Region opolski plasuje się mnie więcej w połowie tabeli 16 województw ze średnią 35,7%.

Wystawienie e-zwolnień najlepiej wychodzi lekarzom w województwie zachodniopomorskim (49,1%), podlaskim (47,7 %), mazowieckim (42,8 %) i pomorskim (41,3 %). Sporo do nadrobienia mają województwa wielkopolskie (25,9%), śląskie (27,3%) i lubuskie (28%).

Obowiązek wystawiania elektronicznych zwolnień lekarskich był niejednokrotnie przesuwany. Ostatnią datą miał być 1 lipca, jednak wyznaczono kolejny termin na obowiązkowe e-zwolnienia, tym razem 1 grudnia.

Jak z zaświadczeniami chorobowymi wystawianymi online radzą sobie lekarze w regionie?

– W lipcu w województwie opolskim lekarze wystawili prawie 40 tys. zwolnień lekarskich, z czego 14 tys. to zaświadczenia sporządzone elektronicznie. Tych wydanych przez Internet było 35,7%, a średnia w kraju wyniosła 35,6% – mówi Sebastian Szczurek, regionalny rzecznik prasowy ZUS.

– Bardzo dobrze wypadają lekarze z powiatów strzeleckiego i krapkowickiego, gdzie prawie 58% zwolnień chorobowych to e-zwolnienia – dodaje Szczurek.

Znacznie częściej niż przeciętnie w województwie i w kraju z trybu elektronicznego korzystają lekarze w powiatach prudnickim, kluczborskim, nyskim i głubczyckim. Tam na każde 100 zwolnień od 40 do 46 jest wystawianych bez użycia papierowych druków.

W naszym województwie są szpitale i zakłady opieki zdrowotnej, gdzie 80–90% zwolnień jest generowanych przez Internet. Tak wysokim wskaźnikiem może się pochwalić wielu lekarzy w ramach indywidualnych praktyk albo działających jako spółki partnerskie. Na przeciwnym biegunie są placówki medyczne i prywatne gabinety lekarskie, w których proces przechodzenia ze zwolnień papierowych na e-zwolnienia jest na początku rozwoju. Tam lekarze do tej pory nie wystawili ani jednego e-ZLA. Jak przyznają przedstawiciele opolskiego oddziału, najmniej e-zwolnień wpływa do placówek ZUS w Kędzierzynie-Koźlu, Oleśnie, Brzegu czy Namysłowie.

Jak w tym rankingu wypada stolica województwa i opolski powiat?

Oddział ZUS w Opolu zarejestrował w pierwszym wakacyjnym miesiącu nieco ponad 11 800 zaświadczeń o czasowej niezdolności do pracy. Dokładnie 3595 to te elektroniczne, co stanowiło 30,2% ogółu, zatem do średniej w województwie jeszcze trochę brakuje.

W województwie opolskim jest obecnie ponad 2900 lekarzy i medyków, którzy mają prawo wysyłać pacjentów na chorobowe. Nadal około 200 z nich nie posiada bezpłatnego profilu na Platformie Usług Elektronicznych ZUS, dzięki któremu mogliby zrezygnować z pobierania i rozliczania się w ZUS z papierowych formularzy „L4”. To postęp, bo jeszcze w czerwcu lekarzy bez konta na PUE ZUS było dwa razy więcej. W całej Polsce decydować o tym, czy mamy zostać w domu, czy wracać do pracy może prawie 146 tys. lekarzy. Ponad 97 tys. z nich przynajmniej raz w ostatnim półroczu wystawiło e-ZLA.

Inf. Sebastian Szczurek

Udostępnij:
Wspieraj wolne media

Skomentuj

O Autorze

Zawsze Pewnie, Zawsze Konkretnie