W Galerii Sztuki Współczesnej w Opolu otwarto retrospektywną wystawę prac (głównie fotografii) Zbigniewa Libery. Ekspozycję o tytule Efekty wybranych badań terenowych. Fotografie, video i rysunki z lat 1984-2022 można zwiedzać do 26 czerwca.

– Już trzy lata temu planowaliśmy tę wystawę – mówi Zbigniew Libera. – Ostatecznie doszła do skutku wyłącznie dzięki determinacji Łukasza Kropiowskiego, który przekonał mnie, by wystawić w Opolu mini retrospektywę.

Na wystawie prezentowane są prace pochodzące z Muzeum Historii Fotografii im. Walerego Rzewuskiego  w Krakowie, z warszawskich galerii Raster i Asymetria, a także ze zbiorów kolekcjonerów prywatnych i własnych  artysty.

– Patrząc na cały, bardzo bogaty dorobek Zbigniewa Libery „Efekty wybranych badań terenowych. Fotografie, video i rysunki z lat 1984-2022” to dość wąski wycinek jego twórczości. Ta niewielka retrospektywa kładzie nacisk głównie na fotografię, czyli medium, które z perspektywy czasu jawi się jako dominujące w twórczości artysty. Mimo, że wybór jest wąski, mam nadzieję, że wystawa sygnalizuje najważniejsze wątki, które przez te niemalże 40 lat pojawiały się w twórczości artysty – opowiada Łukasz Kropiowski, kurator wystawy i dodaje:

– Fotografię postrzegamy jako medium bardzo realistyczne, rejestrujące to, co widzimy, jako świadka wydarzeń. W twórczości Zbigniewa Libery fotografia jest przede wszystkim narzędziem analizy rzeczywistości, ale też samych obrazów fotograficznych, analizy tego, czego mogą chcieć od nas obrazy, co próbują na nas wymóc. Nie oszukujmy się – obrazy wciąż próbują wywrzeć na nas wpływ, starają się byśmy postrzegali świat tak, jak one chcą. W obrazach wciąż obecne są różne narracje, które codziennie na nas wpływają.

– Artysta bardzo świadomie wykorzystuje moc obrazów i stara się wpływać na nas poprzez uświadamianie nam mechanizmów narracyjnych i manipulacyjnych, które są na nas wywierane niemal bez przerwy.

W sobotę (21 maja) o godz. 16.00 będzie okazja do obejrzenia wystawy razem z autorem prac. W zwiedzaniu pomocny jest przewodnik po wystawie, dzięki któremu można poznać tytuły prezentowanych fotografii. Można po niego sięgnąć przy wejściu do galerii.

Ekspozycja będzie otwarta do 26 czerwca.

Fot. Anna Plewa

Udostępnij:
Wspieraj wolne media

Skomentuj

O Autorze