Z taką wiadomością wystąpił na konferencji prasowej w Opolu, wiceminister sprawiedliwości, Patryk Jaki.

Nowy zakład karny dla 1,5 tysiąca skazanych. Nie w Opolu, a w BrzeguFot. Janusz Maćkowiak

Nowoczesny zakład penitencjarny powstanie na obrzeżach Brzegu, na powierzchni 15 hektarów. W kompleksie więziennym powstaną cele o standardzie europejskim, planowany jest szpital i dwie hale produkcyjne, bowiem więźniowie w czasie odbywania kary będą pracować.

Przetargi na roboty rozpoczną się na początku 2018 roku. Planowany koniec budowy to 2021 rok. Za kratami tego zakładu zamkniętego karę odbywać będzie od tysiąca do tysiąca pięciuset skazanych, a koszt inwestycji to 500 mln zł.

Pierwotnie takie nowoczesne więzienie miało powstać w Opolu. Jednak po roku negocjacji z władzami samorządowymi Opola, resort sprawiedliwości nie doszedł do porozumienia. Dlatego to właśnie w Brzegu powstanie więzienie, z czego bardzo zadowolone są władze miasta, ponieważ – jak podkreślano na konferencji – nowa inwestycja to dodatkowe miejsca pracy oraz koło zamachowe brzeskiej gospodarki.

W Polsce obecnie w zakładach penitencjarnych karę odbywa 72 tys. skazanych. Złośliwi dodają, że w najbliższych latach takich obiektów potrzeba będzie więcej.

Nowy zakład karny dla 1,5 tysiąca skazanych. Nie w Opolu, a w Brzegu

Fot. Janusz Maćkowiak

Udostępnij:
Wspieraj wolne media

Skomentuj

O Autorze

Zawsze Pewnie, Zawsze Konkretnie