Kosztem 163 mln złotych w najbliższych latach wybudowane zostaną obwodnice Nysy, Głogówka i Strzeleczek. Inwestycje w połowie sfinansuje Rządowy Fundusz Rozwoju Dróg, drugą połowę dołoży samorząd województwa. Udział zadeklarowały także samorządy Strzeleczek i Głogówka. W najbliższych latach w drogi wojewódzkie samorząd zainwestuje pół miliarda złotych, dzięki efektywnemu wykorzystaniu  możliwości finasowania tras wojewódzkich. 

Choć dziś trudno jeszcze określić, kiedy zostaną zakończone obwodnice Nysy, Głogówka i Strzeleczek, wiadomo, że prace związane z przygotowaniem ich budowy już się rozpoczęły. Najbardziej zawansowany proces inwestycyjny jest w przypadku obwodnicy Nysy. Połączy ona rondo na drodze krajowej nr 41 w pobliżu Niwnicy, z drogą wojewódzką nr 411 prowadzącą do Głuchołaz. Jest to zdecydowana poprawa bezpieczeństwa komunikacji na kierunku Nysa – Głuchołazy.

W Opolu z udziałem Rafała Webera, sekretarza stanu w Ministerstwie Infrastruktury, marszałka województwa opolskiego Andrzeja Buły i członka zarządu Szymon Ogłazy, podpisano niezbędne dokumenty.

– Składamy wnioski o dofinansowanie dróg w różnych źródłach. Tym razem otrzymaliśmy dofinansowanie rządowe. W przypadku Nysy rozpoczęliśmy już proces uzgodnień. Warto tutaj zaznaczyć, że od chwili pomysłu do otwarcia gotowej drogi mija niejednokrotnie ponad 10 lat. Tak jest w przypadku dużych realizacji drogowych oddawanych przez obecny rząd, które były zapoczątkowane jeszcze za poprzedniej władzy, czyli PO-PSL. Korzystamy z wszystkich możliwości i chcemy być w tym skuteczni. Im więcej mamy finansowania z budżetu państwa, tym więcej zaoszczędzimy pieniędzy zarezerwowanych w ramach budżetu unijnego. Mając dokumentacje na inwestycje, które czekają w tzw. kolejce unijnej, możemy je dzięki oszczędnościom szybciej realizować – mówi Andrzej Buła marszałek województwa opolskiego.

– Zauważyliśmy duże potrzeby w samorządach na budowę obwodnic, dlatego stworzyliśmy osobny komponent na tego typu realizacje. W całym kraju dofinansowaliśmy 51 obwodnic. W województwie opolskim widzimy wąskie gardła, które powodują zatory i korki, a do tego są to niebezpieczne miejsca dla mieszkańców. Dla województwa opolskiego na te trzy inwestycje przekazaliśmy 81 milionów złotych – mówi Rafał Weber sekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury.

Bogusław Wierdak radny sejmiku województwa opolskiego podkreśla, że trzecia nitka obwodnicy rozwiązuje kompleksowo problemy drogowe Nysy. – Dochodzi do realizacji budowy drogi. Ruch ze strony Czech będzie udrożniony – mówi.

Dla posła Rajmunda Millera podpisanie umów to bardzo ważny dzień. – Zostały podpisane umowy na trzy obwodnice, w tym obwodnicę Nysy. Obwodnica nie była do tej pory kompletna. W najbliższych latach to się zmieni. Pozwoli to na mniejszy ruch ciężarowy w mieście – mówi Rajmund Miller.

Piotr Bujak burmistrz Głogówka cieszy się z konkretnych planów budowy obwodnicy w jego mieście. – Mówimy tutaj nie tylko o komforcie dla kierowców, ale też o bezpieczeństwie dla mieszkańców – podkreśla burmistrz. Zakres projektowych prac, to budowa 4 skrzyżowań typu rondo, wiaduktu nad linią kolejową 137 Nysa – Kędzierzyn Koźle.

Kolejna obwodnica, jaka będzie budowana, odciąży Strzeleczki. Jest to trasa łącząca Krapkowice z Prudnikiem. – Sama inwestycja spowoduje likwidację tzw. wąskiego gardła i ogromnego spowolnienia ruchu jakie jest w tym miejscu – zauważa wójt Strzeleczek Marek Pietruszka.

Bartłomiej Horaczuk dyrektor Zarządu Dróg Wojewódzkich przypomina, że wnioski na budowę obwodnic zostały złożone prawie dwa lata temu. – Miało to miejsce w maju 2021 roku. Dla nas jest to pewność, że możemy te inwestycje rozpoczynać. Mamy przygotowane dokumentacje, teraz przed nami zwrócenie się o pozwolenia środowiskowe. Po tym możemy przystąpić do ogłoszenie przetargów – mówi Bartłomiej Horaczuk. Spodziewa się on wyższych cen w ich trakcie . Dodaje jednocześnie, że ceny wielu materiałów mają w ostatnich miesiącach wiele wahań.

Z wszystkich inwestycji w województwie opolskim cieszy się Robert Węgrzyn radny województwa opolskiego. – Komunikacja drogowa jest kluczowa do rozwoju regionu. Ma to wpływ zarówno na atrakcyjność dla inwestorów jak i turystów. Każda decyzja związana z infrastrukturą jest bardzo ważna – zaznacza Robert Węgrzyn.

Za projektowanie obwodnic będzie odpowiedzialna firma MostoPol. – Przy projektowaniu obwodnicy pracuje wielu projektantów. Zwracamy uwagę na interesy wszystkich stron. Do tego należy mieć na uwadze zapisy prawne – mówi projektant Mariusz Pustelnik.

Sporo ważnych lokalnie dróg powstaje na obszarach wiejskich. O tym, jak PROW 2014 – 2020 zmienia oblicze opolskiej wsi, także w znaczeniu drogowym, mówi członek zarządu województwa Antoni Konopka. – Prawie 95 procent powierzchni naszego województwa to obszary wiejskie. Na tych obszarach mieszka pół miliona Opolan – wyliczał. Dzięki Programowi Rozwoju Obszarów Wiejskich 2014 – 2020 powstało już blisko 80 km dróg lokalnych o łącznej wartości ponad 88 mln złotych. Z tej formy wsparcia skorzystało aż 48 samorządów. Podpisano w sumie aż 77 umów. W najbliższym czasie z tego programu zrealizowanych będzie kolejnych 37 projektów o łącznej wartości 101,5 mln złotych. Pojawi się 41 km nowych dróg lokalnych.

Tegoroczny, rekordowy budżet Zarządu Dróg Wojewódzkich przewiduje w sumie kilkadziesiąt ważnych inwestycji na drogach wojewódzkich. – Tych dużych przedsięwzięć, polegających na gruntownej przebudowie od początku do końca na drogach wojewódzkich mamy około dziesięciu. Na ich realizację składają się dwa główne źródła finansowania. Dwie inwestycje 462 Stobrawa-Kopanie-Łosiów oraz 429 Polska Nowa Wieś i 435 Wawelno do DK 46 mają charakter militarny. To wspólna inicjatywa Ministerstwa Infrastruktury i Ministerstwa Obrony Narodowej. To ważne, duże i potrzebne inwestycje. Drugie, ważne źródło to oczywiście pieniądze europejskie. Ja zwykle, tak i w tej perspektywie byliśmy pierwszymi, którzy korzystali z pieniędzy drogowych. Rozpoczęliśmy inwestycje, które były prefinansowane z budżetu województwa opolskiego. Takich inwestycji mamy w tym momencie kilka: DW 416 m. Kietrz do granicy z Województwem Śląskim, DW 408 Kędzierzyn-Koźle-Brzeźce oraz w m. Ortowice oraz DW 414 Prószków –Przysiecz oraz DW 429 od m. Prószków – wyjaśnia Szymon Ogłaza, członek zarządu województwa. Łączna kwota wszystkich wyżej wymienionych to 183 mln złotych. Warto jednak dodać, że tegoroczny budżet ZDW w Opolu to ponad 300 mln złotych.

– Mamy też szczęście kontynuować intensywny rozwój obwodnic – dodaje Szymon Ogłaza. Warto przypomnieć, że w latach 2007 – 2020 w województwie powstało siedem kluczowych obwodnic miejscowości: Biała, Grodków i Bierzów, Głubczyce, Czarnowąsy, Malnia i Chorula oraz Dobrodzień. To aż 31,6 km nowej sieci dróg.

Wkrótce obwodnice pojawią się też w Głogówku, Strzeleczkach i dalszy odcinek obwodnicy Nysy. Ich koszt szacuje się na 163 mln złotych. Połowę kosztu stanowi dotacja Ministerstwa Infrastruktury, pozostała część to budżet województwa wraz z współudziałem gmin Głogówek i Strzeleczki.

Fot. melonik

Udostępnij:
Wspieraj wolne media

Skomentuj

O Autorze

Dziennikarz, publicysta, dokumentalista (radio, tv, prasa) znany z niekonwencjonalnych nakryć głowy i czerwonych butów. Interesuje się głównie historią, ale w związku z aktualną sytuacją społeczno-polityczną jest to głównie historia wycinanych drzew i betonowanych placów miejskich. Ma już 65 lat, ale jego ojciec dożył 102. Uważa więc, że niejedno jeszcze przed nim.