Premiera dokumentalnego filmu „Twarzą w twarz”, zrealizowanego przez opolską Fundację Filmową Polscy Wychodźcy, z funduszy Ministerstwa Spraw Zagranicznych, ze wsparciem UMWO i patronatem MKiDN i opolskiego ratusza, odbyła się w piątek (27 września) w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Opolu.

Polsko-czeskie pogranicze , na którym znajduje się znaczny obszar województwa opolskiego, stało się pretekstem do powstania inicjatywy, mającej zainteresować mieszkańców obu krajów tym, co nas łączy i co warto pielęgnować w kolejnym pokoleniu.

To właśnie wspólna historia, dystans do zwyczajów, nawyków i niuansów kultury czy cenione atrakcje turystyczne Czech (na czele z Pragą) były genezą powstania dokumentalnego filmu edukacyjnego „Twarzą w twarz”.

Opolska produkcja w dość humorystycznym tonie ma przybliżyć niebanalne postacie i historie z ostatniego 600-lecia, warte uwagi nie tylko młodzieży szkolnej.

Wraz z autorką filmu, dr Dagmarą Spolniak, ożywioną dyskusję prowadzili znakomici goście: dziennikarz i publicysta Leszka Mazana (miłośnik Pragi i wojaka Szwejka), prof. UO Marek Białokur, a historyczną oprawę zapewnili przedstawiciele polskich i czeskich bractw rycerskich.

Frekwencja podczas premiery dopisała. Opolanie dowiedzieli się m.in., że sam Matejko był synem Czecha. A ponadto, że świat zawdzięcza Czechom m.in. prysznic, kostki cukru czy św. Jana Nepomucena.

Nie zabrakło też bardziej współczesnych historii, związanych m.in. z Vaclavem Havlem czy absurdami gospodarki PRL, gdy importowaliśmy masowo bałtyckie śledzie właśnie …z Czechosłowacji.

Jednym z bohaterów produkcji jest czeski bard, Jaromir Nohavica, mający w Polsce licznych fanów, dostrzegający w muzyce odwieczną skłonność Polaków do patriotycznej powagi, zaś u Czechów – do zabawy i szukania radości.

Film „Twarzą w twarz”, będzie mieć wkrótce premierę w TVP Historia, a na jego kanwie powstaną konspekty lekcji historii dla uczniów szkół średnich.

Więcej o projekcie można przeczytać na www.polscywychodzcy.pl.

fot. KAMIL foto

Udostępnij:
Wspieraj wolne media

Skomentuj

O Autorze

Dziennikarka, redaktor wydania miesięcznika Opowiecie.info. Wcześniej związana przez 10 lat z Nową Trybuną Opolską w Opolu. Pisze o tym, czym żyje miasto, z naciskiem na kulturę. Fanka artystów i muzyków, brzmień pod każdą postacią oraz twórczych inicjatyw. Lubi dużo rozmawiać. W wolnym czasie jeździ na koncerty i festiwale, czyta książki i ogląda filmy – dość często o mafii.