Opolscy radni Platformy Obywatelskiej przygotowali projekt apelu do premiera w sprawie możliwej marginalizacji czy nawet likwidacji lotniska w w Pyrzowicach. Dobra wiadomość, która wczoraj obiegła media, o zaniechaniu przez PiS budowy Centralnego Portu Komunikacyjnego okazała się niestety fake newsem.
– To megalomański projekt, którego od początku jesteśmy przeciwnikami a którego także mieszkańcy województwa opolskiego będą ofiarami – uważa sekretarz PO w Opolu Tobiasz Gajda. Już sam projekt pracowni Normana Fostera kosztuje 850 min zł., a 327 mln zł projekt pasów startowych. Ponadto CPK zmusza do przesiedlenia mieszkańców kilku tysięcy gospodarstw domowych. CPK to nie tylko lotnisko, ale i kolej dużych prędkości, która ma przebiegać według projektu przez środek wielu osiedli nawet w sąsiednich województwach.
– Istnieje ryzyko likwidacji łubianego i popularnego portu lotniczego Katowice w Pyrzowicach – mówił na konferencji prasowej Gajda. – Jak zapowiedział Prezes zależnego od rządu Przedsiębiorstwa Porty Lotnicze, które zaraz stanie się częścią CPK: Stanisław Wojtera – jest zainteresowany wykupieniem akcji Spółki Węglokoks, która posiada 42,492 % udziałów w porcie. Przy 17% udziałów PPL, kontrolowana przez rząd spółka miałaby większościowy udział w Katowice Airport. Istnieje zatem realne ryzyko przejęcia lotniska w Pyrzowicach przez CPK, stopniowej jego marginalizacji oraz likwidacji tego istotnego z punktu widzenia mieszkańców oraz rozwoju Opola i Opolszczyzny – lotniska w Pyrzowicach.
Klub Radnych PO w Radzie Miasta Opola przygotował projekt apelu w formie uchwały i liczy, że tak jak w Katowicach zostanie ona jednogłośnie, ponad podziałami przyjęta przez opolskich radnych. Zgodnie z zasadą: zawsze z samorządami. Samorządy – Miasto Katowice i Województwo Śląskie chcą nabyć udziały Spółki Akcyjnej Węglokoks, będącej większościowym udziałowcem Spółki Górnośląskie Towarzystwo Lotnicze, zarządzającej Portem Lotniczym Katowice w Pyrzowicach im. Wojciecha Korfantego. Obecnie Województwo Śląskie i Miasto Katowice posiadają mniejszościowy udział (39,774 %) w spółce zarządzającej lotniskiem Katowice Airport.
– To temat jest istotny zarówno z perspektywy czasu przemieszczania się mieszkańców Opola i Opolszczyzny, jak i rozwoju miasta – mówiła Barbara Kamińska wiceprzewodnicząca RM w Opolu. – Marginalizacja, a późniejsza likwidacja lotnika w Pyrzowicach, tak naprawdę położonego przecież bliżej granic Opolszczyzny, aniżeli niejednego miasta w woj. śląskim – negatywnie odbiłaby się na komforcie mieszkańców oraz zahamowałaby rozwój m.in. terenów Wałbrzyskiej Strefy Ekonomicznej w Opolu. To lotnisko ze świetną i bogatą ofertą. Opolszczyzna nie dysponuje swoim lotniskiem i często korzystamy z jego oferty by szybko i sprawnie przemieszczać się po Europie i świecie, a także by pozyskiwać inwestorów. Centralizacja zawsze jest zła. To samorządy będą wiedziały jak najlepiej dostosować ofertę lotniska do potrzeb mieszkańców Katowic, woj. śląskiego, ale również i województw ościennych – w tym Opola i województwa opolskiego. Dlatego proszę w imieniu Klubu o jednogłośne podjęcie apelu podczas najbliższej sesji rady miasta – wzorem Katowic i Sejmiku Województwa Śląskiego – apeluje Kamińska
Do apelu przyłącza się Maksymilian Polis z PO w Strzelcach Opolskich. – Lotnisko w Pyrzowicach jest położone bliżej granic Opolszczyzny niż niejednego miasta w woj. śląskim. Ja reprezentuję tu powiat strzelecki, który obok powiatów sąsiadujących ma na to lotnisko najbliżej. Decyzja o konieczności dojazdu pod Baranów, do mającego powstać CPK, z pewnością negatywnie odbiłaby się na komforcie mieszkańców, jak i czasie ich podróży oraz na potencjale inwestycyjnym Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej w Ujeździe. Dlatego proponuję wzmocnienie naszego dzisiejszego apelu poprzez podjęcie podobnych w gminach powiatu strzeleckiego, przez Miasto Strzelce Opolskie, Powiat Strzelecki oraz powiaty ościenne. Jeden duży port lotniczy nie jest w interesie nikogo. Chcemy latać lokalnie – tylko tak możemy się sprawnie przemieszczać i rozwijać potencjał naszych gmin województwa opolskiego – mówił Polis.
Tylko w 2022 r. lotnisko obsłużyło już 3,5 min pasażerów oraz uczestniczyło w przeładunku 30 tys. ton towarów.