Podczas wrześniowej sesji radni sejmiku województwa opolskiego przyznali pomoc finansową  poszkodowanym w powodzi gminom podkarpackim oraz gminie Niemodlin, powołali członków  rad społecznych szpitali samorządu województwa, przyjęli zmiany do statutu województwa oraz zasady pomocy stypendialnej w ramach projektu pn. „Wspieramy najlepszych III”.

Sesja rozpoczęła się  od uczczenia minutą ciszy zmarłych kilka dni temu dwóch wyjątkowych mieszkańców regionu – Janusza Ireneusza Wójcika i Jerzego Szczakiela. – Ubolewamy nad tym, że dwie tak wybitne postacie opuściły nas w ostatnim czasie – mówił przewodniczący sejmiku Rafała Bartek.

Radni przegłosowali zmiany w budżecie województwa . Wśród wielu zmian, które m.in. zmniejszały deficyt tegorocznego budżetu o 14 milionów złotych, marszałek Andrzej Buła zwrócił uwagę na kolejną pomoc samorządu województw dla Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego. To około miliona złotych na zakup urządzenia do angiografii cyfrowej w związku ze zużyciem dotychczas używanego. – Ważne, żeby na takie wnioski, z jakim zwrócił się szpital, odpowiadać pozytywnie, bo to działania w trosce o zdrowie wszystkich mieszkańców – podkreślał marszałek.

Radni zgodzili się na przekazanie gminom Bircza i Dubiecko  w województwie podkparpackim po 50 tysięcy złotych w formie pomocy po przejściu tam w czerwcu ulewnych deszczów.  Wszystkie województwa solidarnie pomagają tym gminom, w których łącznie straty oszacowano na ponad 10 milionów złotych. Po pytaniach radnego Bogusława Wierdaka, czy na taką pomoc będą mogły liczyć Nysa i Głuchołazy w naszym regionie, które ucierpiały podczas ostatnich ulewnych deszczów, marszałek potwierdził. – Jeszcze nie otrzymaliśmy wniosków z gmin, ale już prowadzimy rozmowy i na pewno, jeśli się wnioski pojawią,  takiej pomocy udzielimy – zapewniał Andrzej Buła.

Radni zgodzili się także na przekazanie kwoty 500 tysięcy złotych gminie Niemodlin na likwidację składowiska niebezpiecznych odpadów w Brzęczkowicach. Jak mówił członek zarząd województwa Antoni Konopka, zalega tam 1900 ton substancji zagrażających zdrowiu i życiu. – Koszt ich usunięcia to 11 milionów złotych, gmina pozyskała już część kwoty z NFOŚ, ale pieniądze są jeszcze potrzebne – informował.

Radni powołali także  członków  rad społecznych szpitali samorządu województwa. – Rady są potrzebnym organem doradzającym dyrektorom szpitali, szczególnie w tych ostatnich trudnych czasach – mówił odpowiedzialny za służbę zdrowia w regionie  wicemarszałek Roman Kolek.

Radni stosunkiem głosów 20 do 7 odrzucili wniosek o odwołanie marszałka województwa opolskiego Andrzeja Buły. Czytaj więcej: https://opowiecie.info/kolejna-nieudana-akcja-wiceministra-janusza-rozroby-kowalskiego-marszalek-zostaje/

Udostępnij:
Wspieraj wolne media

Skomentuj

O Autorze

Dziennikarz, publicysta, dokumentalista (radio, tv, prasa) znany z niekonwencjonalnych nakryć głowy i czerwonych butów. Interesuje się głównie historią, ale w związku z aktualną sytuacją społeczno-polityczną jest to głównie historia wycinanych drzew i betonowanych placów miejskich. Ma już 65 lat, ale jego ojciec dożył 102. Uważa więc, że niejedno jeszcze przed nim.