Tegoroczna Noc Kultury jest wyjątkowa. Przez pandemię koronawirusa tylko niektóre instytucje kulturalne zaprosiły opolan do swoich wnętrz. Sprawdziliśmy, jak impreza wygląda w Miejskiej Bibliotece Publicznej, Galerii Sztuki Współczesnej, Muzeum Śląska Opolskiego oraz Galerii Bonk. Tak się bawiliście!

W Nocy Kultury w Opolu udział bierze w piątek 26 czerwca kilkanaście miejskich instytucji. Część z nich zdecydowała się na wydarzenia otwarte w stacjonarnej formie, część w trybie online.

GALERIA SZTUKI WSPÓŁCZESNEJ – Podczas warsztatów rodzinnych „Na głowę!” bawiło się kilkanaście osób.

Pokłosiem artystycznego spotkania były niezwykłe maski… a właściwie antywirusowe hełmy.  Jakie były pomysły na wykonanie prac?

GALERIA SZTUKI BONK – To urokliwe miejsce położone w sercu miasta – na opolskim Rynku. Galeria, która na kulturalnej mapie Opola jest od niedawna, bo od maja, już zdążyła skraść serca miłośników sztuki… wszelakiej. W Noc Kultury właściciele zapraszają do ostatniego odwiedzającego.

Klimat wyczarowali tu projektantka mody Beata Bonk i artysta, malarz – Romana Schmeltera. Wspólnie zapraszają opolan do podziwiania sztuki, malarstwa, grafiki, ubiorów artystycznych, szkła, biżuterii – a to wszystko przy brzmieniach muzyki.

MUZEUM ŚLĄSKA OPOLSKIEGO – w Galerii MŚO odbył się wernisaż „Aleksandra Jachtoma – malarstwo ze zbiorów Muzeum Narodowego we Wrocławiu” z cyklu „Laureaci nagrody im. Jana Cybisa”.

Opolanie, nową czasową wystawę, mogą oglądać w sąsiedztwie stałej ekspozycji malarstwa Jana Cybisa. Przypomnijmy, że MŚO w Opolu posiada największą w Polsce muzealną kolekcję prac tego artysty, wybitnego malarza urodzonego w Wróblinie (gmina Głogówek) w 1897.

Aleksandra Jachtoma jest absolwentką warszawskiej ASP.  Nagrodę im. Jana Cybisa otrzymała w roku 2003. W twórczości artystycznej nurtuje ją problem koloru i światła. O sobie mówi, że: „Maluję obrazy, ponieważ tego, co chciałabym powiedzieć, nie potrafię wyrazić w jakikolwiek inny sposób”.

MIEJSKA BIBLIOTEKA PUBLICZNA – ulubiona biblioteka mieszkańców przygotował na Noc Kultury wiele atrakcji. W „Zamostku” na zwiedzających czeka do północy wystawa studentów oraz pedagogów związanych z I Pracownią Grafiki – Wypukłodruk, Katedra Grafiki, Wydział Grafiki i Komunikacji Wizualnej Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu.

W siedzibie MBP przy Minorytów trwały dziś również warsztaty florystyczne prowadzone przez znaną opolską florystkę – Monikę Bębenek. Piętro wyżej rządziły, księżniczki, rycerze i smoki

A na kanale YT biblioteki odbyło się spotkanie, którego gośćmi byli Jacek Podsiadło i Tomasz Różycki. Biblioteka zorganizowała także kolejną odsłonę swojej gry detektywistycznej – „Morderstwo w bibliotece”.

Pozostałe imprezy trwają również w Muzeum Polskiej Piosenki, Narodowym Centrum Polskiej Piosenki, Archiwum Państwowym, Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej, Opolskim Teatrze Lalki i Aktora, Centralnym Muzeum Jeńców Wojennych, Galerii M, Centrum Wystawienniczo-Kongresowym oraz w Kofeinie 2.0.,

Fot. Anna Konopka

Udostępnij:
Wspieraj wolne media

Skomentuj

O Autorze

Dziennikarka, redaktor wydania miesięcznika Opowiecie.info. Wcześniej związana przez 10 lat z Nową Trybuną Opolską w Opolu. Pisze o tym, czym żyje miasto, z naciskiem na kulturę. Fanka artystów i muzyków, brzmień pod każdą postacią oraz twórczych inicjatyw. Lubi dużo rozmawiać. W wolnym czasie jeździ na koncerty i festiwale, czyta książki i ogląda filmy – dość często o mafii.