Dwa miesiące pracy kosztowało Agnieszkę Okos, twórczynię ludową z Tarnowa Opolskiego przygotowanie tej ogromnej makiety kroszonki. Od dziś ozdabia hol urzędu marszałkowskiego – docelowo: stanie na skwerze przed urzędem marszałkowskim przy ulicy Hallera. 

Agnieszka Okos, wielokrotna uczestniczka i laureatka konkursów kroszonkarskich to wielkie, ponad dwumetrowe jajo pomalowała. Technicznie rzecz przygotowali pracownicy Muzeum Wsi Opolskiej.  Agnieszka słyszała o pomyśle, nie spodziewała się jednak, że to jej przypadnie w udziale ozdobienie tej najważniejszej kroszonki: do Opola.

Takie ogromne kroszonki staną także w Gogolinie, Ozimku, Kolonowskiem i Łubnianach, . Wszystkie zostały ozdobione tradycyjnym wzorem przez twórczynie ludowe. To początek promocji lokalnej, ale znanej na całym świecie tradycji. Cel jest jeden – aby kroszonka została wpisana na listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego UNESCO – poinformował dyrektor Muzeum Wsi Opolskiej Jarosław Gałęza.

Muzeum Wsi Opolskiej zaprasza już jutro, w sobotę 12 września na godz. 12.00, na otwarcie wystawy „Krucha sztuka, czyli od kurzego jajka do opolskiej kroszonki”.

Natomiast 3 pozostałe kroszonki giganty ustawione zostaną  w niedzielę 13 września. I tak: w Gogolin nieopodal Gminnego  Ośrodka Kultury, o godz. 11.00 stanie makieta opolskiej kruszonki malowanej przez Barbarę Herok; w Łubnianach, przy Łubniańskim Ośrodku Kultury o godzinie 14.00 stanie kroszonka malowane przez  Sabinę Karwat i company. Przed Domem Kultury w Ozimku odsłonięcie dzieła malowanego przez Renate Janik nastąpi o godz. 16.30. Ostatnia, 4 z makiet, malowana przez Małgorzatę Mateję i Bożenę Konieczko stanie w Kolonowskiem nieopodal fontanny przy ul. Leśnej w sobotę 19 września o godz. 10:00.

– Wielkie makiety będą zdobić opolskie miejscowości, ale marzeniem twórców ludowych i samorządu województwa opolskiego jest to, aby kroszonka została wpisana na listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego UNESCO – podkreśliła Helena Wojtasik przewodnicząca Opolskiego Oddziału Stowarzyszenia Twórców Ludowych. – Ponad rok temu sam wzór opolski wraz z kroszonką i tradycją wodzenia niedźwiedzia, dzięki pracy pasjonatów, znalazły się już na krajowej liście niematerialnego dziedzictwa kulturowego- dodała.

Marszałek województwa Andrzej Buła pogratulował dyrektorowi Gałęzie pomysłu. -Niezwykle ważne jest poczucie przynależności do tradycji, do historii, a opolska kroszonka jest takim istotnym elementem tej tradycji naszego regionu -mówił. – Cieszę się, że Muzeum Wsi Opolskiej jest dobrym duchem i organizatorem przedsięwzięć, które temu tak dobrze służą. Docelowo  ta kroszonka stanie na skwerze przy naszych budynkach przy ulicy Hallera, gdzie mieszczą się departamenty merytoryczne urzędu, które odwiedza bardzo wiele osób. Tam będzie jeszcze bardziej widoczna i będzie się wspaniale prezentować – dodał.

 

Fot. kapitan

Udostępnij:
Wspieraj wolne media

Skomentuj

O Autorze

Dziennikarz, publicysta, dokumentalista (radio, tv, prasa) znany z niekonwencjonalnych nakryć głowy i czerwonych butów. Interesuje się głównie historią, ale w związku z aktualną sytuacją społeczno-polityczną jest to głównie historia wycinanych drzew i betonowanych placów miejskich. Ma już 65 lat, ale jego ojciec dożył 102. Uważa więc, że niejedno jeszcze przed nim.