„Od jeziora do jeziora” po raz siódmy. Miłośnicy sportu pobiegli i pomaszerowali z kijkami w Dobrzeniu Wielkim [GALERIA]

Najstarszym uczestnikiem imprezy po raz kolejny był 85-letni Zygmunt Durecki z Dobrzenia Wielkiego, który wystartował w marszu nordic walking na 5 km.   © Tomasz Chabior

Cały przekrój wiekowy biegaczy, od 5-latków aż po 85-letniego Zygmunta Dureckiego, wystartował w biegach lub marszu nordic walking podczas imprezy „Od jeziora do jeziora” w Dobrzeniu Wielkim. Odbyła się ona w sobotę, 21 maja, i zgromadziła niemalże 400 aktywnych osób.

Organizatorzy przewidzieli kategorie dla dzieci i młodzieży oraz dla dorosłych. 5-latki i 6-latki startowały w biegach na 300 m, grupa wiekowa 7-8 lat w biegach na 400 m, 9-10 lat na 500 m, 11-12 lat na 600 m, a 13-14 i 15-16 lat na 800 m. Natomiast na dorosłych, do których zaliczono osoby od 17. roku życia wzwyż, czekały trzy starty open: bieg na 5 km, bieg na 10 km oraz marsz nordic walking na 5 km.

– Bardzo dobra trasa przełajowa, idealny leśny grunt z podbiegami i zbiegami, trochę korzeni. Skoro tydzień temu na asfalcie pokonałem 5 kilometrów w 30 minut, a dziś w 29, to jest świetnie – ocenił Andrzej Kawoń z Namysłowa. – Zaliczyłem już ponad 500 biegów, kiedyś były to półmaratony, ale z wiekiem ograniczyłem dystanse i po prostu się bawię. Mam już 68 lat i biegam dla zdrowia. Jeżdżę na wiele biegów, prawie na wszystkie w zasięgu 100 kilometrów od domu. Tutaj jestem po raz pierwszy, wcześniej nie miałem okazji.

W biegach dziecięcych i młodzieżowych wystartowało łącznie około 180 osób, a w startach open dla dorosłych blisko 200. Nowością była też sztafeta dla firm, w której wystartowały trzy drużyny reprezentujące: Protec, Nutricię i Przedszkole Publiczne nr 25 w Opolu. Całość wpisowego ze sztafety organizatorzy przekażą na leczenie Pauliny Szargut.

6-latka cierpi na neurofibromatozę typu I, a fundusze potrzebne na jej leczenie to około 1,5 miliona złotych. Pomiędzy biegami krążyła też puszka, do której uczestnicy tego sportowego wydarzenia wrzucali pieniądze na terapię Pauliny. Wesprzeć dziewczynkę można też na portalu internetowym SiePomaga, dokładnie pod tym adresem: www.siepomaga.pl/waleczna-paulinka. Pieniądze wpłacać można za pomocą przelewu lub SMS, można też przekazać 1% swojego podatku.

Podczas „Od jeziora do jeziora” odbył się też tradycyjny już humorystyczny bieg przebierańców. W poprzednich latach były to starty między innymi w kapeluszach, szlafrokach, garniturach i fartuchach, a tym razem tematem przewodnim były piżamy. Przed uczestnikami imprezy zaprezentowali się też karatecy z klubu Ari działającego na terenie Dobrzenia Wielkiego, Popielowa i Opola-Czarnowąsów. Do tego dzieci mogły skorzystać z dmuchanych zamków, a na koniec wśród uczestników odbyło się losowanie roweru.

Impreza „Od jeziora do jeziora” odbyła się w Dobrzeniu Wielkim już siódmy raz. Zorganizowało ją Stowarzyszenie Ludzi Kreatywnych „Talent”. Wydarzenie finansowo wsparły Urząd Marszałkowski Województwa Opolskiego i Urząd Gminy w Dobrzeniu Wielkim, a patronat medialny nad biegiem objął portal internetowy i magazyn Opowiecie.info.

– Na naszych biegach mieliśmy już i ulewny deszcz i ostre słońce i śnieg, ale taki silny wiatr, jak dziś, jest dopiero pierwszy raz. Przerobiliśmy więc już wszystkie warunki pogodowe i żadne z nich nie odstraszyły biegaczy, także te dzisiejsze – podkreśliła Ewa Holeksa, prezeska Stowarzyszenia Ludzi Kreatywnych „Talent”. – Przyjechało tutaj bardzo dużo osób, bo prawie 400. Standardowo każdy znalazł coś dla siebie, zadebiutowała też sztafeta firmowa 4 x 2500 m, wszystko to oceniam bardzo pozytywnie. Muszę też zaznaczyć, że co prawda zaczynaliśmy od imprezy integracyjnej dla amatorów biegania, ale z roku na rok startuje tu coraz więcej zawodowców.

fot. Tomasz Chabior

Udostępnij:
Wspieraj wolne media

Skomentuj

O Autorze

W dziennikarstwie od 9 lat, w fotografii o rok krócej. Miłośnik narciarstwa, karate i siatkówki, spośród których nie uprawia tylko trzeciej z dyscyplin. Przez całe życie poświęca się sportowi, choć w Opowiecie.info zajmuje się też innymi tematami. W wolnym czasie fotografuje krajobrazy, szczególnie podczas podróży, które tak bardzo kocha.