Czy w dobie szalejących cen energii warto zbudować swoją elektrownię? A jeśli tak, to w jaki sposób to zrobić? A może są technologie lub rozwiązania, o których jeszcze nie wiemy? Na  XIV Ogólnopolski Festiwal Ekoenergetyki zaprasza dr Zenon Wiertelorz. Organizatorzy przygotowali bardzo bogaty i ciekawy program.

Fundacja na Rzecz Rozwoju Ekoenergetyki „Zielony Feniks” wraz Marszałkiem Województwa Opolskiego i Prezesem Polskiego Związku Motorowego, już po raz czternasty zapraszają wszystkich, którym na sercu leżą sprawy energetyczne, klimatyczne i co w dobie kryzysu najważniejsze – ekonomiczne, do bezpłatnego uczestnictwa w 14 Ogólnopolskim Festiwalu Ekoenergetyki w Opolu, Kędzierzynie Koźlu i Januszkowicach już  w ten weekend.

W ciągu tych 14 lat wiele ciekawych idei weszło w życie, a mnóstwo projektów stało się faktem. W niełatwych czasach kryzysu energetycznego, olbrzymiego zapotrzebowania na energię, niestabilnej sytuacji geopolitycznej, zielona energia to jedyna alternatywa dla obciążających środowisko naturalne paliw konwencjonalnych. Festiwal to miejsce wymiany poglądów, spotkań z ekspertami, praktykami, dyskusji i refleksji. Ciekawe wydarzenia towarzyszące są skierowane do dzieci, młodzieży, całych rodzin. – Te ekologiczne rozwiązania mogą ułatwić nam życie i zaoszczędzić środowisko, ale i nasze finanse. Co istotne, bardzo poważnym komponentem przyszłych funduszy europejskich, będą kwestie związane z zielonym ładem, ochroną środowiska i odnawialnymi źródłami energii – wyjaśnił członek zarządu województwa Szymon Ogłaza.

O tym, jak ważna jest ta problematyka przekonuje także Zenon Wiertelorz, prezes Polskiego Związku Motorowego OZDG, przedstawiciel Fundacji Zielony Feniks. –Festiwal pozwoli nam poznać technologie i rozwiązania związane z produkcją odnawialnej energii, jej oszczędzaniem i ekomotoryzacją, po to, aby żyć zdrowiej i docelowo taniej. Celem jest także pomoc środowisku naturalnemu, nie tylko dla nas ale i przyszłych pokoleń – mówił. Jak dodał, w związku ze wzrostem cen energii, organizatorzy chcą zaprezentować jak najwięcej dobrych rozwiązań w sferze biznesu, samorządów czy indywidualnych projektów. – Chcemy je zaprezentować i rozpropagować, aby skorzystali z nich inni – wyjaśnił. Już 21 września, zapraszamy do Studenckiego Centrum Kultury Uniwersytetu Opolskiego na uroczystą Galę wręczenia najstarszej w Polsce nagrody przyznawanej przez Kapitułę Zielonego Feniksa w kategoriach: za osiągnięcia we wdrażaniu rozwiązań i technologii ekoenergetycznych, za osiągnięcia naukowe i badawcze w zakresie ekoenergetyki, za zasługi we wspieraniu i upowszechnianiu idei ekoenergetyki oraz za całokształt osiągnięć w rozwoju ekoenergetyki.

Festiwal to ogrom wydarzeń dla całych rodzin, o czym mówił Wojciech Kluk z Polskiego Związku Motorowego w Opolu. – Przygotowaliśmy pakiet ekomotoforum, który już tradycyjnie towarzyszy Festiwalowi. Tym razem dużo atrakcji w Kędzierzynie – Koźlu i Januszkowicach. Już od piątku 16 września w Januszkowicach rozpoczyna się zlot caravaningowy w formule eko, natomiast sobota w Kędzierzynie-Koźlu to moc wydarzeń z autami elektrycznymi. Będzie można podziwiać i przetestować kilkanaście takich modeli. Ciekawostką będzie przekrój modelu auta elektrycznego, dzięki któremu będzie możliwość zobaczyć jak zbudowany jest taki pojazd. Dużo będziemy mówić także o bezpieczeństwie, planowaniu podróży. Zapraszamy dzieci, młodzież i dorosłych – zachęcał.

21.września w godzinach od 9:00 do 15:00 w trakcie konferencji na terenie na terenie Centrum Konferencyjnego „Łącznik” Politechniki Opolskiej, przy ul. Mikołajczyka 6 w Opolu będziemy się zastanawiali, czy w dobie szalejących cen energii warto zbudować swoją elektrownię? A jeśli tak, to w jaki sposób to zrobić? Czy warto zastosować systemy zarządzania energią, które pozwolą na efektywne, a zatem i oszczędne gospodarowanie nośnikami energii, co może wprost przełożyć się na nasz portfel? A może są technologie lub rozwiązania, o których jeszcze nie wiemy?

Od godziny 17:00 zapraszamy do Studenckiego Centrum Kultury Uniwersytetu Opolskiego, przy ul. Katowickiej 95 w Opolu, na uroczystą Galę wręczenia najstarszej w Polsce nagrody przyznawanej przez Kapitułę Zielonego Feniksa w kategoriach:
• za osiągnięcia we wdrażaniu rozwiązań i technologii ekoenergetycznych.
• za osiągnięcia naukowe i badawcze w zakresie ekoenergetyki.
• za zasługi we wspieraniu i upowszechnianiu idei ekoenergetyki.
• za całokształt osiągnięć w rozwoju ekoenergetyki

W tym roku Galę poprzedzi godzinna rozmowa dwóch przyjaciół z benzyną we krwi, którzy od wielu lat przyglądają się wszystkiemu, co dzieje się w świecie czterech kółek. Debatę z udziałem publiczności poprowadzą Michał Gąsiorowski i Marcin Klimkowski dziennikarze radia 357.

O ekoenergetyce po raz czternasty

Część artystyczna – to kapitalny popis kwartetu smyczkowego o niebanalnej nazwie „Quartet”.
A potem nocny spacer z przewodnikiem po urokliwych zakątkach Opola.

Z kolei 22.września o godz. 9:00 z parkingu przy hotelu Festival a o godz. 9:15 z parkingu przy Centrum Konferencyjnym „Łącznik” Politechniki Opolskiej, przy ul. Mikołajczyka 6 w Opolu wycieczka do Katowic, Zabrza i Kamienia Śląskiego.

Świadomość społeczeństwa na temat niekorzystnego oddziaływania smogu na nasze zdrowie w ostatnich latach znacznie wzrosła. Budowanie lokalnej energetyki w Polsce już się zaczęło. Lokalne społeczności realizują ambitne projekty w zakresie wytwarzania energii z OZE, magazynowania energii. Ale czy będąc w pracy, czy wracając do naszego domu, będziemy w obiekcie, który będzie nam przyjazny? Jedziemy zobaczyć naszą przyszłość. W trakcie wyjazdu studyjnego zobaczymy w Katowicach budynek plus energetyczny, w Zabrzu pracujący bioreaktor utylizujący odory, a w Kamieniu Śląskim zobaczymy wyspę energetyczną.

XIV Ogólnopolski Festiwal Ekoenergetyki, to także wydarzenia związane z Tygodniem Zrównoważonego Transportu. Szczegółowe informacje tej części festiwalu można znaleźć w programie festiwalu.
Na wszystkie wydarzenia możemy się zarejestrować na stronie http://www.festiwal- ekoenergetyki.pl/index.html, ta też znajdziemy wszystkie potrzebne informacje.

O ekoenergetyce po raz czternasty

 

Fot. Kapitan

Udostępnij:
Wspieraj wolne media

Jeden komentarz

  1. Mała elektrownia wiatrowa. /

    Gdzie można zdobyć dokumentację na prostą budowę małej przdomowej elektrowni.
    Mam silnik z pralki i jak go przystosować.

Skomentuj

O Autorze

Dziennikarz, publicysta, dokumentalista (radio, tv, prasa) znany z niekonwencjonalnych nakryć głowy i czerwonych butów. Interesuje się głównie historią, ale w związku z aktualną sytuacją społeczno-polityczną jest to głównie historia wycinanych drzew i betonowanych placów miejskich. Ma już 65 lat, ale jego ojciec dożył 102. Uważa więc, że niejedno jeszcze przed nim.