21 laureatów i 32 wyróżnienia. Gala Opolskiej Marki, zaplanowana na 25 marca, z powodu epidemii została odwołana. Ze względów bezpieczeństwa sanitarnego w tym roku  organizowane  są trzy kameralne spotkania, podczas których laureaci otrzymują nagrody, przyznane w konkursie. Największe z nich odbyło się dziś w urzędzie marszałkowskim.

Tegoroczna edycja po raz pierwszy była organizowana wspólnie przez urząd marszałkowski, Opolskie Centrum Rozwoju Gospodarki, Wojewódzki Urząd Pracy i Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej.

Dzięki tej wspólnej organizacji i nowym kategoriom w tej edycji konkursu mieliśmy rekordową liczbę zgłoszeń – było ich aż 87. Zgłoszenia w  kategoriach: usługa; produkt; promocja regionu; przedsiębiorstwo dla regionu – wolontariat pracowniczy; pracodawca roku oraz Opolskie ze smakiem były oceniane przez komisję konkursową. Zwycięzcę w kategorii „Lider opolskiej gospodarki” wskazał – na podstawie wpływów z podatku CIT do budżetu zarząd województwa.

– Przyznanie Opolskiej Marki wieńczy dzieło – bo przecież na nią składa się najczęściej ogromne zaangażowanie, odwaga, determinacja, a wreszcie dobra współpraca i kooperacja – mówił marszałek Andrzej Buła podczas spotkania z laureatami.

Maciej Kalski, szef Wojewódzkiego Urzędu Pracy nie krył zadowolenia z przeprowadzonego konkursu w ramach kategorii „Pracodawca roku” – Głosiło się ponad dwudziestu pracodawców – mówił. – Przyznaliśmy dwie nagrody główne i pięć wyróżnień. Rok 2019 był bardzo dobrym rokiem dla rynku pracy. Nasi pracodawcy zatrudnili o 4 tysiące osób więcej. Powstawały nowe miejsca pracy  i powstawały nowe firmy. Kapituła konkursu oceniała pracodawców pod względem kilku zmiennych. Jedną z nich była właśnie dynamika zatrudnienia – wyjaśniał Kalski.

– W kategorii „Wolontariat” mamy się czym pochwalić – przekonywała Agnieszka Gabruk z Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej. –  Jest wiele przedsiębiorstw społecznych działajacych w regionie. Jednoczesnie mamy wiele firm, które angazują się bardzo mocno społecznie. Ofert nie było zbyt wiele ale te które wpłyneły są imponujące, a laureat i wyróżniony to są dwie zupelnie różne kategorie przedsiębiorców. Jednym z nich jest przedsiębiorca społeczny, a drugim tradycyjna firma. Nie można ich przez to porównywać ze soba, ale i jeden i drugi imponująco podchodzą do kwestii społecznej – tłumaczyła Agnieszka Gabruk.

Zgłoszenia w  kategoriach: usługa; produkt; promocja regionu;  przedsiębiorstwo dla regionu – wolontariat pracowniczy; pracodawca roku oraz Opolskie ze smakiem były oceniane przez komisję konkursową.

– Zwycięzcę w kategorii „Lider opolskiej gospodarki” wskazał – na podstawie wpływów z podatku CIT do budżetu zarząd województwa- wyjaśniał dyrektor Opolskiego Centrum Rozwoju Gospodarki Roland Wrzeciono.

Tegorocznymi liderami opolskiej gospodarki  – czyli firmami, które odprowadziły do budżetu największe kwoty podatku CIT – zostali  Górażdże Cement S.A., Nutricia Zakłady Produkcyjne sp. Z o.o. oraz Zakłady Wapiennicze Lhoist S.A. Andrzej Drosik z Nutricii podkreśla, że jego firma produkuje dziś wyroby do 85 krajów, zatrudnia  750 osób,  a fabryka w Opolu to największa fabryka grupy Danone, produkująca odżywki dla dzieci. -Jestem z tego bardzo dumny – przyznał.

A kim jest dzisiaj lider? Piotr Kawka z firmy LHOIST mówi: – Staramy się być firmą, która jest atrakcyjna nie tylko dla właściciela, ale musi być przyjazna dla otoczenia, no i także dla pracownika. Muszą być zaspokojone interesy wszystkich – każdy, kto robi z nami biznes, powinien mieć przeświadczenie, że jesteśmy przyjazną organizacją.

– Kategorię „Opolskie ze smakiem”, w której dotychczas ocenialiśmy jedynie produkty, poszerzyliśmy o restauracje i gospodarstwa agroturystyczne – mówi Agnieszka Okupniak, odpowiedzialna za tę część konkursu.

Jednym z laureatów w kategorii „produkt” została firma ProVent Systemy Wentylacyjne i jej wyrób – elektro-jonizacyjny filtr antysmogowy CLEAN R. Wojciech Skórski z firmy cieszy się, że dziś świadomość znaczenia jakości powietrza dla naszego dobrego życia jest coraz większa. – Filtr CLEAN R to nasze najnowsze urządzenie, jego skuteczność oczyszczania powietrza ze smogu oceniana jest na ponad 99%, a  dedykowany jest on budownictwu jednorodzinnemu – mówi. – Klienci doceniają, że to polski produkt i z sukcesem udaje nam się konkurować z gigantami zagranicznymi – dodaje.

W kategorii „usługa” nagrodę zdobyła m.in. firma WEEGREE sp. z o.o.  Jej szef Grzegorz Kuś mówi, że  roboty humanoidalne to projekt realizowany przez firmę już  od kilku lat. – Takie roboty mają zastosowanie w zakładach produkcyjnych i na recepcjach, np. u nas w recepcji, przy ulicy Krakowskiej. Stworzona została platforma hybrydowa, dzięki której możemy się komunikować z robotem językiem naturalnym,  czyli możemy werbalizować swoje potrzeby. Np. w firmie Halupczok jest dziś cyfrowy majster, którego każdy pracownik może zapytać np. o konkretny wycinek procesu technologicznego i robot odpowie na takie pytania – opowiada Grzegorz Kuś.

Laureaci Opolskiej Marki to często firmy utytułowane i nagradzane nie tylko w kraju, ale i za granicą. Ale wielu z nich podkreśla, że te regionalne opolskie nagrody są dla nich niezmiernie ważne, bo właśnie tutaj są ich korzenie i w tym najbliższym otoczeniu także chcą być doceniani.

A wśród nagrodzonych znaleźli się także Żaneta Plotnik i Kuba Mitoraj ze swoim  muzycznym projektem „Zakuka” inspirowanym melodiami ludowymi śląska opolskiego. Artyści kreują swój oryginalny styl wykorzystując tradycyjne melodie i teksty w połaczeniu z nowoczesnymi brzmieniami.  – Liczymy na pomoc w realizacji kolejnych pomysłów – przyznała Żaneta Plotnik.

Pełna Lista Laureatów Opolskiej Marki 2019

Opolska Marka rozstrzygnięta po raz 17

Fot. melonik

 

Udostępnij:
Wspieraj wolne media

Skomentuj

O Autorze

Dziennikarz, publicysta, dokumentalista (radio, tv, prasa) znany z niekonwencjonalnych nakryć głowy i czerwonych butów. Interesuje się głównie historią, ale w związku z aktualną sytuacją społeczno-polityczną jest to głównie historia wycinanych drzew i betonowanych placów miejskich. Ma już 65 lat, ale jego ojciec dożył 102. Uważa więc, że niejedno jeszcze przed nim.