Lekarze z Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego USK zdobyli pieniądze na badania, czy cukrzyca może wpływać na uszkodzenia słuchu u chorujących na nią dzieci i młodzieży.

Autorem projektu badań jest Olga Kamińska – Jackowiak, lekarka z oddziału pediatrii USK, która zakwalifikowała się w tym roku do elitarnej Szkoły Młodych Naukowców ISPAD, międzynarodowej organizacji zajmującej się diabetologią dzieci i młodzieży. Zjazd szkoły odbędzie się w ostatnim tygodniu maja w Pradze.

– Każdego roku do Szkoły Młodych Naukowców ISPAD przyjmowanych jest 20 lekarzy z całego świata, którzy przedstawiają najlepsze pomysły na projekty badawcze – wyjaśnia dr hab. n. med. Agata Chobot, kierownik Oddziału i Kliniki Pediatrii USK, profesor Uniwersytetu Opolskiego. – To ogromne wyróżnienie i szansa na uzyskanie fachowego wsparcia w przygotowaniu do realizacji pomysłu, zdobycia kontaktów i unikalnej, najbardziej aktualnej wiedzy z zakresu diabetologii. Cieszę się, że w gronie tegorocznych uczestników znalazła się przedstawicielka naszego ośrodka.

Prof. Chobot sama jest absolwentką takiej szkoły (w tym roku odbywa się 20. edycja programu), a od kilku lat prowadzi też młodych badaczy – lekarzy jako mentor ISPAD.

– Zaproponowałam realizację projektu dotyczącego badań słuchu u dzieci i młodzieży z cukrzycą, leczonych w naszym ośrodku – opowiada Olga Kamińska – Jackowiak. – Chcę sprawdzić, w jaki sposób wyrównanie glikemii, w tym występowanie w przeszłości ostrych powikłań wpływa na ewentualny rozwój tych powikłań. Będziemy też szukać odpowiedzi, jak zapobiegać uszkodzeniom słuchu u chorujących na cukrzycę.

Badania słuchu i narządu równowagi będą nieinwazyjne dla pacjentów. Opolski ośrodek diabetologii dziecięcej już zdobył na nie finansowanie w wysokości 110 tys. zł – grant Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego.

– Planujemy przebadać wszystkich kwalifikujących się pacjentów, będących ponad naszą opieką – wyjaśnia Olga Kamińska-Jackowiak. – Grupą kontrolną będą inne dzieci hospitalizowane na naszym oddziale, które nie mają zaburzeń słuchu i nie chorują na cukrzycę. Udział w Szkole Młodych Naukowców ISPAD w Pradze będzie okazją do dopracowania tego projektu, żeby przyniósł jak najlepszy efekt.

 

Udostępnij:
Wspieraj wolne media

Skomentuj

O Autorze

Dziennikarstwo, moja miłość, tak było od zawsze. Próbowałam się ze dwa razy rozstać z tym zawodem, ale jakoś bezskutecznie. Przez wiele lat byłam dziennikarzem NTO. Mam na swoim koncie książkę „Historie z palca niewyssane” – zbiór moich reportaży (wydrukowanie ich zaproponował mi właściciel wydawnictwa Scriptorium). Zdobyłam dwie (ważne dla mnie) ogólnopolskie nagrody dziennikarskie – pierwsze miejsce za reportaż o ludziach z ulicy. Druga nagroda to też pierwsze miejsce (na 24 gazety Mediów Regionalnych) – za reportaż i cykl artykułów poświęconych jednemu tematowi. Moje teksty wielokrotnie przedrukowywała Angora, a opublikowałam setki artykułów, w tym wiele reportaży. Właśnie reportaż jest moją największą pasją. Moim mężem jest też dziennikarz (podobno nikt inny nie wytrzymałby z dziennikarką). Nasze dzieci (jak na razie) poszły własną drogą, a jeśli już piszą, to wyłącznie dla zabawy. Napisałam doktorat o ludziach od pokoleń żyjących w skrajnej biedzie, mam nadzieję, że niedługo się obronię.