Mróz, który od kilku dni jest obecny w naszym regionie, nie tylko nam daje się we znaki. Niskie temperatury nie są przyjazne również ptakom. Większość energii, którą mają w swoich małych ciałkach pochłania im w tym czasie poszukiwanie niezbędnego do życia pokarmu.

Wielu z nas decyduje się dokarmiać ptaki w tym trudnym dla nich okresie, często robi to jednak nieudolnie. Ptaki przylatują w pobliże naszych domów, gdyż wiedzą doskonale, że mogą spodziewać się „darmowej stołówki”. Jeśli już zdecydujemy się na zimowe dokarmianie – róbmy to regularnie. Ptaki szybko przyzwyczajają się do takiego źródła pokarmu i dłuższe przerwy w dostarczaniu im pożywienia mogą być dla nich niebezpieczne.

Pamiętajmy, że ptaki nie jedzą tego co my. Do karmienia używamy tylko naturalnych produktów. Nie mogą one być w żadnym razie przetworzone przez człowieka. W sklepach bez trudu dostaniemy różne kasze, zboża, płatki owsiane czy ziarna słonecznika. Dla wielu ptaków przysmakiem może być słonina – ważne jest jednak, by zbyt długo nie wisiała, bo zjełczeje. Trudno ustalić uniwersalne menu dla wszystkich ptaków. Wiemy na pewno, jakie gatunki co lubią, co z łatwością znaleźć można na ekologicznych portalach:

  • Gołębie, sierpówki, kawki i gawrony jedzą grubą kaszę, pszenicę, a także czerstwe, białe pieczywo pokrojone w kostki o wielkości 1 cm.
  • Sikory jedzą surową słoninę, łuskane nasiona orzechów włoskich, słonecznika (łuskane lub w łupinach) oraz konopie.
  • Kosy i kwiczoły jedzą przekrojone jabłka, morele, mrożone owoce czarnego bzu, jarzębiny, ligustra, porzeczek, jagód, aronii, a także rodzynki i pokrojone daktyle. Należy unikać podawania suszonych owoców, gdyż pęcznieją w wolu, co w przypadku zjedzenia zbyt dużej ilości może być dla ptaka niebezpieczne.
  • Wróble i mazurki jedzą proso, drobne kasze, łuskany słonecznik.
  • Dzwońce i zięby jedzą nasiona słonecznika i konopie.
  • Trznadle jedzą proso, łuskany owies i płatki owsiane

Ptaki są często dokarmiane w sposób przypadkowy i nieprzemyślany, a niewłaściwy rodzaj pokarmu powoduje więcej szkód niż pożytku. Głodne ptaki zjedzą wszystko, ale efekty mogą być tragiczne.

O czym należy pamiętać?

Ptaków nie wolno karmić produktami solonymi, tj. orzeszkami solonymi, soloną słoniną, słonym pieczywem. Bardzo niebezpieczny jest pokarm zepsuty (np. spleśniały chleb) lub pieczywo namoczone i zamarznięte.

Nie wolno dawać ptakom nieugotowanego pęczaku oraz innych pęczniejących w przewodzie pokarmowym ziaren i kaszy.

Pomóżmy ptakom bezpiecznie przetrwać zimę, nie narażając ich z naszej strony na niebezpieczeństwo!

Udostępnij:
Wspieraj wolne media

Skomentuj

O Autorze

Zawsze Pewnie, Zawsze Konkretnie