Zbiór ponad 3000 negatywów zdjęć trafił do Muzeum Śląska Opolskiego w Opolu w tamtym roku. Ich autorem jest Marian Kornicki, mieszkający w Opolu od 1946 roku. Niezwykła kolekcja zostanie przeniesiona na wystawę, ale każdy opolanin może ją uzupełnić własnymi pamiątkami. Muzeum zachęca do kontaktu!

Podarowane zdjęcia są unikalną dokumentacją różnych wydarzeń w mieście, które miały miejsce po 1946 roku. Wśród nich są m.in. hucznie obchodzone dożynki w 1946 i 1947 roku, Boże Ciało w 1946 roku, wystawa „Opole 1945-1948” z 1948 roku i wiele innych.

Chcąc podzielić się niezwykłą kolekcją, muzealnicy przygotowują obecnie wystawę „Odzyskane Opole 1945-1950”, na której w większości obejrzymy fotografie ze zbioru Mariana Kornickiego.

– Nasza ekspozycja zostanie uzupełniona również o materiały archiwalne. Przy jej budowaniu muzeum będzie współpracowało z Archiwum Państwowym w Opolu – informuje Bogna Szafraniec z Muzeum Śląska Opolskiego.

Podzielmy się pamiątkami po powojennym Opolu

Na tym nie koniec. Muzeum zachęca wszystkich mieszkańców do podzielenia się prywatnymi pamiątkami, które mogą trafić na ekspozycję.

– Zachęcamy opolan do udziału w tworzeniu tej wystawy. Jeśli ktoś posiada jakieś ciekawe materiały z pierwszych lat po wojnie, na przykład dokumenty, zdjęcia czy też relacje dotyczące Opola, jego mieszkańców, a być może swojej własnej rodziny, bardzo prosimy o kontakt – dodaje.

Z Muzeum Śląska Opolskiego można się kontaktować pisząc maila na adres: b.szafraniec@muzeum.opole.pl
lub dzwoniąc pod nr tel. 77 443 17 55.

Fot. zbiory MŚO

Udostępnij:
Wspieraj wolne media

Skomentuj

O Autorze

Dziennikarka, redaktor wydania miesięcznika Opowiecie.info. Wcześniej związana przez 10 lat z Nową Trybuną Opolską w Opolu. Pisze o tym, czym żyje miasto, z naciskiem na kulturę. Fanka artystów i muzyków, brzmień pod każdą postacią oraz twórczych inicjatyw. Lubi dużo rozmawiać. W wolnym czasie jeździ na koncerty i festiwale, czyta książki i ogląda filmy – dość często o mafii.