3 miliardy 903 miliony euro zamierza zagospodarować samorząd województwa opolskiego z 57,2 mld euro, które Komisja Europejska przeznacza Polsce na Instrument na Rzecz Odbudowy i Zwiększania Odporności.

Nasz kraj ubiega się o te pieniądze przedstawiając Krajowy Plan Odbudowy. Plan przewiduje, że będzie to około 23 mld Euro w formie grantów oraz około 34,2 mld Euro w formie pożyczek. Jak mówi marszałek Andrzej Buła, to jedna z trzech kopert finansowych, jakie na kolejne lata przygotowała Komisja Europejska. – Dwie pozostałe to tzw. REACT EU, czyli dodatkowe środki finansowe na bieżące programy spójności i na Europejski Fundusz Pomocy Najbardziej Potrzebującym oraz Fundusz Spójności na lata 2021-2027. Mając wiedzę o tych kopertach, możemy planować swoją przyszłość i wspólnie z Ministerstwem Funduszy i Polityki Regionalnej dobrze się do niej przygotować – mówi marszałek.

Każdy polski region mógł do 20 sierpnia mógł zgłosić swoje propozycje do Krajowego Planu rozwoju, co jest jednoznaczne z ubieganiem się o część z tych pieniędzy. Zgodnie z założeniami, w Krajowym Planie Odbudowy ma znaleźć się 40 dużych projektów lub ich tzw. wiązek, gotowych do realizacji. Propozycje do nich zgłaszane są przez stronę rządową oraz poszczególne regiony. Projekty, które w ramach KPO otrzymają 100% dofinansowania, mają zostać zrealizowane do 2026 r.

Na przełomie lipca i sierpnia w samorządzie województwa trwały intensywne prace nad przygotowaniem opolskich propozycji do tych projektów. W prace zaangażowane zostały wszystkie departamenty merytoryczne UMWO oraz m.in. Wojewódzki Urząd Pracy w Opolu i Opolskie Centrum Rozwoju Gospodarki. Wcześniej, od 29 czerwca do 20 lipca prowadzone były konsultacje ze wszystkimi jednostkami samorządu terytorialnego województwa opolskiego. – Do urzędu marszałkowskiego wpłynęło 648 propozycji do projektów – wszystkie te propozycje zostały uwzględnione w przygotowanych czternastu fiszkach projektowych, które dziś przekazaliśmy do Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej. To efekt bardzo dobrej współpracy ze wszystkimi samorządami. Nasze propozycje oszacowaliśmy łącznie na 3 miliardy 903 miliony euro – informował marszałek Andrzej Buła. Jeśli te 14 fiszek projektowych zostanie zaaprobowanych, będą stanowiły elementy dużych projektów na poziomie krajowym.

Szymon Ogłaza mówił dziś na konferencji prasowej o projektach dotyczących rozwoju infrastruktury i gospodarki. – To zarówno element drogowy, kolejowy, jak i związany z innowacyjnością naszej gospodarki – Prawie 840 milionów euro to propozycje, które mają poprawić sferę edukacji (zarówno dziedzinie infrastruktury, jak i kształcenia ustawicznego oraz zwiększenia aktywności zawodowej), polityki społecznej i ochrony zdrowia. Wicemarszałek Roman Kolek zaznaczył, że proponując inwestycje w ochronie zdrowia, zarząd brał pod uwagę placówki w całym regionie, zarówno wojewódzkie, jak i powiatowe czy związane z Uniwersytetem.

Największym – bo wartym 1,269 miliarda euro – projektem jest „Opolski zielony ład”, który przedstawiał członek zarządu województwa Antoni Konopka. – Potraktowaliśmy tutaj kompleksowo opracowanie i wdrożenie nowej strategii województwa w zakresie zasobooszczędnej, niskoemisyjnej i konkurencyjnej gospodarki – informował.

W opolskich propozycjach znalazły się także projekty związane z rozwojem inwestycji i usług w opolskiej kulturze, turystyce i rekreacji. – Wpisaliśmy tutaj m.in. kompleksowy projekt dotyczący Góry Świętej Anny, który był wcześniej w Kontrakcie Terytorialnym, ale do tej pory nie udało się go zrealizować – mówił marszałek Andrzej Buła.

Fot. kapitan

Udostępnij:
Wspieraj wolne media

Skomentuj

O Autorze

Dziennikarz, publicysta, dokumentalista (radio, tv, prasa) znany z niekonwencjonalnych nakryć głowy i czerwonych butów. Interesuje się głównie historią, ale w związku z aktualną sytuacją społeczno-polityczną jest to głównie historia wycinanych drzew i betonowanych placów miejskich. Ma już 65 lat, ale jego ojciec dożył 102. Uważa więc, że niejedno jeszcze przed nim.