Opolski I Regionalny Kongres Bezpieczeństwa podsumował dotychczasowe działania urzędu marszałkowskiego w zakresie regionalnej polityki bezpieczeństwa. Był forum dyskusji na temat jej przyszłej formy i charakteru.

Wskazano obszary, w których powstały luki kompetencyjne w bezpieczeństwie regionu, które w najbliższym czasie mogą stać się źródłem potencjalnych zagrożeń. Poza dyskusją w gronie ekspertów było też miejsce na element szkoleniowy, podnoszący poziom świadomości i kompetencji z zakresu szeroko rozumianego bezpieczeństwa. I Regionalny Kongres Bezpieczeństwa Województwa Opolskiego jest objęty patronatem Komendanta Wojewódzkiego Policji w Opolu. Uczestnicy i wszyscy zainteresowani mogli także oglądać pokaz sprzętu, służącego bezpieczeństwu publicznemu, przygotowany m.in. przez policję, WOPR, Opolskie Centrum Ratownictwa Medycznego oraz Centrum Zarządzania Kryzysowego.

– Pierwszy raz organizujemy Kongres Bezpieczeństwa Województwa Opolskiego – zwrócił uwagę członek zarządu województwa opolskiego Szymon Ogłaza. – Zagadnienie bezpieczeństwa może nie jest głównym zagadnieniem związanym z funkcjonowaniem samorządu województwa, ale jak się okazuje, mamy w tej kwestii wiele do zaoferowania. Bardzo mocno wspieramy strażaków ochotników, wodne ochotnicze pogotowie ratunkowe, Opolskie Centrum Ratownictwa Medycznego, bo największa jednostka ratownictwa medycznego to jednostka marszałkowska. W tym obszarze dużo działamy, ale chcemy też porozmawiać o rzeczach, które są znakiem czasu, czyli pewnych zagrożeniach hybrydowych, kwestiach związanych z wojną w Ukrainie, która w pewien sposób oddziałuje na nas. Są to rzeczy, z którymi musimy nauczyć żyć i umieć na nie reagować – podkreślał Szymon Ogłaza.

Naczelnik wydziału prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji w Opolu Szymon Wideł mówił podczas kongresu o roli dzielnicowego. – Dzielnicowy to funkcjonariusz, który spaja ze sobą wszystkie rodzaje służb. Realizuje zadania operacyjno-rozpoznawcze, dochodzeniowo-śledcze, a także administracyjno-porządkowe. W zakres jego obowiązków wchodzi wszystko to, co moglibyśmy wpisać w pracę poszczególnych służb. Jego rola w zapewnieniu bezpieczeństwa jest bardzo szeroka. To on ma ten bezpośredni i przekładający się realnie na bezpieczeństwo i kontakt z obywatelem. Z jednej strony staramy się zdobyć zaufanie obywateli i pomagać im, a taki dzielnicowy, który jest na co dzień w swoim rejonie, może pomóc i wpłynąć na bezpieczeństwo każdego obywatela – mówił naczelnik.

Dr Jarosław Kostyła, dyrektor Opolskiego Centrum Ratownictwa Medycznego oraz lekarz Lotniczego Pogotowia Ratunkowego uważa, że nasz region jest bezpieczny – choć dużo jeszcze można poprawić.  – Przy wielkim wsparciu zarządu województwa zrobiliśmy w regionie wiele dla poprawy bezpieczeństwa i jestem przekonany, że to wparcie nie jest jedynie incydentalne – mówił.

Natomiast marszałek Andrzej Buła podkreślał, że dziś szczególnie ważne jest bezpieczeństwo naszego życia i granic państwa, ale nie można zapominać o codziennym bezpieczeństwie ruchu drogowego. – Statystyki pokazują, że jesteśmy krajem, w którym bardzo mocno wzrasta ruch samochodów osobowych i ciężarowych. Budujemy nowe inwestycje drogowe, ale musimy niektórych użytkowników ruchu przenosić w nowe przestrzenie. Bardzo ważny jest układ rozwoju ścieżek rowerowych. Kiedyś mogliśmy sobie poradzić z tym, że jednym traktem drogowym poruszają się ciężarówki i rowerzyści. Dziś, by ruch był bezpieczny i sprawny, rowerzyści muszą mieć swoją przestrzeń – podsumowywał marszałek województwa, Andrzej Buła.

Fot. Kapitan, UMWO

Udostępnij:
Wspieraj wolne media

Skomentuj

O Autorze

Dziennikarz, publicysta, dokumentalista (radio, tv, prasa) znany z niekonwencjonalnych nakryć głowy i czerwonych butów. Interesuje się głównie historią, ale w związku z aktualną sytuacją społeczno-polityczną jest to głównie historia wycinanych drzew i betonowanych placów miejskich. Ma już 65 lat, ale jego ojciec dożył 102. Uważa więc, że niejedno jeszcze przed nim.