W ciągu dwóch miesięcy tabor Opolskiego Centrum Ratownictwa Medycznego będzie bogatszy o dwie kolejne nowoczesne karetki. 850 tysięcy złotych na ten cel przekazał samorząd województwa opolskiego. Całkowity koszt wyniesie około miliona.

Sprawa nie jest jednak prosta, bo o karetki w związku z rządowymi zamówieniami dla OSP, ostatnio bardzo trudno. Jarosław Kostyła, dyrektor Opolskiego Centrum Ratownictwa Medycznego, które dołoży resztę pieniędzy do tego tego zakupu, jest jednak dobrej myśli.

– Opolskie Centrum Ratownictwa Medycznego posiada flotę około 30 aut – wylicza Kostyła. – Aktualnie mamy 13 karetek systemowych, w tym 3 karetki specjalistyczne mające w załodze lekarza. Do tego dochodzi około 20 aut wykonujących usługi transportowe. Nowa flota to większe możliwości, ale przede wszystkim zapewnienie ciągłości udzielania pomocy z systemie ratownictwa. Sprzęt się zużywa, niszczy. Ambulanse są mocno eksploatowane, a nasi pacjenci zasługują na jakość. Cieszę się, że zarząd województwa od wielu lat na bieżąco reaguje na nasze zapotrzebowanie sprzętowe i nas wspiera. Optymalny czas użytkowania karetki to około 5 lat lub do 300 tys. km przebiegu. Wiele zależy od częstotliwości użytkowania, a co warto podkreślić, zużywa się nie tylko silnik, ale też sprzęt medyczny. Kiedy zatem nowe karetki pojawią się w Opolskim Centrum Ratownictwa Medycznego? – Podpisaliśmy umowę, więc możemy realizować przetarg, w którym wyłonimy dostawcę. Myślę, że karetki pojawią się u nas w ciągu 2-3 miesięcy. Nie będą się różnić od tych, które już posiadamy, a co chcę podkreślić, dysponujemy sprzętem na najwyższym światowym poziomie. Aktualnie najczęstsze przyczyny naszych wyjazdów to wypadki, urazy wielomiejscowe i wielonarządowe – przyznał dyrektor.

Ambulanse sanitarne wraz z zestawami do transportu pacjenta zapewnią zespołom ratownictwa medycznego szybsze dotarcie do pacjentów potrzebujących pomocy, a tym samym poprawią jakość świadczonych usług i wzmocnią system ratownictwa. W ubiegłym roku Opolskie Centrum Ratownictwa Medycznego, dzięki unijnym pieniądzom i wsparciu urzędu marszałkowskiego, kupiło pięć nowoczesnych karetek. To ważne w momentach, gdy nie możemy sobie sami pomóc i wzywamy specjalistów medycyny ratunkowej. Oni udzielając nam pomocy przyjeżdżają nie tylko ze swoją wiedzą, profesjonalizmem i doświadczeniem, ale będą mieli do dyspozycji najbardziej nowoczesny sprzęt. Sprzęt ratujący życie, ale i sprzęt poprawiający komfort pacjenta i odciążający załogę karetki, jak przykładowo automatyczne nosze.

O tym, jak ważna jest współpraca i wzajemne relacje podmiotów medycznych, mówił marszałek Andrzej Buła. Dzięki temu, jak przyznał, można łączyć potencjały.

– Dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego na Wodociągowej Krzysztof Nazimek poinformował nas o zapotrzebowaniu na karetkę transportową na odcinku lądowisko – szpital. Wspólna rozmowa z dyrektorem OCRM pokazała, że potrzeby zakupowe nowego sprzętu w Opolskim Centrum Ratownictwa Medycznego są znacznie ważniejsze. I tak właśnie, po zakupie dwóch nowych karetek, jeden z ambulansów tu użytkowanych trafi właśnie na Wodociągową. Podobnym przykładem łączenia potencjałów jest Szpital Wojewódzki i Opolskie Centrum Onkologii, które zbudowały wspólny łącznik – wyjaśnił marszałek. Jak dodał, zarządzanie potencjałem sprzętowym jest przemyślane. – Każdy „uwolniony sprzęt”, który się pojawia, wspiera nasze szpitale powiatowe. Jak pokazała też sytuacja nadzwyczajna w Ukrainie, ambulanse wspierają również naszych partnerów zagranicznych – mówił.

Fot. kapitan

Udostępnij:
Wspieraj wolne media

Skomentuj

O Autorze

Dziennikarz, publicysta, dokumentalista (radio, tv, prasa) znany z niekonwencjonalnych nakryć głowy i czerwonych butów. Interesuje się głównie historią, ale w związku z aktualną sytuacją społeczno-polityczną jest to głównie historia wycinanych drzew i betonowanych placów miejskich. Ma już 65 lat, ale jego ojciec dożył 102. Uważa więc, że niejedno jeszcze przed nim.