W najbliższą sobotę (3 marca) w Teatrze Lalki i Aktora w Opolu będziemy mogli obejrzeć  sztukę „Ojczyzna” wg tekstu Krystyny Miłobędzkiej.

W roku 2018 obchodzimy w Polsce 100. rocznicę odzyskania niepodległości. Z tej okazji w całym kraju planowanych jest mnóstwo wydarzeń, które nawiązywać będą do tego wyjątkowego historycznego wydarzenia. Również w naszym mieście odbędzie się mnóstwo imprez, do których dołączyły liczne instytucje.

Opolski Teatr Lalki i Aktora swoje pierwsze wydarzenie związane z całorocznymi obchodami organizuje już w najbliższa sobotę, 3 marca. Będzie to spektakl „Ojczyzna” wg tekstu Krystyny Miłobędzkiej adresowany do dzieci w wieku 6+. Spektaklowi towarzyszyć będą warsztaty.

„Ojczyzna” to jedna z wielu sztuk, jakie Krystyna Miłobędzka napisała dla dzieci. Podobnie jak pozostałe teksty dla najmłodszych, swoją formą sztuka odnosi się do dziecięcych zabaw.

Jak wspomniała poetka, pierwszym impulsem do napisania „Ojczyzny” było pytanie jej małego synka: „Mamo, a co to jest ojczyzna?”, które zmusiło ją do zastanowienia się nad tym pojęciem – tylko pozornie prostym i oczywistym. Ta sztuka to zapis jej własnych przemyśleń na temat „ojczyzny”. Autorka odwołuje się w „Ojczyźnie” do dziecięcego poznawania i odczuwania świata, mówiąc do dziecka jego językiem i ucząc dziecko rozumieć to słowo.

Spektakl, na podstawie tego tekstu przygotowali studenci Akademii Sztuk Teatralnych im. St. Wyspiańskiego w Krakowie Filii we Wrocławiu. Bohaterami spektaklu są abstrakcyjne postaci (Mowa, Droga, Klocek, Pan Wojsko), którzy w teatralnym świecie zwracają się do małego widza prostymi słowami. Bohaterowie tworzą symbole i słowa, które nazywają otaczający ich świat. Za pomocą prostych elementów scenografii, bohaterowie budują świat wspólnie, samodzielnie, burzą i tworzą na nowo, szukając przy tym odpowiedzi na pytania: Gdzie „ojczyzna” ma swój początek? Z czego się składa? Kto ją buduje? Co jest w niej dobrego? Czy może istnieć bez nas? Czy my możemy istnieć bez niej?

Tuż po spektaklu aktorzy zapraszają na warsztaty pn. „Wspólne budowanie ojczyzny”, do których zaproszeni są wszyscy mali widzowie. Podczas nich dzieci będą mogły ułożyć z klocków tylko sobie znane miejsca i budowle lub wspólnie zbudować nową „Ojczyznę”.

Termin: 3 marca 2018 r., godz. 10:30 (mała scena)
Czas trwania spektaklu: 40 min + warsztaty 20 min
Cena: 10 zł od osoby
Wiek odbiorców: od 6 lat

Fot. Dorota Bator, materiał OTLiA

Udostępnij:
Wspieraj wolne media

Skomentuj

O Autorze

Zawsze Pewnie, Zawsze Konkretnie