Gmina Dobrzeń Wielki to nie tylko lasy, jeziora i świetna infrastruktura turystyczna to również ogromny potencjał kulturowy. Podczas czwartkowego (13 października) spotkania odkrywali go mieszkańcy, seniorzy, lokalni aktywiści i społecznicy.
„Cudze chwalicie, swego nie znacie” albo znacie tylko nie wiecie jak można to wykorzystać. Podczas dyskusji uczestnicy mogli pochwalić się lokalnymi produktami i tradycjami oraz skonsultować pomysły z ekspertami, którzy pracują nad rozwojem własnych miejscowości od wielu lat.
Rozmawialiśmy o lokalnym potencjale kulturowym i możliwościach wykorzystania go w tworzeniu podmiotów ekonomii społecznej i rozwoju lokalnej społeczności. Tutejsze Koło Gospodyń Wiejskich skupia się m.in. na wykorzystaniu ziół rosnących w okolicy, ale mają też olbrzymi potencjał jeśli chodzi usługi opiekuńcze czy turystyczne – mówi Anna Jurczyk-Mierzejewska, prezes Stowarzyszenia Animacji Lokalnej Arkona z Byczyny.
Spotkania odbywają się w ramach projektu Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej i są narzędziem, które pomaga gminom województwa opolskiego odkryć ich potencjał oraz wytyczyć drogę jego rozwój.
Na każdym spotkaniu próbujemy odkryć możliwości danej gminy chcemy pracować na jej na zasobach. Każda z tych gmina jest na trochę innym etapie rozwoju, każda ma swoiste problemy, ale też swoisty i ogromny potencjał. W każdej z tych miejscowości dowiaduję się niesamowitych rzeczy i szkoda, że nasze województwo w ujęciu turystycznym nadal jest na szarym końcu, bo mamy się czym chwalić – dodaje Anna Jurczyk-Mierzejewska.
Dyskusja nie skupiała się wyłącznie na zasobach naszej gminy, uczestnicy mogli również poznać flagowe produkty województwa opolskiego.
Spotkanie obfitowało w niesamowitą ilość informacji nt. regionalnych produktów naszego województwa. Możemy pochwalić się m.in. Śmietankówką z Olesna, serami z kminkiem, Karpiem Niemodlińskim, krupniokami z Górek czy kołoczem śląskim. Produkty lokalne, to często wyższa cena, ale za nią idzie lepsza jakość i naturalne, zdrowe składniki, to dlatego cieszą się coraz większym zainteresowaniem – mówiła Monika Ledwolorz-Gierok, radna gminy Dobrzeń Wielki, członkini KGW Dobrzenianki.
W naszej gminie drzemie ogromny potencjał, w Chróścicach mamy palarnię kawy, panie z KGW oferują maści i nalewki z ziół, kilka lat temu podczas odpustu sprzedawano tzw. rochuski, ciastka w kształcie muszli. Trzeba się tym chwalić i promować naszych lokalnych wytwórców – dodaje Monika Ledwolorz-Gierok.
Seminarium z zakresu kluczowych sfer rozwoju pn. rolnictwo społeczne określonych w Opolskim Programie Rozwoju Ekonomii Społecznej na lata 2016-2022, przeprowadzone zostało w ramach projektu Wsparcie dla opolskiego modelu promocji, upowszechniania oraz rozwoju sektora ekonomii społecznej
współfinansowanego ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Opolskiego na lata 2014-2020.