg dasz radę przejść labiryntem pasji, odróżnisz fałsz od prawdy i złapiesz nikczemnego przestępcę? Przyjdź do biblioteki i weź udział w kolejnej edycji Morderstwa w bibliotece! Dla osób od 15. roku życia.

Sala Konferencyjna MBP

godz. 22.00

GDYBY… – koncert
Magiczny świat marzeń, motyli, ptaków i gwiazd, zamknięty w autorskich piosenkach Marii Ołdak (skrzypce) i Janusza Stasiaka (śpiew, gitara). Koncert połączony z premierą najnowszej płyty duetu.

Organizator koncertu: Laboratorium Muzyczny / Towarzystwo Muzyczne

4. CENTRALNE MUZEUM JEŃCÓW WOJENNYCH  •  ul. Minorytów 3

godz. 18.00–0.00

NIE MA DZIECI, SĄ LUDZIE. PRAWA DZIECKA TO PRAWA CZŁOWIEKA 
– wystawa czasowa

miejsce pamięci narodowej w Łambinowicach – dziedzictwo regionalne, narodowe, europejskie – wystawa stała

Centralne Muzeum Jeńców Wojennych zaprasza do nowo wyremontowanej siedziby w Opolu! Będzie to niepowtarzalna okazja do obejrzenia przyjaznego gościom budynku, przebudowanego m.in. ze środków Unii Europejskiej.

5. ARCHIWUM PAŃSTWOWE W OPOLU  •  ul. Zamkowa 2 (przed budynkiem)

godz. 18.00–21.00

POZNAJ OPOLE 89 – wystawa plenerowa

Poznaj Opole 89 – zapraszamy do wzięcia udziału w grze miejskiej. Na wszystkich lubiących historię i dobrą zabawę czekają zagadki. Przyjdź, pobierz kartę gry i wyrusz „w miasto” w poszukiwaniu rozwiązania zagadki. Wróć z wypełnioną kartą zadań, wrzuć ją do urny wyborczej, a otrzymasz nagrodę.

6. TVP 3 OPOLE  •  ul. Szpitalna 1

godz. 20.00–22.00

NOCNE ZWIEDZANIE TVP 3 OPOLE – zapraszamy do zwiedzania zabytkowej siedziby TVP 3 Opole – dawnej synagogi wybudowanej w 1840 roku. Będzie można poznać kulisy produkcji telewizyjnej i spotkać ulubionych dziennikarzy TVP 3 przy pracy. Nie zabraknie niespodzianek i atrakcji. Wydarzeniu towarzyszyć będzie fotościanka.

Liczba miejsc ograniczona! Obowiązuje wcześniejsza rezerwacja miejsc, tel. 77 423 27 91

7. GALERIA BIAŁY KRUK  •  ul. Koraszewskiego 1

godz. 19.00–22.00

CO MONIUSZCE W DUSZY GRA? – rodzinne warsztaty, inspirowane kompozytorem Stanisławem Moniuszką, w trzech tematach:

  • muzycznym – warsztaty improwizacji muzycznych z elementami muzykoterapii,
    z wykorzystaniem twórczości Stanisława Moniuszki (zapisy tel. 664 085 633)
  • plastycznym – projektowanie i wykonywanie butonów i magnesów
    inspirowanych muzyką
  • edukacyjnym – rodzinny test wiedzy o Stanisławie Moniuszce z muzycznymi nagrodami.

Organizator: Fundacja DOM Rodzinnej Rehabilitacji Dzieci z Porażeniem Mózgowym w Opolu – Galeria Biały Kruk

 8. SCENA RADIA DOXA  •  ul. Koraszewskiego (scena u zbiegu ulic, od skrzyżowania z ul. Krupniczą do Rynku)

godz. 18.00–23.00

DROGI DO WOLNOŚCI – NOC KULTURY W RADIU DOXA  koncert   

Poznaj polskie i opolskie „Drogi do wolności”. Dzięki występom Reprezentacyjnej Orkiestry Komendy Wojewódzkiej Policji z Katowic, Chóru Politechniki Opolskiej, Chóru Camerton i innych artystów zobaczysz, co wolności w duszy gra.

godz. 18.00

WYSTĘP ORKIESTRY REPREZENTACYJNEJ KOMENDY WOJEWÓDZKIEJ POLICJI W KATOWICACH (zachodnia pierzeja Rynku – między ratuszem a restauracją „Maska”) MONIUSZKO W ODSŁONIE CAMERTONU – koncert w wykonaniu Męskiego Zespołu Camerton oraz minikonkurs na temat życia i twórczości Stanisława Moniuszki ULICZN.

STREFA WOLNOŚCI  (ul. Koraszewskiego od skrzyżowania z ul. Krupniczą do Rynku)

Ponadto warsztaty w kawiarni „Bejbi Café” i szansa na dobry wieczór z „planszówkami” w CDO oraz sportowe emocje z zawodnikami OK Bedmet Kolejarz Opole

Organizatorzy: Radio Doxa, Orkiestra Reprezentacyjna Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach, Chór Politechniki Opolskiej pod dyr. Ludmiły Wocial-Zawadzkiej, Chór Camerton pod dyr. Marii Przebindowskiej, Bejbi Café, Centrum Dialogu Obywatelskiego, Galeria Biały Kruk, OK Bedmet Kolejarz Opole.

 9. RADIO DOXA  •  ul. Koraszewskiego 7–9 (wejście przez kawiarnię Cellarium)

godz. 18.00–23.00

RADIO NOCĄ – Radio Doxa zaprasza uczestników Nocy Kultury do poznania drogi, jaką pokonuje dźwięk od nagrania do emisji w eterze. Zasiądź przed mikrofonem i twórz z nami Radio Doxa. Wiesz, czym jest magia radia? Za jej sprawą czekają na Ciebie niezapomniane przeżycia. Przyjdź i sprawdź, co jest ukryte za radiowymi drzwiami.

 10. KATEDRA OPOLSKA  •  plac Katedralny 2

godz. 23.00–0.30

KONCERT PSALMÓW – wydarzenie łączące głębię muzyki oraz słowa psalmów, które przenikają każdą komórkę i przeszywają serce na wskroś. Zapraszamy do świata muzyki, ciszy oraz refleksji w jednym w najstarszych kościołów naszego miasta.

Organizatorzy: Zespół AFAR, Parafia Katedralna w Opolu.

11. OKOLICE BASZTY ARTYLERYJSKIEJ  •  ul. ks. Stefana Baldego (przy katedrze)

godz. 19.00–22.00

NOC W ŚREDNIOWIECZNYM OPOLU – pokazy i warsztaty dawnego rzemiosła, strzelanie z łuku, nauka miotania toporem, nożem i włócznią, stanowisko kata, pokazy tańców i walk.

Organizator: Opolskie Bractwo Rycerskie.

12. MURY OBRONNE  •  ul. ks. Stefana Baldego (teren zielony przy ulicy)

godz. 16.00–21.30

ALE BAJKA! – WARSZTATOWO, ZABAWOWO, KULTURALNIE

godz. 16.00, 17.00 i 18.00

Warsztat tworzenia lalek teatralnych
w trzech turach po 60 minut (zapisy tel. 661 085 756)

godz. 17.00–20.30

Gra terenowa

godz. 21.00

Bajka – widowisko teatralne, teatr cieni do uwertury koncertowej Stanisława Moniuszki

Organizator: Fundacja EXCALIBUR.

 

13. MIEJSCE X  •  ul. Sienkiewicza 20 (oficyna)

godz. 20.00–2.00

godz. 20.00–22.00

Moniuszko na plakat – wernisaż wystawy prac wyłonionych podczas konkursu inspirowanego życiem i twórczością Stanisława Moniuszki.

godz. 22.00–2.00

Kulturalna Potańcówka –  taneczna noc, którą poprowadzi Roman Szczepanek, DJ radiowy i dyrektor artystyczny Opole Songwriters Festival oraz Kamil Wanik, pasjonat muzyczny i eksplorator dźwięku.

Organizatorzy: Stowarzyszenie Kulturalne Opole, Stowarzyszenie OPAK

14. MUZEUM ŚLĄSKA OPOLSKIEGO  •  ul. św. Wojciecha 9 (Kamienica Czynszowa)

godz. 16.00–22.00

KAMIENICA CZYNSZOWA – udostępnienie obiektu zwiedzającym, inscenizacja życia codziennego z XIX i XX wieku – ożywienie obiektu.

15. MAŁY RYNEK

godz. 19.00–23.00

100% HOUSE MUSIC – koncert

Zagrają: Seb Skalski, Gogan, Elber, Stahou

16. DWOREK ARTYSTYCZNY  •  ul. Klasztorna 1 (scena plenerowa)

godz. 19.00–21.00

NOC KULTURY Z BLUESOPOLE – LIMBOSKI Z ZESPOŁEM – koncert

Skład zespołu: Limboski – gitara, wokal, Jacek Cichocki – klawisze, chórki, Kuba Rutkowski – bębny. Limboski wyrósł z amerykańskich źródeł piosenki rockowej. Jako miłośnik analogowego sposobu nagrywania, doskonale zgłębił korzenie bluesa i folku, a obecnie rozwija te inspiracje w poszukiwaniu własnego stylu. To wszechstronny gitarzysta i wokalista, lubiący brzmienia z jazzowym zacięciem. Dobrze czujący się w mocnym bluesowym zaśpiewie i w kojących balladach.

Organizator: Fundacja BluesOpole

17. ZWIĄZEK POLSKICH ARTYSTÓW PLASTYKÓW OKRĘG OPOLSKI •  ul. Krakowska 1 / św. Wojciecha

godz. 17.00–20.00

ZRÓB SOBIE ARCYDZIEŁKO I ODKRYJ SIEBIE – plenerowa pracownia
przed kamienicą ZPAP. Każdy będzie mógł wejść w relację z zaproponowanymi materiałami plastycznymi i wykonać pracę, by zadziwić się własnymi kreatywnymi możliwościami. W plenerowej pracowni rodzice będą mogli otrzymać fachowe wskazówki: „Co robić, aby dzieciom chciało się chcieć i aby odkrywały własny potencjał”. Porady będą udzielane przez artystę plastyka Bożenę Kurek-Di Maggio, wieloletnią edukatorkę rozwoju przez sztukę.

18. ZWIĄZEK POLSKICH ARTYSTÓW PLASTYKÓW OKRĘG OPOLSKI  •  ul. Krakowska 1 (przed budynkiem)

godz. 19.00–23.00

TAŃCZYMY TANGO – pokaz tanga w wykonaniu wybitnych tancerzy z Opola i Brzegu.

Lekcje tanga improwizowanego dla publiczności.

19. MUZEUM ŚLĄSKA OPOLSKIEGO, GALERIA  •  ul. Ozimska 10

godz. 16.00–22.00

godz. 16.00–22.00

Udostępnienie obiektu zwiedzającym.

godz. 18.30

Wykład dr hab. Moniki Ożógdyrektor Muzeum Śląska Opolskiego – promocja książki „Śladami pierwszych chrześcijan” Moniki Ożóg i Henryka Pietrasa SJ.

20. HELIOS OPOLE  •  plac Kopernika 17

godz. 22.30

KAMERDYNER  film (reżyseria: Filip Bajon)

Historia pruskiego rodu von Krauss, zamieszkującego okolice Pucka, oraz miłości kaszubskiego chłopca Mateusza i niemieckiej arystokratki Marity. Akcja rozgrywa się w latach 1900–1945. Scenariusz obrazuje powikłane losy Niemców, Kaszubów i Polaków żyjących na Kaszubach, dawnym polsko-niemieckim pograniczu. Film ukazuje skomplikowane postawy i wybory, których mieszkający tu ludzie musieli dokonywać. Pruska antypolskość walczyła z kaszubskim patriotyzmem, co w 1939 roku zakończyło się masowym mordem popełnionym na tysiącach Kaszubów w lasach pod Piaśnicą.

Wydarzenie w ramach projektu KULTURA DOSTĘPNA

Bilet w cenie 10 zł, sprzedaż od 29 maja 2019 r.

21. OPOLSKI TEATR LALKI I AKTORA  •  ul. Kośnego 2A

godz. 18.00 i 20.00

godz. 18.00

AKADEMIA PANA KLEKSA – lalkowy spektakl muzyczny, w reżyserii Jacka Gębury, artysty związanego z Teatrem Muzycznym Capitol we Wrocławiu. „Akademia Pana Kleksa” to barwne, rozśpiewane i roztańczone widowisko, adresowane zarówno do dzieci jak i dorosłych.

godz. 20.00

WAITING FOR THE RAIN – projekcja zarejestrowanego na taśmie filmowej spektaklu, którego premiera miała miejsce w lipcu 2014 roku. „Waiting for the Rain” to przedstawienie inspirowane postacią Penelopy, bohaterki Odysei Homera. Po projekcji odbędzie się spotkanie z reżyserem spektaklu, Krystianem Kobyłką.

Bilety w cenie 10 zł, sprzedaż od 20 maja 2019 r. na „Akademię Pana Kleksa”.

Bezpłatne wejściówki, dostępne od 20 maja 2019 r. na „Waiting for the Rain”.

22. AKADEMIA MŁODEGO KUCHARZA  •  ul. Kośnego 15/ 2

godz. 17.00–18.30

UNIA EUROPEJSKA OD KUCHNI – warsztaty gotowania dla dzieci w wieku 7–12 lat. Dzieci przygotowywać będą ciekawe dania kuchni jednego z państw członkowskich Unii Europejskiej. Miejsce tylko dla 12-tki dzieci.

Obowiązuje wcześniejsza rezerwacja, tel. 724 655 991

23. GALERIA SZTUKI WSPÓŁCZESNEJ  •  plac Teatralny 12

godz. 19.00–22.00

godz. 19.00–20.00

Zorza polarna – warsztaty rodzinne, podczas których każdy będzie mógł stworzyć autorskie, świetliste nakrycie głowy.

godz. 20.00–21.00

Klęska urodzaju. Początki sztuki ekologicznie zaangażowanej w Polsce – oprowadzanie kuratorskie po wystawie, która przybliży odbiorcom idee związane z ochroną środowiska naturalnego, kształtowane przez wybitnych polskich artystów w czasie dynamicznych procesów industrializacji doby PRL.

godz. 21.00–22.00

Siostry Rzeki autorstwa Cecylii Malik – performans
To kolektyw artystyczny, który realizuje performansy oraz akcje społeczne w celu obrony ostatnich naturalnych rzek. Liderka ruchu – Cecylia Malik – zaprosi uczestników Nocy Kultury do udziału w akcji artystycznej, podczas której każdy będzie mógł wcielić się w wybraną rzekę.

Bezpłatne wejściówki na warsztaty dostępne od 27 maja 2019 r. od godz.10.00 w kasie biletowej GSW.

24. STUDENCKIE CENTRUM KULTURY  •  ul. Katowicka 95

godz. 21.00–0.00

MONIUSZKO I JEGO OPOLE – film i koncert

28 kwietnia 1929 r., po długich zabiegach działaczy polskich, na scenie teatru w Opolu odbyło się przedstawienie „Halki” Stanisława Moniuszki w wykonaniu zespołu artystów opery katowickiej. Przybyła koleją grupa aktorów i muzyków liczyła około 90 osób. Widownia wypełniona była po brzegi wzruszonymi widzami, którzy zgotowali występującym gorącą owację.

„Moniuszko i jego Opole” to film o wielkim polskim kompozytorze, jego wyjątkowości oraz związkach z Opolem i muzyką klasyczną. Premierze filmu będzie towarzyszyć koncert poświęcony Stanisławowi Moniuszce.

25. TEATR EKOSTUDIO  •  ul. Armii Krajowej 4 off

godz. 19.37–21.15

FRIDA: ŻYCIE SZTUKA REWOLUCJA – mulitimedialne widowisko
pod honorowym patronatem Ambasady Meksyku w Polsce. Spektakl z pogranicza teatru i video art powstał we współpracy z Muzeum Narodowym w Warszawie – Arkadia Nieborów, gdzie zrealizowano część sekwencji filmowych wykorzystanych w przedstawieniu. Wyjątkowy spektakl z fantastyczną muzyką i niezwykłymi obrazami porusza widzów, zadając pytania dotyczące sztuki, miejsca kobiet w historii sztuki, a także sensu tworzenia i wpływu życia na twórczość artysty, dostarczając wielu emocji i wzruszeń. Jest to pierwszy polski tekst dramaturgiczny inspirowany życiem i twórczością Fridy Kahlo. W tytułowej roli występuje aktorka i malarka Martyna Kliszewska – absolwentka Wydziału Aktorskiego PWST w Krakowie oraz Wydziału Malarstwa ASP w Łodzi. W skład Honorowego Komitetu weszli wybitni polscy malarze – Edward Dwurnik, Rafał Olbiński oraz popularyzator sztuki meksykańskiej w Polsce Marek Keller, scenariusz i reżyseria: Jakub Przebindowski.

Bezpłatne wejściówki na spektakl dostępne od 20 maja 2019 r.w teatrze EkoStudio i MBP.

26. KINO MEDUZA / CENTRUM KULTURY OLESKA 45  •  ul. Oleska 45

godz. 18.00–0.00

HALKA  ekranizacji opery Stanisława Moniuszki / KINO SKANDYNAWSKIE

18:00 Witajcie w Norwegii reż. Rune Denstad Langlo Norwegia 2016 / 90 min / sala Euriale

18:00 Halka reż. Konstanty Meglicki / Polska 1930 / 86 min. / sala Steno

20:00 Po tamtej stronie reż. Aki Kaurismäki / Finlandia 2017 / 98 min / sala Steno

20:00 Turysta reż. Ruben Östlund / Dania, Norwegia, Szwecja 2014 / 118 min. / sala Euriale

22:00 Mężczyzna imieniem Ove reż. Hannes Holm / Szwecja 2015 / 116 min / sala Euriale

22:00 Witajcie w Norwegii reż. Rune Denstad Langlo Norwegia 2016 / 90 min / sala Steno

Organizator: Stowarzyszenie Opolskie Lamy

27. PARKING URZĘDU WOJEWÓDZKIEGO  •  ul. Piastowska 14

godz. 18.00–21.30

III OPOLSKA NOCNA WYSTAWA POJAZDÓW ZABYTKOWYCH – prezentacja pojazdów, których nie spotkamy obecnie w codziennym ruchu ulicznym, a które jeszcze 15–20 lat temu były stałymi uczestnikami. Oryginalnie zaaranżowane wydarzenie popularyzujące zabytkową motoryzację. Wystawa przybliży historię postępu motoryzacji oraz unikatowe rozwiązania techniczne mające wpływ na jej rozwój. Eksponowane będą również rekwizyty, stroje, muzyka, prasa oraz inne przedmioty codziennego użytku z okresu złotych lat prezentowanych pojazdów.

godz. 21.30

Start parady pojazdów zabytkowych po ulicach Opola.

Organizator: Opolski Ruch Pojazdów Zabytkowych.

28. WOJEWÓDZKA BIBLIOTEKA PUBLICZNA  •  ul. Piastowska 20 (czytelnia i Mała Galeria)

godz. 18.00–21.00

CZESKA NOC KULTURY

godz. 18.00

Porucha na ruchadle, czyli polsko-czeskie nieporozumienia językowe – prezentacja dr Ilony Gwóźdź-Szewczenko.

godz. 19.00–21.00

Kultura czeska − moja laska nebeska – spotkanie z Mariuszem Szczygłem.

godz. 18.00–21.00

Lech i Czech, czyli co sądzą o sobie sąsiedzi zza miedzy – wystawa.

29. TOWARZYSTWO ALTERNATYWNEGO KSZTAŁCENIA  •  ul. Barlickiego 5

godz. 17.00–20.00

MONIUSZKO RE-ANIMACJA – warsztaty animacji poklatkowej dla dzieci, młodzieży i rodziców. Uczestnicy wybiorą utwór Stanisława Moniuszki i stworzą do niego ruchome obrazy (przygotowane w formie animacji poklatkowej). Animacje tworzone będą za pomocą trzech technik: rysowania na piasku, chlapania i rozlewania tuszu oraz animacji kształtów wyciętych z papieru. Obowiązuje rejestracja drużyn przez formularz online (https://forms.gle/ZUspwMmS34b1V3vn7) lub formularz tradycyjny w siedzibie TAK tuż przed grą.

Organizator: Towarzystwo Alternatywnego Kształcenia.

 

30. STAW ZAMKOWY  •  ul. Barlickiego

godz. 21.45–2.00

NOC OPOLSKICH LEGEND – widowisko

Gorąco zapraszamy na Staw Zamkowy w niezwykłą muzyczną podróż nie tylko w dawne czasy, ale i w odległe miejsca. W związku z obchodami 15-lecia członkostwa w Unii Europejskiej mamy zamiar zaprezentować bogactwo kulturalne naszych miast partnerskich oraz muzyczny dorobek rodzimych artystów. Połączymy muzykę i teatr oraz ogień i wodę. Gwiazdą wieczoru będzie zespół Żywiołak, znany na arenie międzynarodowej jako pionier łączenia folkloru z nowoczesnością. Podczas 7. Nocy Opolskich Legend nie tylko cofniemy się w czasie, ale jednocześnie przyspieszymy w kalendarzu nasze ulubione święto. Noc Kupały nastanie bowiem w Opolu już 31 maja. Widowisko rozpocznie się tradycyjnie o 21.45, a zakończy z pierwszym pianiem koguta. Tancerze fireshow prezentować będą swoje umiejętności do muzyki wykonywanej na żywo.

Organizator: Stowarzyszenie Teatr Tańca i Ruchu z Ogniem

31. MUZEUM POLSKIEJ PIOSENKI, AMFITEATR  •  ul. Piastowska 14A (hol główny Amfiteatru Tysiąclecia, wejście od ul. Barlickiego)

godz. 20.00–01.00

DO INNYCH NIEPODOBNA – NOC KORY – wydarzenie artystyczne dedykowane pamięci i twórczości Olgi „Kory” Sipowicz i zespołu Maanam. Noc Kory rozpocznie się spotkaniem z Kamilem Sipowiczem. Po nim zapraszamy na emisję koncertów Maanamu z lat 80., materiałów dokumentalnych („Historia Jednego Przeboju”), wywiadu „Życie w piosence”, który z artystką przeprowadziła Olga Tokarczuk (prod. Biuro Literackie) oraz filmu fabularnego „Wielka majówka” Krzysztofa Rogulskiego. Muzyka rockowa tworzona przez Olgę „Korę” Sipowicz i Marka Jackowskiego na początku lat 80., twórczości będącej głosem młodego pokolenia walczącego z komunistycznym reżimem w perspektywie egzystencjalnej, politycznej, artystycznej i społecznej, jest warta przypomnienia.

godz. 20.00

Spotkanie z Kamilem Sipowiczem.

godz. 21.00

Rock Jamboree 81 – koncert grupy Maanam.

godz. 21.30

Proste opowiadanie – telewizyjny recital zespołu Maanam z 1985 roku.

godz. 21.50

Życie w piosence – ostatni publiczny występ Olgi Sipowicz z 2017 roku. Wywiad zarejestrowany 9 września 2017 roku, przeprowadzony przez Olgę Tokarczuk.

godz. 23.00

Historia jednego przeboju – „Boskie Buenos” oraz „Krakowski spleen” – nagrania z koncertu Kory na Sopot TOPtrendy Festiwal 2011.

godz. 23.30

Wielka majówka – film fabularny w reżyserii Krzysztofa Rogulskiego, ścieżka dźwiękowa – Marek Jackowski, wykonanie – zespół Maanam.

32. KOŚCIÓŁ OSTOJA  •  ul. Wróblewskiego 26

godz. 18.00–20.00

WIECZÓR PIEŚNI ŻYDOWSKIEJ – koncert tradycyjnych pieśni w języku jidysz oraz prelekcja o istocie i historii śpiewanych utworów. Artystka Gosia Sacała – występuje z looperem (powiela swoje głosy, improwizuje).

W programie m.in.: Hymn Izraela, Yerushalayim Shel Zahav, Avinu malkeinu, Starohebrajskie modlitwy , Soundtrack z filmu „Lista Schindera”, Hava nagila – utwór folkowy.

Więcej na: www.nockultury.opole.pl.

Fot. Anna Konopka

Noc Kultury 2019, czyli ponad 50 wydarzeń w 32 miejscach Opola! [WIDEO, PROGRAM]

Udostępnij:
Wspieraj wolne media

Skomentuj

O Autorze

Dziennikarka, redaktor wydania miesięcznika Opowiecie.info. Wcześniej związana przez 10 lat z Nową Trybuną Opolską w Opolu. Pisze o tym, czym żyje miasto, z naciskiem na kulturę. Fanka artystów i muzyków, brzmień pod każdą postacią oraz twórczych inicjatyw. Lubi dużo rozmawiać. W wolnym czasie jeździ na koncerty i festiwale, czyta książki i ogląda filmy – dość często o mafii.