54,1% Polaków ocenia sytuację w swoim miejscu pracy pozytywnie, a 60% przewiduje, że sytuacja ta nie ulegnie zmianie co najmniej przez rok. To wyniki niedawnego badania Centrum Badania Opinii Społecznej, które zapytało Polaków również o obawy przed bezrobociem i stan lokalnych rynków.

Zdaniem 44,6% badanych sytuacja w ich miejscach pracy jest dobra, a 9,5% twierdzi, że bardzo dobra. Bardzo źle oceniło ją natomiast 2,3% respondentów, a źle – 9%. Odpowiedzi „ani dobra, ani zła” udzieliło natomiast 31,6% ankietowanych.

Jak czytamy w raporcie CBOS: „W kwietniu sytuację w swoim miejscu pracy najgorzej postrzegali pracujący w prywatnych gospodarstwach rolnych. (…) Najwięcej niezadowolonych z obecnej sytuacji w swoim miejscu pracy było wśród rolników indywidualnych i pomagających im członków rodzin”.

Fundacja zapytała Polaków również o to, czy sytuacja w ich zakładach pracy w ciągu kolejnego roku poprawi się, pogorszy czy pozostanie bez zmian. Najwięcej osób (60%) uważa, że sytuacja ta nie ulegnie zmianie, 17,5% twierdzi, że się poprawi, natomiast zdaniem 13,3% będzie gorzej, niż jest. W tym przypadku również słabiej niż inni swoją sytuację postrzegali pracownicy prywatnych gospodarstw rolnych.

Nie boimy się bezrobocia

Inną ważną kwestią, na którą uwagę zwrócił CBOS, była ewentualność utraty pracy, którą odczuwają Polacy. Mogłoby to być zwolnienie, bankructwo, upadek, albo likwidacja zakładu lub gospodarstwa. Szczególnie, że niedawno borykaliśmy się z pandemią, a teraz na gospodarkę oddziałują wojna i inflacja.

Okazuje się, że 72,8% respondentów nie odczuwa takiego zagrożenia – 38,5% osób odpowiedziało „raczej nie”, a 34,3% „nie, to mało prawdopodobne”. Z drugiej jednak strony bardzo poważną obawę przed utratą pracy zadeklarowało 5,7% ankietowanych, a 17,5% raczej liczy się z tym, że może jej grozić bezrobocie.

Lokalne rynki pracy

Badacze zapytali również: „Jak określił(a)by Pan(i) sytuację na rynku pracy w Pana(i) miejscowości lub okolicy?”. Ankietowani odpowiadali, czy w ich okolicy łatwo czy trudno znaleźć pracę, i czy jest to odpowiednie dla nich zajęcie, czy jednak nie.

Odpowiedzi brzmiały: „bez większych problemów można znaleźć odpowiednią pracę” – 16%, „można wprawdzie znaleźć jakąś pracę, ale trudno jest o pracę odpowiednią” – 53%, „trudno jest znaleźć jakąkolwiek pracę” – 20% oraz „nie można znaleźć żadnej pracy” – 3%.

Odpowiadało ponad 1000 osób

Raport „Nastroje na rynku pracy w kwietniu” powstał na podstawie badania „Aktualne problemy i wydarzenia”, które trwało od 11 do 20 kwietnia. Fundacja przeprowadziła na liczącej 1081 osób reprezentatywnej imiennej próbie pełnoletnich mieszkańców Polski wylosowanej z bazy PESEL. Zastosowała w nim metody CAPI, CATI i CAWI.

Udostępnij:
Wspieraj wolne media

Skomentuj

O Autorze

W dziennikarstwie od 9 lat, w fotografii o rok krócej. Miłośnik narciarstwa, karate i siatkówki, spośród których nie uprawia tylko trzeciej z dyscyplin. Przez całe życie poświęca się sportowi, choć w Opowiecie.info zajmuje się też innymi tematami. W wolnym czasie fotografuje krajobrazy, szczególnie podczas podróży, które tak bardzo kocha.