„Opolski senior – zapewnienie wsparcia osobom niesamodzielnym oraz ich opiekunom” to najnowszy projekt, którego liderem jest Towarzystwo Społeczno-Kulturalne Niemców (TSKN) na Śląsku Opolskim. Realizowany będzie do końca 2022 roku.
Ideą pomysłodawców projektu z TSKN jest zwiększenie dostępu do usług społecznych świadczonych
w województwie opolskim na rzecz osób niesamodzielnych, starszych lub niepełnosprawnych. Wszystko po to przy przeciwdziałać marginalizacji i wykluczeniu społecznemu seniorów.
CZYTAJ: Zielona Mapa Potrzeb Opola. Mieszkańcy wskazali już 50 miejsc, w których chcą więcej zieleni
Liderem projektu jest TSKN, którego partnerem jest Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej w Opolu (ROPS) oraz Towarzystwo Dobroczynne Niemców na Śląsku (TDN) ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach RPOWO na lata 2014 – 2020.
Kluby Seniora – w integracji siła
Jednym z założeń jest stworzenie 20 przewidzianych w projekcie Klubów Seniora – głównie na terenach wiejskich. Każdy klub będzie oferował zajęcia dla grupy około 20 osób.
– Takie miejsca mają pomagać w zagospodarowaniu czasu wolnego osobom po zakończeniu aktywności zawodowej poprzez prowadzenie zajęć z zakresu kultury, sportu, zwiększenie aktywności w życiu społecznym, naukę korzystania z komputera i internetu – wylicza Rafał Bartek, przewodniczący TSKN.
W klubach, które będą otwarte przez pięć dni w tygodniu, zatrudnieni zostaną przeszkoleni animatorzy finansowani z projektu. Działalność klubów zostanie utrzymana przez następne 3 lata.
Mobilne biuro seniora – każdy może zadzwonić
TSKN utworzył ponadto mobilne biuro obsługi seniora, które świadczyć będzie pomoc opiekunom faktycznie sprawującym opiekę nad osobami niesamodzielnymi w tym udzielanie pomocy przez psychologów pod nr tel.: 509 456 578 i 509 456 581.
Dzwoniąc pod wskazane numery będzie można uzyskać informacje, gdzie i na jakich zasadach można uzyskać wsparcie. Stworzony został również portal internetowy www.opolskisenior.pl, na którym prezentowane są informacje dotyczące życia seniorów, jak np. informacja o ulgach i prawach seniorów, poradach prawnych, przydatnych stronach, o zdrowiu i profilaktyce, a także dane ważnych instytucji, domów seniora, kół emerytów uniwersytetów trzeciego wieku.
System sąsiedzkich usług opiekuńczych
Do zadań TDN należy także przeszkolenie 40 osób w zakresie świadczenia pomocy osobom niesamodzielnym w obszarze przestrzegania zasad etycznych, zasad współżycia społecznego, dbałości o dobro osoby niesamodzielnej.
CZYTAJ: Nokta Festival 2019. Dźwięk i obraz wypełnią Teatr Kochanowskiego [WIDEO]
Natomiast do zadań ROPS-u należeć będą aktywizacja kulturalna seniorów w ośrodkach kulturalnych, organizacja zajęć w miejscu pobytu osób starszych i niesamodzielnych, organizacją warsztatów stacjonarnych w Opolu, z których utworzona zostanie grupa teatralna i grupa wokalna składająca się z seniorów, organizacją Regionalnego dnia seniora.