Po raz XV Elektrownia Opole otworzyła swoje drzwi dla zwiedzających. 18 i 19 października każdy chętny mógł zobaczyć wnętrze jednej z najnowocześniejszych elektrowni na świecie i poznać tajniki produkcji energii elektrycznej.

W piątek i sobotę (18 i 19 października) każdy mógł zobaczyć „serce” jednej z najnowocześniejszych elektrowni na świecie i poznać tajniki produkcji energii elektrycznej w dwóch nowych blokach energetycznych o mocy 1800 MW. Najliczniejszą grupą zwiedzających była młodzież. Zarówno najmłodsi uczniowie szkół podstawowych, jak i starsi, ze szkół średnich, wykazali duże zainteresowanie tegoroczną edycją. Nie zabrakło również studentów, mieszkańców regionu oraz osób, które przyjechały z daleka, aby zobaczyć, jak działa trzecia co wielkości polska elektrownia.

Około 700 osób w ciągu dwóch dni odwiedziło opolską elektrownię

Pamiątkowe zdjęcie przy turbinie 900 MW bloku nr 5

– Bardzo się cieszę, że zainteresowanie naszym zakładem z biegiem lat nie maleje, a liczba zwiedzających z roku na rok rośnie, co potwierdza tegoroczna edycja dni otwartych – podkreśla Mirosław Pietrucha, dyrektor Elektrowni Opole. – Nasi goście szczegółowo poznali proces wytwarzania prądu w nowych blokach energetycznych, w których zastosowano najnowocześniejsze rozwiązania, pozwalające spełniać wszystkie wymogi stawiane przez Unię Europejską w zakresie ochrony środowiska i bezpieczeństwa pracy – tłumaczy.

Około 700 osób w ciągu dwóch dni odwiedziło opolską elektrownię

Uczniowie na nastawni energetycznej

– Dużym zainteresowaniem, szczególnie wśród najmłodszych uczestników, cieszyły się dwie nowe chłodnie kominowe o wysokości 185,1 m każda, na których na cześć Festiwalu Piosenki w Opolu namalowane zostały pierwsze takty piosenki „Poszła Karolinka do Gogolina”. Przygotowaliśmy również wiele ciekawych informacji z historii budowy nowych bloków, uruchomienia i bieżącego funkcjonowania Elektrowni Opole – mówi Mirosław Pietrucha.

Około 700 osób w ciągu dwóch dni odwiedziło opolską elektrownię

Zwiedzanie maszynowni bloków 1-4 opolskiej elektrowni

Wycieczki oprowadzali przewodnicy, w tym pracownicy elektrowni, którzy odpowiadali na szczegółowe pytania zwiedzających, dotyczące, nie tylko infrastruktury i produkcji energii, ale również specyfiki pracy, rynku energii w Polsce i na świecie oraz sposobów pozyskiwania surowców energetycznych. Młodszych gości najbardziej interesowała wysokość komina. Wejście każdej grupy na teren Elektrowni Opole poprzedzone było prelekcją szczegółowo opisującą pracę zakładu.

Udostępnij:
Wspieraj wolne media

Skomentuj

O Autorze

Zawsze Pewnie, Zawsze Konkretnie