Dziecięca Opieka Koordynowana działa w oparciu o kontakt z NFZ. W tym roku Kliniczne Centrum Ginekologii, Położnictwa i Neonatologii w Opolu podpisało go  po raz pierwszy. 

– Koordynowaną opieką mogą być objęte dzieci do lat 3, u których zdiagnozowano ciężkie
i nieodwracalne upośledzenia, albo nieuleczalną chorobę zagrażającą życiu, które powstały w prenatalnym okresie rozwoju lub w czasie porodu – mówi Edward Puchała, dyrektor placówki.

– Są nią również objęte noworodki urodzone przedwcześnie przed ukończeniem 33. tygodnia ciąży z bardzo małą masą urodzeniową.

Narodowy Fundusz Zdrowia nie przewiduje limitów dotyczących ilości dzieci, które mogą skorzystać z koordynowanej opieki w ramach DOK, zatem będziemy mogli nią objąć wszystkie zakwalifikowane do programu dzieci.

– Poradnia Neonatologiczna specjalizuje się w opiece medycznej nad dziećmi przedwcześnie urodzonymi, które po zakończeniu hospitalizacji kierowane są do naszej poradni. Część z nich będzie z niej korzystała na dotychczasowych zasadach, dla części  –  po zakwalifikowaniu do programu – zakres specjalistycznej opieki może być rozszerzony o dodatkowe konsultacje, badania, których – z powodu stanu zdrowia –  mogą wymagać  niektóre maluszki – wyjaśnia lek. Małgorzata Gawor, kierownik poradni, specjalista pediatrii i neonatologii.

Kwalifikacja dzieci, które mogą skorzystać z pakietu świadczeń realizowanych w ramach Dziecięcej Opieki Koordynowanej, muszą być zgodne z  wytycznymi ustawy o wsparciu kobiet w ciąży i rodzin „Za życiem”.

Dla każdego dziecka zakwalifikowanego do programu  lekarz prowadzący  – neonatolog lub pediatra – współpracujący ze specjalistycznym zespołem  (w dziedzinie neurologii dziecięcej, rehabilitacji medycznej, okulistyki, kardiologii dziecięcej, otorynolaryngologii dziecięcej, audiologii, ortopedii, endokrynologii, chirurgii dziecięcej, neurochirurgii oraz psychologa, logopedy,  dietetyka, doradcy laktacyjnego), zaplanuje indywidualny plan leczenia, opieki i rehabilitacji.

– Kompleksowa  opieka nad dzieckiem,  w pełni dostosowana do konkretnego schorzenia, ma na celu całkowite wyeliminowanie zaburzeń i jego dalszy normalny rozwój lub zapobieganie utrwaleniu się niepełnosprawności i  dalszy, względnie prawidłowy rozwój z koniecznością tylko niewielkiej pomocy terapeutyczne – podsumowuje.

Ciężko chore dzieci otrzymają kompleksową opiekę w Opolu

Fot. Anna Konopka

Udostępnij:
Wspieraj wolne media

Skomentuj

O Autorze

Dziennikarka, redaktor wydania miesięcznika Opowiecie.info. Wcześniej związana przez 10 lat z Nową Trybuną Opolską w Opolu. Pisze o tym, czym żyje miasto, z naciskiem na kulturę. Fanka artystów i muzyków, brzmień pod każdą postacią oraz twórczych inicjatyw. Lubi dużo rozmawiać. W wolnym czasie jeździ na koncerty i festiwale, czyta książki i ogląda filmy – dość często o mafii.